DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166606฿%-0.22806

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Demir: “Türkiye’nin küresel bir güç olmasını sağlayacak zinciri kurmalıyız”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Çukurova Üniversitesi’nde öğrencilerle bir ortaya geldi. Demir, “Teknoloji ve bilim deyince asıl kaynak üniversiteler. Bilim üretmek, oradan uygulamalı bilimlere geçmek bir zincir. Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olmasını, global bir güç olmasını sağlayacak teşebbüste bu. Bu zinciri kurmamız gerekiyor” dedi.
Prof. Dr. İsmail Demir, bir dizi ziyaret için geldiği Adana’da Vali Süleyman Elban’ı akabinde Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaret etti.
Buradan Teknokent bünyesindeki Kuluçka Merkezi’ne geçen Demir, öğrencilerinin yaptığı elektrikli araçları ve İnsansız Hava Aracı’nı inceledi. Buradaki bir araca da binen Prof. Dr. Demir, öğrencileri tebrik etti.
Prof. Dr. İsmail Demir, Kuluçka Merkezi’ndeki ‘Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları’ programı kapsamında Mühendislik Fakültesi öğrencilerine açılış dersi verdi.

Savunma Sanayii Başkanlığını tanıtarak ve yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Demir, “Savunma Sanayii Başkanlığı 36 yıllık tarihçesi olan bir kurum.
Evvelce müsteşarlıktı lakin şuanda başkanlık olarak faaliyet gösteren bir kurum. Ana maksat TSK, güvenlik güçlerinin ve istihbarat teşkilatımızın gereksinimlerini karşılamak. Bunları karşılarken de yerli ve ulusal teknolojileri incelemek. Bizim asıl işimiz proje yürütmek. Projeyi takip eden, mukavelesini yapan, teknoloji gelişimini önceleyen bir yapımız var.

Teknoloji ve bilim deyince asıl kaynak üniversiteler. Bilim üretmek, oradan uygulamalı bilimlere geçmek bir zincir. Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olmasını, global bir güç olmasını sağlayacak teşebbüste bu. Bu zinciri kurmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Çaba, çaba bizden muvaffakiyet Allah’tandır”
Öğrencilere 3 slogan sıralayan Prof. Dr. İsmail Demir, “İlk başta koşul olan şey özgüven.


Artık bunu yıllardır tekrar ede ede sizlerde duymuşsunuzdur. Bir şey insan yapısıysa biz daha düzgününü yaparız.

Bu hakikaten özgüveni yansıtması gereken bir bahis. Başka bir sloganımız ise hayallerimiz büyük olacak lakin hayalperest olmayacağız. Hayallerimiz büyük olacak fakat o hayallerimizi kurmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız.

Üçüncü sloganımız ise yanılgı yoktur, öğrenilmişlikler vardır. Hiçbir ortamda uğraşımız boşa gitmez. Her uğraşın sonunda sonuç alamasak bile sonuç alamamanın kendisi bir sonuçtur. Bu da bir derstir. Bir kelam vardır uğraş, uğraş bizden muvaffakiyet Allah’tandır.

Doğalgaz arama çalışmalarında da hoşuma giden bir cümle vardı her arayan bulamaz ancak bulanlar arayanlardır. Her çabalayanlar başaramaz fakat başaranlar çabalayanlardır. Bunu ben burada görüyorum. Bu enerjiyi çeşitli ortamlarda gördük, şahit olduk.

Bizim burada emelimiz dilek ve temenniyi karşılıklı bir iş birliğine dönüştürmek ve muvaffakiyete ulaşmak” sözlerini kullandı.
Soru sormaktan çekinilmemesi gerektiğini de aktaran Demir, “Sizin o anlamadığınız mevzuyu yahut saçma gelen soru oradaki birden fazla kişinin de aklında vardır.
Siz o soruyu sorarak diğerlerine da yarar sağlamış olursunuz ve cüret örneği gösterirsiniz.

Her ortamda öğrenmek için gerekirse tekrar tekrar sorun. Kimse size aptal gözüyle bakmaz. Bakanlar olursa bile o onların yanılgısıdır. Hayatta bu türlü devam edecektir. Gerek toplumsal, gerekse teknik hususlarda bir bağlantı içinde olmak hepsinin başında geliyor” diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanlığı’na her vakit ulaşılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Demir, “Biz ulaşılamaz değiliz.
Bize çeşitli ortamlardan ulaşabilirsiniz. Vizyoner genç diye bir uygulamamız var. Bu bir portal.

Orada staj, iş müracaatlarınızı çalışacaksınız. Arkadaşlarımız sizlerle temas da bulunup cevaplayacaklar” dedi.

“İş birliğine hazırız”
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ise üniversite olarak her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.


Tuncel, “Teknolojiyi üreten bir üniversite olmanın yolu erken kademelerde öğrencilerimizi araştırma ile tanıştırmak ve yeni kuşak teknolojilere odaklanmaktan geçmektedir.

Yüklü olarak bölgesel ölçekte devam eden Üniversite-sanayi işbirliğini biraz daha ileriye götürerek Üniversite-Savunma Sanayi işbirliğine dönüştürme bahtını bugün elde etmiş bulunmaktayız. Üniversite idaresi olarak bu alanda yürütülecek her türlü işbirliğini desteklemeye hazır olduğumuzu söz etmek istiyorum.

Savunma Endüstrimizin muhtaçlık duyduğu alanlarda tahlil odaklı ortak projeler geliştirme konusunda yapacağımız işbirlikleri büyük kıymet taşıyor ve genç araştırmacılarımızın yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bu alanlara yöneltmelerini teşvik etmek emeliyle ek takviyeler vermeye hazır olduğumuzu buradan duyurmak isterim” formunda konuştu.
Program daha sonra basına kapalı biçimde soru-cevap ile devam etti.

Programa, savunma sanayi kesim temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Samsun’un TEKNOFEST gururlarına ödül

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI