DOLAR

28,9557$% 0.07

EURO

31,8380% 0.17

STERLİN

36,7644£% 0.06

GRAM ALTIN

1.902,71%0,08

ÇEYREK ALTIN

3.145,00%0,00

BİTCOİN

1095990฿%0.23724

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan’da Cuma Hutbesi “Veren El Olabilmek”

hutbe

لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتّٰى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَۜ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَاِنَّ اللّٰهَ بِه۪ عَل۪يم

الْيَدُ الْعُلْيَا خَيْرٌ مِنَ الْيَد السفلي.

 

VEREN EL OLABİLMEK

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor:

‘Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe erişemezsiniz, her ne harcarsanız Allah onu bilir.’

Muhterem Kardeşlerim!

Bir gün Allah Resûlü (sav) şöyle buyurdu: “Allah’a kulluk etmek ve O’ndan başkasına ibadet etmemek, beş vakit namazı kılmak, Allah’a itaat etmek ve hiç kimseden hiçbir şey istememek üzere bana biat ediniz.”

Allah Rasûlünün yukarıda sınırlarını çizdiği şekilde biat eden ashab, biat sonrası davranışlarını şöyle açıklıyordu: “Bir kimseden bir şey isteyeceğimiz zaman Allah Resulüne verdiğimiz söz aklımıza gelirdi ve onu istemekten vazgeçerdik.”

İnandığı dava uğrunda malını mülkünü ailesini vatanını kısaca her şeyini terk ederek hicret eden o fedakâr insanlar, yaptıkları biatın tabiî sonucu olarak, Medine’ye bir şeyler vermek için gelmişlerdi.

Çünkü onları yetiştiren Hz. Peygamber (sav), bir cömertlik ve kerem âbidesiydi. Devamlı vermeyi tavsiye ediyor, veren elin alan elden üstün olduğunu bildiriyor, kendi hayatında da bunu tatbik ediyordu. Onu örnek alan Ashab-ı Kiram da veren el olabilmek için birbirleriyle adeta yarışıyorlardı.

Bu çerçevede Peygamber Efendimiz, Medine’de yedi parça arazisini vakfetmek sûretiyle vakıf kültürünün temellerini atmıştır.

Bu davranış İslam toplumlarında yerleşip kökleşerek bir vakıf medeniyeti halini almıştır.

Bu medeniyet, Müslümanların infak, karz-ı hasen ve tasadduk şeklindeki malî yükümlülüklerini yerine getirirken başta eğitim kurumları olmak üzere yol, köprü, çeşme, mescit, hastane, aşevi, yetimhane vb. mekânlar şeklinde kendisini göstermiştir.

Oluşturulan bu medeniyet sadece insan merkezli değil, tüm mahlûkata hizmeti ilke edinmiştir.

Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği sadaka anlayışıyla memleketleri imar etmişler, faydalı ilim, bilgi ve hikmet ile hayırlı evlatlar yetiştirmişlerdir.

Aziz Mü’minler!

Veren el olmak insanı maddenin esaretinden kurtarır, merhamet duygularını artırır, gönüller arasında köprü kurar. Fakir fukaranın gözetilmesine, hayır duygusunun geniş kitlelere yayılmasına vesile olur.

Bu sebeple karşılık beklemeden, bir teşekkür bile beklemeden verelim. Verirken güler yüzümüzü, tatlı dilimizi, gönülden sevgimizi esirgemeyelim. Birlik için, beraberlik için, huzur için, kardeşlik için iyilik cinsinden verebileceğimiz neyimiz varsa onu verelim

Verelim, vererek gerçek iyiliğe erelim. Verelim, gönüllerde taht kurmak için, manevi yükselişi yakalamak için verelim. Kutlu Nebi’nin: “Veren eli alan elden üstün ” tuttuğunu hiç unutmayalım.

 

 

Hazırlayan: Mustafa TEKİN

Ankara İl Müftü Yardımcısı

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

 

1-Al-i İmrân, 3/92

2-Buhâri, Zekât, 18;Müslim, Zekât,94;Tirmizî, Zekât, 38

3-Sahih-i Buhâri, No:2960

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beydili Köyündeki 80 Yaşında Çınarın Serzenişi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI