DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2164152฿%-0.30609

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

ESKİ NALLIHAN GÜNLERİ

nallıhancom2
1953′ den önce Nallıhan’da elektrik yokmuş. Geceleri petrol ve lüks lambalarıyla aydınlatma sağlanırmış. Ankara’dan dönerken otobüs Ayaş’ta mola verdiğinde testiler alınırdı. Yaz günlerinin sıcaklığında soğuk su gereksinimi çoğunlukla Ayaş testileriyle giderilirdi.
Sobran köyü ustaları çam kütüğünden yaptığı bardaklar ile Aksu köyü ustalarının tahta fıçılarla soğuk su ihtiyacı bir nebze giderilirdi. Şimdi buzdolaplarının teknolojisine yenik düştüler.
1953 yılında Nallıhan’a mazotla çalışan kocaman bir jeneratör getirilerek şimdiki Kaymakamlık lojman bahçesine kurulmuş. Sadece geceleri ilçeye elektrik verilmeye başlanmış. 1957 den sonra tam gün elektrik verilmiş. 1964 te Sarıyar barajından enerji alınmaya başlanmış.
Elektrik enerjisinin olmadığı zamanlarda Sobran köylüleri, köyün yaslandığı dağın kuzey yamaçlarındaki kuytularda beklettikleri karları, sıcak yaz günleri çuvala koyup eşeklere yükleyip Nallıhan’a getirip satarlarmış.
1960’lı yıllarda Hasanoğlan köy entütisünde okuyan Nallıhan’lı köy çocuklarının yarıyıl tatiline gelişlerinde Ortaokul salonunda sundukları Müzik ve halk oyun gösterileri ilçe halkı tarafından ilgi ve zevkle seyredilirdi.
1970’den önceki yıllarda Nallıhan’da iki tane kahve vardı. Biri Cayırtıların Sefa Kahvesi,diğeri Bursalı’ların kahvesi idi. Şimdi Ziraat bankasının olduğu yerde mülkiyeti Erenlere ait olan Bursalı’ların kahvesinin geniş bahçesinde oturmak çok hoş olurmuş.
Bu iki kahvede ayakkabı boyacılığı yapan boyacı hamdi’yi herkes tanırdı. Kendisini kazandığı bu paralarla kumar oynadığını görürlermiş. Anlattığına göre babası Yağcı Eşref çok zenginmiş. Fakat boyacı Hamdi sıfırı tüketip boyacılık yapmaya başlamış.
yine eskiden Nallıhan köylerine Çerçiler çömlekçiler ve yumurta toplayıcılar gelirdi. Çerçici iki sepete koyup getirdiği; incik- boncuk,kaba şeker,leblebi. büsküi,lokum ,kabuklu yer fıstığı, incir ,çay bardağı,lamba camı gibi malını köyün meydanında ya ağaç gölgesinde yada çeşme başına yakın bir yerde sergileyip satardı.Çocuklar Annesinden habersiz folluktan aldıkları yumurtayla çerçiciden kaba şeker,lokum büsküi alıp hemen orada kıstırmaç yapıp zevkle yerlerdi.
Nallıhan’da 1970’lere kadar su ve kanalizasyon bağlantısı yoktu. Evlerde suyun olmadığı o yıllarda nallıhan kadınları çamaşır yıkamak için olukbaşında hamamın olduğu yerdeki çamaşırhaneye giderlerdi.Nallı çayından su arkıyla çamaşırhaneye gelen su,kış mevsiminde kimi zaman bulanık aktığında çamaşır yıkamak için berberderesine de gidilirdi.
O günlerde Nallı çayı bu günkü gibi kirli değildi.Temiz akan günlerde yazın o yılların Nallıhan çocukları olan bizler yıkanır yüzerdik. Şu an o Nallı suyu öyle kirli ve pis kokulu oldu ki yanından geçmek bile istemezsiniz.
gerçi neyimiz eskisi gibi temiz kaldı ki ,doğanın en büyük düşmanı olan biz insanlarız.
Sadece Nallı çayı değil kirlenen hayaller, umutlar, ruhumuz bile kirlenmiş.
keşke Nallıhan’ın eski günleri gibi her şey saf ve temiz kalabilse idi.
Ruhumuzun ve kalbimizin temiz kalabilmesi dileğiyle….
KAYNAK MESUT ŞENER NALLIHAN KİTABI
TANER DEMİR TEL 0553 643 23 69
MAİL tan1er1@hotmail.com

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

NALLIHANA YOLCULUK

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI