DOLAR

31,5342$% 0.54

EURO

34,2506% 0.56

STERLİN

40,0010£% 0.64

GRAM ALTIN

2.193,72%1,29

ÇEYREK ALTIN

3.586,00%3,62

BİTCOİN

2046867฿%4.64888

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yozgat’ta uranyum arama çalışmaları yeniden başlatıldı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde nükleer güç santrallerinin hammaddesi olan uranyum rezervi tespit etme çalışmaları tekrar başlatıldı. Sorgun ilçesinde 6-7 bin ton ortasında uranyum rezervinin olduğu varsayım ediliyor.
Türkiye’de son yıllarda başlanılan ve devam eden nükleer güç santralleri kurulması çalışmalarının yanı sıra bir yanda da hammadde arayışları sürüyor.
Bu kapsamda dışa bağımlılığı azaltmak ismine en varlıklı uranyum yataklarının bulunduğu Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Akoluk, Temrezli, Mehmetbeyli, Peyniryemez ve Çakırhacılı köyleri ortasındaki yerlerde, devlet eliyle uranyum arama çalışmaları, uzun yıllar sonra tekrar başlatıldı.
Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünce Akoluk, Temrezli, Mehmetbeyli, Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerinde sondaj ve fizibilite çalışması gerçekleştirildi.
Nükleer santrallerde yakıt olarak kullanabilen uranyumun çıkarılabilmesi için belirli bölgelerde 150 metre derinliğe sondaj vuruldu ve numunelerin çıkarıldığı öğrenildi. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 6-7 bin ton uranyum rezervinin olduğu da belirtiliyor.
Tarlalarında uranyum araması yapılan Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerindeki vatandaşlar da heyecanla çalışmaların sonuçlanmasını bekliyor.
Daha evvel yabancı şirketler tarafından gerçekleştirilen uranyum arama çalışmalarının şimdiler de devlet eliyle gerçekleştirilmesine keyifli olan köylüler, arama çalışmalarında her türlü fedakarlığa hazır olduklarını belirtti.
Çakırhacılı köyünden Selahattin İlbaş, 3 ay evvel köylerinde uranyum arama çalışmaları başlatıldığını söyleyerek, “Köyümüzde Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünce tarlalarımızda uranyum arandı.

4 yere 150-170 metre derinliğinde sondaj vuruldu. İnşallah bu çalışmalar köyümüze, memleketimize, ülkemize iyi olur. Daha evvelce yurt dışından gelip aradılar, yurt dışından gelip arayana kadar kendimiz, devlet eliyle aranması daha güzel olur. Her şeyimiz ulusal olursa memnun, onurlu oluruz.

Köy halkı olarak bize de katkısı olur. Sorgun’da Mehmetbeyli, Akoluk, Peyniryemez, Şahmuratlı, Yazılıtaş köyleri ortasında birçok yere sondaj vurdular, hepsinde de uranyum çıktı. Sorgun uranyum zenginidir, inşallah muvaffak olacağız, 2023 yılına bağımsız olarak her şeyimizi üreteceğiz” dedi.
Peyniryemez köyünden Hayati Kanıcıoğlu ise “9. Ayda bizim köyümüzde de birtakım çalışmalar oldu.
2-3 grup geldi, çalışma yaptı. Mehmetbeyli, Akoluk, Peyniryemez, Şahmuratlı, Yazılıtaş köylerinde uranyum olduğu söyleniyor.

Ne kademede olduğunu biz bilmiyoruz. Türkiye’deki uranyumun yüzde 70’inin burada olduğunu söylüyorlar. Benim kendi tarlamda da bir çalışma oldu, yetkililere sorduğumuzda çalışmanın olumlu olduğunu söylediler. İnşallah bu çalışma vatanımıza milletimize faydalı olur. Bu vatan bizim isteriz ki Türkiye Cumhuriyeti bu rezervleri işleyip kendi hammaddemizi kendimiz üretelim.

İnşallah iyi olur. Uranyum arama çalışmaları için ne gerekiyorsa biz hazırız. Gerekirse kendi tarlamızı, mülkümüzü vermeye hazırız. Kâfi ki biz dünya devi olalım ve kimseye bağımlı kalmayalım” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey’in 4’üncü prototipi ilk kez görüldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI