Beydili Köyündeki 80 Yaşında Çınarın Serzenişi

Hediye sipariş alışveriş ankara
01.05.2014
A+
A-

muzikNallıhan’ın Beydili Köyünde yaşayan klarnet ve ud üstadı 80 yaşındaki Kadir Karameşe, org ile yapılan müzikler sonucunda geleneksel müziğimizin ve oyunlarımızın, bununla birlikte de folklorümüzün bozulduğunu ifade etti.

Nallıhan’ın tüm köylerinde 44 yıl müzik yaptığını belirten usta müzisyen, müzik aleti çalmaya çocukluk yaşlarında başlamış. O dönemde müzik aleti bulmakta zorluk çektiklerini ifade eden Karameşe, kendi yaptığı kamıştan klarnet ile su kabağından yaptığı kemanının ilk müzik aletleri olduğunu belirtti. Karameşe “ Nallıhan’ın tüm köylerinde 44 yıl boyunca 2000’in üzerinde düğünde müzik yaptım. Aynı aileden dedesinden torununa düğün yaptıklarım oldu.Ama düğünlerde org kullanılmaya başlanması ile müziği bıraktım.Çünkü org ile geleneksel müziğimiz ve buna bağlı olarak oyunlarımız bozulmaya başladı.” dedi.

Kadir Karameşe ilerlemiş yaşına rağmen, köye gelen misafirleri eğlendirmek için müzik yaptığı ve müziğin kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Nallıhanvakfından alınmıştır.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER
ETİKETLER: , , , , ,


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.