DOLAR

28,9778$% 0.16

EURO

31,8569% 0.22

STERLİN

36,8090£% 0.26

GRAM ALTIN

1.900,78%0,21

ÇEYREK ALTIN

3.134,00%0,09

BİTCOİN

1103746฿%2.97922

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHANA YOLCULUK

hantur
1960’lı yılların ilk yarısına kadar Ankara’dan ve Nallıhan’dan karşılıklı olarak günde bir otobüs seferi yapılırdı. Her iki taraftan da otobüsler saat: 10.00 da hareket ederdi.
Nallıhan Birlik otobüsü ilçe pazarının kurulduğu pazartesi günleri ağzına kadar dolu olurdu. Yolculuk,burunlu otobüslerle beş saat sürerdi. Yol, Beypazarı’nın şimdiki gibi dışından değil içinden geçerdi.
Her iki taraftan gelen otobüs Beypazar’ında mola verdiğinde İmren lokantası konuk yolcuları ağırlardı. Postacı postalarını alıp verirdi. Yemeğini yiyen kaptan Şoför Naylon Mehmet yolculuğa devam ederdi. Mersedes otobüsün içinde herkesin görebileceği bir yerde ” Şoförünüz Naylon Mehmet, hepiniz Allaha emanet” yazısı bulunurdu.
Diğer Otobüs Fargo’ydu. kaptanı Ramazan ustaydı. Ankara yolu Dokuzdolambaç’tan giderken yolculuğa alışkın olmayanların midesi daha üçüncü dolambaçta dönmeye başlardı. Bundan etkilenmeyen tek kişi her gün otobüsle gelip giden, ilçeye günlük gazete getirip satan, yükte hafif ilaç vs. siparişleri getiren Kulaksız Osman idi.
Kulaksız Osman yıllarca Nallıhan’da gazete sattı. Kulağını da Beypazar olaylarında Yarbay Arif bey kestirmişti.
1964 yılında Helvacıların aldığı münibüslerin çalışmasıyla Ankara’ya servis sayısı arttı. Sabah kalkan münibüs akşam geriye dönerdi. İki üç sene böyle devam etti. Daha sonra midibüsler devreye girdi. Ankara’da münibüs yazıhanesi Ulus’ta Karyağdı Türbesinin yanındaydı.Bu gün yerinde iş hanı dikili,,,
1950-1960 yılları arasında köylere Willys Jeepler taksi olarak gidip gelirlerdi. 1970’den sonra ise köylere Murat 124’ler taksi olarak çalışmaya başladılar. O yıllarda bende çocuktum. Köye gidip gelirken Murat 124 lerde Ferdi TAYFUR dinlerdik.
Nerde o eski günler özlemedik dersek yalan olur. İşte o yüzden diyorum. ilk aşklar gibidir Nallıhan Sevdası hiç unutulmaz.
BİR SEVDADIR NALLIHAN TANER DEMİR
KAYNAK MESUT ŞENER NALLIHAN KİTABI

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

NALLIHANDA BİR OSMANLI SADRAZAMI

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI