DOLAR

31,5376$% 0.55

EURO

34,2587% 0.61

STERLİN

40,0345£% 0.72

GRAM ALTIN

2.113,41%0,61

ÇEYREK ALTIN

3.580,00%3,34

BİTCOİN

2062640฿%5.28592

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan Bu Sırayı Mı Hak Ediyor?

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE)’yi açıkladı.

Nüfusun Türkiye içindeki payı, net göç hızı, imalat sanayi istihdamının Türkiye içindeki payı, yüzbin kişiye düşen hekim sayısı, tarımsal üretim değeri, sinema salonu mevcudiyeti gibi birçok değişken tablonun oluşumunda rol oynadı. Gerek İstanbul’un gerek Ankara’nın gerekse Bursa’nın ilçeleri bu sıralmada gövde gösterisi yaptı.

Listedeki gelişmişlik sıralamasının 378. sırasına geldiğimizde ise Ankara’nın en güzel ilçelerinden biriyle karşılaşıyoruz. Elbetteki bunu söyleyince hepimizin aklına Nallıhan geliyor.
İpek yolunun incisi, başkentin gizli cenneti Nallıhan.

Tam da yazarın bahsettiği gibi gizli cennet.
Kabuğunu bir türlü kıramayan inci.
Sahiden Nallıhan 378. sırayı mı hak ediyor?
Sıralamanın dışında ilçeler 1 en üst, 6 en alt olmak üzere altı kademeye bölünmüş. Nallıhan üçüncü kademede. Önceki yıllarda yayınlanan raporlara baktığımızda 2017 yılında yine üçüncü kademede, 2004 yılında yine üçüncü kademede ama Türkiye geneli gelişmişlik sıralamasında 872 ilçe arasında 202. olduğunu görüyoruz. Yine 1996 yılı raporuna baktığımızda 858 ilçe arasında 214. olduğunu görüyoruz.
Birçok ünlü isme, hayırsevere; eşsiz doğal güzelliklere, tarihi değerlere, kültürel farklılıklara; verimli topraklara, olağanüstü coğrafyaya sahip olan Nallıhan neden bu sırada ?
Ne oldu da Nallıhan sıralamada bu kadar geriledi ?
– İlçe içinden ilçe mi çıkartıldı ?
+ Hayır
Nallıhan’ın sınırları mı değiştirildi ?
+ Hayır
Peki ya n’oldu ? Bu sorunun cevabı her birimizde gizli.
Çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekli.
Daha güçlü ve daha dinamik bir Nallıhan için her birimiz ayrı ayrı çaba sarfetmeliyiz. Milletvekilinden kaymakama, belediye başkanından meclis üyelerine, esnafından gencine, yaşlısına, girişimcisine, partililere ve daha nicelerini bu yükün altına girmelidir.

Kimi ilçemiz şirin kalsın, turizme açılsın yeterli olur diye düşünebilir. Ama onun da bir yere kadar götüreceği gerçeği tablolarla, grafiklerle önümüzde duruyor.
Ne zaman ki birbirimizle tartışmayı ve kendimizi komşu ilçelere kıyaslamayı bırakırsak çok daha güzel bir Nallıhan ortaya çıkacağına inancım sonsuz. Biliyorsunuz ki istiridye kabuğunun maddi ve görsel olarak çok büyük bir değeri yoktur. Ama ne zaman kabuğunu kırar ve içinde koruduğu o inciyi sunar işte o zaman paha biçilmez bir mücevher haline gelir.
“Bizden daha kötüleri var.” cümlesi Nallıhan’ı her geçen gün daha aşağı sürükleyecektir. Onun yerine “Bizden daha iyileri var.” diyerek incinin kabuğunun kırılmasına destek olmalıyız.
Gelin Nallıhan’ın büyümesi ve gelişmesi için birlik olalım. Hizmet ehli kişilerin Nallıhan için yapmış olduğu yatırımlara destek verelim. Eksik olunan konularda da insanlık ölçüsünde uyarımızı yapalım. Nallıhan’ın kalkınması için uğraşan birçok kişi gördüm ve tanıdım.

İnanıyorum ki hep beraber birlik içerisinde Nallıhan’ı kalkındırmayı hedeflersek çok güzel şeyler başaracağız.
Şimdilik kısa bir yorum yazısı olsun.
Bir sonraki raporda Nallıhan’ı daha iyi bir sırada görmek dileğiyle….

 

İsmailcan Kaya
Nallihanhaber.com

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
1 0 0 0 1 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan Belediyesi işçiler alacak

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 1 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI