DOLAR

32,8991$% 0.22

EURO

35,3286% 0.51

STERLİN

41,7063£% 0.27

GRAM ALTIN

2.462,57%0,50

ÇEYREK ALTIN

4.032,00%-0,54

BİTCOİN

2040649฿%-3.4643

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türk bilim adamları 2 yeni deniz canlısı keşfetti: Dünya literatürüne girdi

SİNOP (İHA) – Bilim insanlarınca Marmara Denizi ve Karadeniz’de yapılan çalışmalar sonucu bugüne kadar keşfedilmemiş 2 yeni deniz canlısı çeşidi dünya literatürüne kazandırıldı. Yapılan keşif milletlerarası bir bilim mecmuasında yayınlanarak duyuruldu.
Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güley Kurt Coşkun ve öğrencisi Dr. Sevgi Kuş ile Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Ertan Çınar tarafından, ülkemizin Karadeniz ve Marmara Denizi kıyılarında dağılım gösteren Nephtyidae (Annelida) familyası üyeleriyle ilgili kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi.
Çalışma sonucunda saptanan 6 poliket tipinden iki tanesi bilim dünyası için birinci kere isimlendirilip tanımlandı. Cinslerden birisi tip lokalitesi olan “Sinop” kentine atfen Nephtys sinopensis, oburu ise Türkiye’ye atfen inermonephtys turcica olarak isimlendirildi.
Çalışmayla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Güley Kurt Coşkun, “Bizim bu yaptığımız çalışma poliket tiplerinin taksonomisiyle ilgiliydi.
Çalışma doktora öğrencim Sevgi Kuş’un tez çalışması kapsamında toplanan örneklerden gerçekleşti. Bilim dünyası için 2 yeni tıp tanımladık. Bunlardan bir tanesi nephtys sinopensis, başkası inermonephtys turcica olarak tarafımızca adlandırıldı” dedi.
Poliket tiplerinin genel özelliklerinden kelam Doç. Dr. Kurt Coşkun, “Poliketler denizlerde yaşayan, tatlı sularda da temsilcileri olan lakin ağır olarak denizlerde dağılım gösteren deniz tabanında yaşayan omurgasız canlılar.
Bunlar deniz tabanında en sığ bölgelerden, derin deniz çukurlarına kadar olan bölgelerde dağılım gösteriyorlar.

Çok çeşitli bir hayat döngüsüne, ömür stratejisine sahipler. O kadar çok cinse sahip olmaları poliketleri bizim de değişik alanlarda değerlendirmemizi sağlıyor. Bunlara örnek verecek olursak kirlilik izleme çalışmalarında poliketleri indikatör çeşidi olarak kullanıyoruz. Onun dışında poliketler tekrar akua kültürde canlı yem olarak kullanılıyor.

Olta balıkçılığında balık yemi olarak kullanılan çeşitleri de var” diye konuştu.

300 istasyondan gelen örnekler incelendi
Geniş kapsamlı bir işe imza attıklarını belirten Dr. Sevgi Kuş ise, “Bu aslında benim doktora tezimin küçük bir kesimi.


Benim doktora tezim Karadeniz, Marmara, Ege ve Levant denizinin bütün kıyılarından 300 istasyonu içeren epeyce kapsamlı bir çalışma oldu. Bu malzemeleri de Marmara’da TÜBİTAK 1001 çalışması, başka denizlerde de yapılan TÜBİTAK çalışmaları ve en büyük kısmını da Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Denizlerde Bütünleşik Kirlilik İzleme’ projeleri kapsamında alınan gereçlerden elde ettik.

Bu vesileyle de ilgili kurumlara çok teşekkür ediyorum. Küçük bir kesimini yalnızca Marmara ve Karadeniz’i içeren bir çalışma yaptık. Burada tanımladığımız birçok farklı çeşit de vardı fakat bunlar daha evvel bilinen çeşitler. Bunların içinde Marmara için yeni bir kayıt vardı.

Nephtys sinopensis ve inermonephtys turcica ise bilim dünyası için yeni tanımlandı” halinde konuştu.

Sinop ve Türk’ün ismini duyurdu
Yapılan keşiflerin Türkiye’nin biyoçeşitliliğine katkı sağladığını belirten Dr. Kuş, “Nephtys sinopensis tip lokalitesi Karadeniz olduğu için ismini Sinop’tan alıyor.


Birazda burada yaşadığım, eğitimimi burada aldığım için bu türlü bir isim vermek istedik.

Öbür inermonephtys turcica ise Marmara, Ege denizi ve levant denizine dağılımı olan bir cins. Onun ismi de Türk isminden geliyor. Yeni bir tıp bulmak bizim çalışmalarımızda olukça bedelli bir şey. Bunlardan biri olmak beni de çok keyifli etti.

Çalışmalara yeniden devam edeceğiz. Türkiye’nin biyoçeşitliliğine epeyce katkı yapacağımızı düşünüyorum” sözlerini kullandı.
Yapılan çalışma ve keşifler hazırlanan makale ile hayvan taksonomisi alanındaki saygın milletlerarası mecmualardan Zootaxa’da yayımlandı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sinoplu hackerdan Biden’ın partisine şok

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI