DOLAR

31,3677$% 0.42

EURO

34,0595% 0.51

STERLİN

39,7661£% 0.47

GRAM ALTIN

2.101,43%2,38

ÇEYREK ALTIN

3.529,00%2,23

BİTCOİN

1964713฿%0.80786

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Sivas’ta üretilen Covid-19 PCR tanı kitleri Avrupa ve Afrika’da kullanılıyor

Sivas’ta Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki Türk bilim adamları tarafından Covid-19 başta olmak üzere, yaklaşık 15 farklı hastalık için geliştirilen teşhis kitleri ortalarında Yunanistan’ında bulunduğu Avrupa ülkelerinde ve bir çok Afrika ülkesinde kullanılıyor.
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Ölmez öncülüğündeki grup kurdukları şirketle Sivas Teknokent’te ürettikleri yerliCovid-19 PCR teşhis kitleri ortalarında Yunanistan’ında bulunduğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok Afrika ülkesine pazarlamayı başardı.
Şu anada kadar üretilen 750 bin kit, Türkiye’de ki 20’den fazla ruhsatlı laboratuvarda ve Dünya’da ki farklı ülkede kullanılıyor. Tıpkı takım şimdide son vakitlerde Avrupa’da kullanımı yaygınlaşan ‘hızlı kitlerinin’ üretimi için kolları sıvadı. Önümüzdeki Covid19 Antijen süratli teşhis kitlerinin Sivas’ta üretimine başlamayı hedefliyor.

10 Yıllık tecrübe meyvelerini verdi
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Ölmez, mikroorganizmaların moleküler tekniklerle teşhisinde, 10 yıllık bir tecrübeye sahip olduklarını belirtip, “Daha evvel bu teknikleri, ziraî üretimde bitkileri hastalandıran virüslerin, bakterilerin, fungal patajonlerin moleküler testlerinde kullanıyorduk.


Covid19 salgını ile birlikte , moleküler mikrobiyoloji alanındaki bu tecrübelerimizi insan hastalıklarının moleküler teşhisine yönlendirmiş olduk. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin müsaadesi ve dayanağı ile Teknokent bünyesinde kurduğumuz şirketimiz ile teşhis kitlerinin üretimine yönelik çalışma başlattık. Covid19 ülkemize birinci sefer 2020 yılının Mart ayında görüldü. Teşhis kitlerine büyük oranda gereksinim doğdu. Temmuz ayından sonra da ülkemizdeki ruhsatlı laboratuvarların test hizmeti vermesine müsaade verildi ve teste olan gereksinimimiz süratle büyüdü. Biz de Sıhhat Bakanlığımızdan aldığımız, kitimizin yanlışsız çalıştığını gösteren müsaadeyle başlamış olduk.” dedi.

Ülkemiz için onur ve övünç kaynağı
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatih Ölmez bir çok ülkeye kit satmayı başardıklarını belirtip, “Üretime Covid19 testi ile başladık.


Zira ortalıkta bir yangın vardı ve yüksek oranda kit gereksinimi vardı.

Evvel onun tedariğine yöneldik. Daha sonra bu alanda üretim yapan firma sayısının artması gücümüzü öbür kitlere de yönlendirmemize neden oldu. Ürettiğimiz kitlerimizi yalnızca yurt içerisinde değil Yunanistan, Kosova, Ugande ve Kenya üzere yurt dışındaki ülkelere de satmaya başladık. Kitlerimiz ülkemizde 20 farklı laboratuvarda kullanılıyor. Sivas’ta üretilen ülkemizde birçok laboratuvarda kullanılıyor olması ve yurt dışına gönderilmesi bizim için de büyük bir övünç kaynağı.” dedi.

İki hafta içerisinde ‘hızlı kit’ üretecekler
Ölmez, iki hafta içerisinde ‘hızlı kit’ üretimine başlayacaklarına vurgu yaparak, “Avrupa’da birçok ülkede virüsün süratli antijen testleri ile tanısı yapılıyor.


Avrupa ülkeleri yerinde süratli tespit (point of care) dediğimiz sistemle süratli teşhis kitlerini kullanmaya başladı.

Almanya başta olmak üzere birçok ülke bunları kullanıyor. Tiyatroya; sinemaya girerken, toplu taşıma araçlarına binerken çabucak öncesinde aşılı olsanız bile Covid19 taşımadığınıza dair dair bir test isteniyor. Buda süratli teşhis kitleri ile sağlanıyor. Sıhhat bakanlığımız şimdi uygulamaya geçmemiş olsa da yakın vakitte ülkemizde de bu testlerin kabul göreceğini ve kullanımının yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Gücümüzü buna odakladık. Süratli teşhis kitlerini Sivas’ta üretmek için çalışmalarımıza başladık. Muhtemelen iki hafta içiresinde de süratli teşhis kitlerinin üretimine başlamış olacağız.

Başlangıçta aylık 3 milyon testilik bir kapasite öngörüyoruz” dedi.

Yunanistan’a bile sattılar
Ölmez, ürettikleri kit sayışının 750’bini geçtiğini söz ederek şunları söyledi.


“Ürettiğimiz testlerin sayısı 750 bini buldu. Kosova Memleketler arası Hava Limanındaki Covid19 test laboratuvarı bizim test kitlerimiz ile optimize edildi ve hala etkin olarak çalışıyor. Yunanistan’a kit gönderdik. Kenya’da ki büyük bir hastane kümesine kitimiz gidiyor. Uganda’da üretim tesisi kurduk. İzinlerimizi aldık ve üretimimiz sürüyor.

Avrupa’da da 5-6 ülkeye kit gönderdik. Farklı ülkeler ile görüşmelerimiz sürüyor”

Üniversiteden tam destek
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mehmet Kul, Ölmez ve grubunun çalışmalarına her türlü takviyesi verdiklerini vurgulayarak şunları söyledi.


“Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kısa müddette büyük gelişmeler sağladı. Hem araştırma manasında hem de eğitim manasında. Fatih hocamız da belirttiği üzere akademik bilginin ticarileşmesine çok ehemmiyet veriyoruz. Bu hususta araştırmacılarımıza ve öğretim üyelerimize her türlü takviyesi veriyoruz.

Fatih hocamızın bir bilgi birikimi vardı. Akademik toplulukta edinmiş olduğu deneyimleri vardı. Çalışmalarının ticarileşmesinde önünün açılmasıyla ülkemiz açısından büyük yararlar sağlanabilecekti. Bu şirketin kurulmasında bizim görüşümüzü sorduğunda kendisini canı gönülden destekledik. Akademik bilginin ülke iktisadına katkısı hem hocamız hem de üniversitemiz açısından çok gurur verici bir durumdur.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

5’inci Denizaltının Komuta Kontrol Sistemi de teslim edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI