DOLAR

33,0951$% 0.16

EURO

36,0976% 0.21

STERLİN

42,9406£% 0.09

GRAM ALTIN

2.559,20%-0,07

ÇEYREK ALTIN

4.133,00%0,10

BİTCOİN

2043548฿%3.74188

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan Cendere Köyünden Saraya Uzanan Saltanat

CENDERE KÖYÜNDEN SARAYA UZANAN SALTANAT: ÇANDARLI AİLESİ

Anketlere ve sokak röportajlarına konu etmedik fakat zannediyorum ki ya ilgisizlikten ya da doğru bilgilendirilmemekten kaynaklı Nallıhan’lı hemşehrilerimce pek de bilinmez Çandarlı Ailesi.
Konumuzun özü 13. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna değin uzanır. Bilinir ki Moğol istilaları sonucu Türkiye Selçuklu Devleti’nin hükmü kalmamış, tüm Anadolu’da yerel güçler kendi aralarında üstünlük mücadelesi içine girişmişlerdir. Osmanoğulları Beyliği de bu yerel güçler arasındadır.

Çalışmamızda, Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan hemen sonra Hüdavendigâr [Bursa] Sancağı’na dâhil ettiği Karahisar-ı Nallu [Nallıhan] Kasabası’ndan çıkarak ilk Osmanlı vezirlerinden olan Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa ve halefinde devlet hizmetine devam edecek olan Çandarlı Ailesini konu edindik.

Ailenin adı çeşitli kaynaklarda “Cenderi”, “Çenderi”, “Çandarlı”, “Cenderlü”, “Çandarlu” ve “Cendereli” olarak değişik şekillerde yazılmış olmakla beraber “Çandarlı” olarak okunuşu yaygınlık kazanmıştır. Ailenin reisi olarak karşımıza çıkan Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey henüz devletleşme sürecindeyken yanında ona güç veren isimlerden biri olmuştur. Osman Bey ile tanış olmaları ise Anadolu’da Ahi kültürünün önemli temsilcilerinden olan Şeyh Edebalı sayesindedir ki Çandarlı, Şeyh Edebalı ile bacanaktır. Aynı zamanda Şeyh, kızı Bala Hatun’u Osman Bey’e vererek onun beyliğini desteklemiştir.

Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa’dan sonra gelen oğulları ve torunları ise Ali Paşa, İbrahim Paşa, II. Halil Paşa ve II. İbrahim Paşalar devlet görevinde sadrazamlığa kadar yükselmiş ve tarihimizin uzunca bir döneminde isimleri zikredilmiştir. Bunlardan Ali Paşa’yı Yıldırım Bayezid’in hiddetle karar vermiş olduğu 1402 Ankara Savaşı’ndan vazgeçirmek için dil döken sadrazam olarak biliyoruz. Kararından vazgeçmeyen Yıldırım Bayezid bu savaşta Timur’a esir düşmüş, Sadrazam Ali Paşa ise Ankara’da vefat etmiştir.

İbrahim Paşa ise Sadrazam Ali Paşa’nın kardeşidir. İbrahim Paşa’yı II. Murat döneminde sadrazam olarak görüyoruz hem de saraya dünür olarak. İbrahim Paşa, oğlu Mahmut Çelebi’ye I. Mehmet’in kızı, II. Murat’ın kız kardeşi Hafsa Sultan’ı gelin almıştır. Saraya damat olan Mahmut Çelebi kısa süre sonra Bolu Beylerbeyi olmuştur.

İbrahim Paşa’nın diğer oğlu Çandarlı Halil Paşa 1439-1453 yılları arasında hem II. Murat’a hem de II. Mehmet’e [Fatih] sadrazamlık yapmıştır. Çandarlı Halil Paşa, Fatih’in çocukluğunda, ilk tahta çıkışında ve İstanbul’un fethi sürecindeki muhalefeti, aynı zamanda düşmanla işbirliği yapması gibi iddialarla fethin hemen ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından idam ettirilmiştir. Çandarlı Halil Paşa bu anlamda Osmanlı tarihinde idam edilen ilk sadrazam olmuştur.

Gelelim Çandarlı ailesinin devlet işlerindeki son ferdine… Çandarlı Halil Paşa’nın oğlu II. İbrahim Paşa da Fatih’in oğlu II. Bayezid döneminde sadrazamlık yapmıştır. II. İbrahim Paşa, Çandarlı ailesinin ve devlet işlerinde ön plana çıkan son ferdi olmuştur.

 

Hakan UĞUR
Eğitimci / Yazar

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
2 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Uğur Bozkurt
    4 sene önce
    0 0

    Güzel bir araştırma yazısı. Eğitimci yazar Hakan Beye teşekkür ederim.

Sıradaki haber:

Nallihanhaber.com Ankara’da Birinci Sırada

HIZLI YORUM YAP

2 0 0 0 0 0