DOLAR

31,1404$% 0.1

EURO

33,8301% 0.06

STERLİN

39,5269£% 0.07

GRAM ALTIN

2.032,61%0,04

ÇEYREK ALTIN

3.451,00%0,00

BİTCOİN

1696476฿%5.4055

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Karakteri’Z’e Kuşağı

Uzmanlar bir akşam toplanmış ve insanları yaş aralıklarına göre kuşak kuşak ayırmışlar (!). 1925 ve öncesi yıllarda doğanlara ‘kayıp kuşak’, 1926-1945 arası yıllarda doğanlara ‘sessiz kuşak’, 1946-1964 arası yıllarda doğanlar da ‘baby boomers’ adını vermişler.

Baktılar böyle olmuyor ve ortak bir isim de bulamıyorlar. 1965 sonrası kuşağa uzmanlardan biri; Malcolm X 65’te suikaste uğradığı için ‘Malcolm X kuşağı’ tavsiyesinde bulunmuş. Bir diğeri ise 65 sonrası kuşağının dışavurumcu olduğunu belirterek ‘ekspresyonist kuşak’ tavsiyesinde bulunuyor. En nihayetinde ortak bir karar alarak 1965-1979 arası yıllarda doğan çocuklara ‘X kuşağı’ adı veriliyor (!).
1980-1999 arası yıllarda doğanlarda düzen bozulmayarak ‘Y kuşağı’ adı veriliyor.
Sırada ise geliyor yeni bin yıla (2000). Uzmanlar epey uzun bir süre düşünüyor. Sonunda yeni bin yılda doğanların farklı olmasına ilişkin karar alınarak ‘milenyum kuşağı’ adı veriliyor (!).
Ardından ‘Z kuşağı’, ‘Alpha kuşağı’ diye adlandırılarak devam ediyor.

Gelelim 2001 ve sonrası doğanlara. ‘Z kuşağı’ adı verilmiş. Üzerine makaleler yazılmış, seminerler düzenlenmiş.
Bazıları ise ‘Z’ ismini beğenmemiş. Biri çıkmış “Bu kuşak olsa olsa dimdik duran ‘Elif kuşağı’ olur.” demiş. Biri “Yok hayır, bu kuşak teslimiyet kuşağı olsa olsa ‘Vav kuşağı’ olur.” demiş. Biri ‘milli kuşak’ demiş. Biri ‘direniş kuşağı’, biri ‘hürriyet kuşağı’, biri de ‘Karl Marx kuşağı’ demiş.
Demişler de demişler…
Bir şeyi unutmuşlar; kuşak sakinlerine sormak.
Gerçi bu kuşağa ne soruldu ki ? Soru sormanın aksine gösterilen sayısız tepki…
Ama, ama, ama ve yüzlerce ama…

Ortada temel bir soru var; belirli yaş gruplarını aynı kaba koymak ne kadar doğru?
Para kazanma derdinde olanla; her gecesi eğlenceyle geçen, şatafatlı bir hayata sahip olan bir mi ? 17 yaşında kucağına çocuğunu zorla almış olan bir mi ? Vatanından zorla kopartılıp farklı bir ülkeye göç ettirilmiş olan bir mi ? Bunların ana sebebi tek tip insan modeli mi ? dahası dahası… Beklentimiz cevabın nesnel olması yönünde.
Peki kuşaklar illa da ayrılacaksa bu kuşaktan beklentimizi ne düzeyde tutmalıyız?
Günler geçtikçe bahsi geçen kuşağı herkes görmeye baaşlıyor. Üstün yetenekli, korkusuz ve fikir sahibi bireylerin içerisinde olduğu bir kuşak. Üretken, sorgulayıcı ve yeniliğe açıkk bir kuşak…
Haberlerin de ardı arkadı kesilmiyor tabii. “15 yaşındaki genç, çözülmeyeni çözdü.”, “13 yaşında rekor kırdı.”… Daha niceleri.

İsim verme yarışına girmek yerine “Bu kuşağa mensup gençlere nasıl yatırımlar yaparız?”, “Nasıl ellerinden tutarız ?” sorularını masaya yatırmalı.
Teknolojinin sarmalı içerisinde doğmuş bu nesile tam anlamıyla inanıyor ve güveniyorum ki geleceğin en’lerinden olmamızı sağlayacaklar. Gerekenler açık ve net: Biraz güven, biraz da destek.
Eğer engin tecrübelerimizin olduğunu düşünüyorsak bu tecrübeleri onların önlerine taş koymak için kullanmayalım.

Z kuşağı adı verilen karakteri’Z’e edilmiş bu nesil neleeeeeer neleeer yapacak kim bilir?
İzlemede kalın…

İsmailcan KAYA
Nallihanhaber.com

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
5 1 0 1 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Akyurt’ta mahalle konakları açılıyor

HIZLI YORUM YAP

5 1 0 1 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI