DOLAR

32,3024$% -0.04

EURO

35,0773% 0.26

STERLİN

41,5498£% 0.2

GRAM ALTIN

2.395,37%-0,81

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,60

BİTCOİN

2184186฿%-3.21967

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Selçuk Bayraktar, başarılarının sırrını açıkladı

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri, TEKNOFEST İdare Konseyi Lideri ve BAYKAR Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, “Evlenene kadar konutum olmadı, daima iş yerinde kaldım. Birinci İHA projemizi sunduğumuz bürokrat ‘siz en güzeli bu işlerle uğraşmayın, tercümanlığımızı yapın’ demişti. Bu muvaffakiyetin altında güvenlik güçlerimizle adeta omuz omuza verdiğimiz çaba yatıyor” dedi.
“TEKNOFEST 2022 Karadeniz” hazırlıkları kapsamında Samsun’da bulunan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri, TEKNOFEST İdare Şurası Lideri ve BAYKAR Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar, Samsun Üniversitesi Ballıca Yerleşkesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik Fakültesinin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı açılış dersi için öğrencilerle bir ortaya geldi.

Öğrencilerin coşkulu karşılamasıyla derse başlayan Selçuk Bayraktar, geçmişten bugüne havacılık tarihinden ve kendi hayatından örnekler sundu.
BAYKAR’ın kuruluş kıssasını aktaran Bayraktar, gençleri teşvik edecek fikir ve tavsiyelerinin yanında Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin değerini hatırlatarak şunları söyledi:
“Bizler için aslolan menzil değil çabanın kendisidir.
Bu serüvenin birinci adımı olan Bayraktar Küçük İHA’dan bugüne geliştirdiğimiz tüm teknolojilerimiz, büyük uğraşlarla hayata geçti. 2004 yılında bir yandan araştırma vazifelisi olarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde yüksek lisansıma devam ediyordum, öbür yandan Küçük İHA projemizi Savunma Sanayii Müsteşarlığına sunmak için çalışıyorduk. Amacımız, Küçük İHA sınıfında da olsa birinci ulusal tasarım insansız hava aracını ülkemize kazandırmaktı. O devirde Türkiye savunma sanayiinde neredeyse büsbütün yurt dışına bağımlıydı. Hele ki hava araçları kelam konusu olduğunda ithal menşeli eserlerden oburunu konuşmak bile mümkün değildi. Hiç unutmam, savunma sanayiindeki bir bürokrata projemizi sunduğumuzda ’Evladım, akıllı çocuklarsınız.

Yeterli okumuşsunuz, çalışmalarınız da düzgün. Ancak bakın yabancılar almış başını gitmiş. Onlara yetişmemiz asla mümkün değil. Siz en uygunu bu işlerle uğraşmayın. Siz ortamızda köprü olun, tercümanlığımızı yapın kâfi, daha da fazla zorlamayın’ demişti. Bizim de uğraşımız burada başladı.”

“Biz şimdi doğmadan kartlı bilgisayarlarda yazılım yapan annem”
Bayraktar, konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“O vakit anladık ki, bu toprakların bize yüklediği sorumluluk çok büyük.Ulusal İHA geliştirme serüveninde Bayraktar ailesi olarak daima birlikte çalıştık. Babam merhum Özdemir Bayraktar son nefesine kadar azim ve çabayla çalıştı. Evlenene kadar meskenim olmadı, daima iş yerinde kaldım. Biz şimdi doğmadan kartlı bilgisayarlarda yazılım yapan annem Canan Bayraktar, ‘Oğullarım, bu geliştirdiğimiz teknolojiyi her türlü engellemelere, entrika ve yıldırma siyasetlerine karşın Türk ordusunun gururlu evlatlarının hizmetine sunmamanız halinde sizleri başarısız addedeceğimin bilinmesini, süt hakkım olarak niyaz ediyorum’ demişti. Bu nasihat en güç vakitlerde bile bizlere güç verdi.

Bizim gayemiz, yazılımları yurt dışında tasarlanan montaj uçaklar yapmak değil, en kritik uçuş-kontrol sistemlerini kendimizin geliştirdiği İHA’ları semalarımızda uçurmaktı. Bizim amacımız, bürokrasinin koridorlarında değil, havada uçabilen uçaklar yapmaktı. Allah’a şükürler olsun, amacımızdan hiç şaşmadık. Uçaklarımız daima alanda, cephe çizgisinde misyon yaptı. Biz de teknik grubumuzla birlikte bu sistemlerin en âlâ formda geliştirilmesi için birinci günden itibaren güvenlik güçlerimizle alandayız.

Şayet bugün kendi sınıfında dünyanın en güzeli kabul edilen insansız hava araçlarına sahipsek bu muvaffakiyetin altında güvenlik güçlerimizle eşgüdüm halinde, adeta omuz omuza verdiğimiz gayret yatıyor.”
Açılış dersi, soru-cevap kısmının akabinde armağan takdimi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

Selçuk Bayraktar’a programda Sanayii ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Bafra Belediye Lideri Hamit Kılıç, Ondokuz Mayıs Belediye Lideri Osman Topaloğlu ve protokol üyeleri eşlik etti.

Samsun Üniversitesi öğrencileri ve evvelki TEKNOFEST’lere katılıp çeşitli mükafatlar alan kadro üyeleriyle yakından ilgilenen Bayraktar, uğraşlarından ötürü kendilerini tebrik etti.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk bilim adamları 2 yeni deniz canlısı keşfetti: Dünya literatürüne girdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI