DOLAR

32,2886$% -0.07

EURO

35,1095% 0.42

STERLİN

41,5308£% 0.22

GRAM ALTIN

2.402,39%-0,51

ÇEYREK ALTIN

3.891,00%-0,75

BİTCOİN

2181030฿%0.16749

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Koronavirüse karşı 3D yazıcılarla siperlik üretimi başladı

Harran Üniversitesi (HRÜ) bünyesindeki teknokentte faaliyet gösteren firmanın ekip sözcüsü ve birebir devranda üniversitenin Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı 4. sınıf mekteplisi Muhammed Filiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerküreyi tesiri altına alan koronavirüse karşı önlemler kapsamında sıhhat çalışanlarına destek olmaya karar verdiklerini söyledi.

Koronavirüse karşı 3D yazıcı desteğiyle yüz siperliği üretmeye başladıklarını belirten Filiz, şöyle konuştu:

“Tasarım sürecinin akabinde 3 boyutlu yazıcıyla üretim yapıyoruz. Her bir siperliği bir saat 26 dakikada üretebiliyoruz. Gelen talebe bu formda karşılık vermeye çalışıyoruz. Şanlıurfa için talep toplamaya başladık, 12 saatte 722 talebi geçtik. Birinci başta 6 yazıcıyla başladık talep artınca operasyonu büyüttük. Şu an 14 yazıcıyla üretime geçtik.”

Teknoloji sayesinde siperlik üretiminde kalıp ve makineye gereksinim duyulmadığını vurgulayan Filiz, böylelikle eserin hem maliyetinin düşürüldüğünü hem de hazırlanma sürecinin hızlandırıldığını lisana getirdi.

“Hastanede kullanmaya başladık”

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek de siperliğin dinamik muhafaza sağladığını belirterek, hastanede alıp kullanmaya başladıklarını lisana getirdi.

Sıhhat çalışanlarının vazife sırasında elini gayri ihtiyari yüzüne götürebildiğini vurgulayan Güzelçiçek, şunları söyledi:

“Bu siperlikler birinci etapta elinizi yüzünüze götürmenizi engelliyor, ikincisi gelen damlacık enfeksiyonlarından koruyor, üçüncüsü ise gözlerinizi koruyor. Bu siperlik ile birebir devirde maske de kullanılıyor. Bu siper bizim için değerli bir ruhsal rahatlık da sağlıyor. Biz hastanede kullanmaya başladık. Nöbetçi arkadaşlarımız bu kalkanla çalışıyor şu an.”

Eserlerin birinci maliyeti üniversiteden

HRÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Çelik de Şanlıurfa Teknokenti ziyaret ederek, çalışanlara sıhhat hizmetlilerine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Eserlerin birinci maliyetini üniversite olarak karşıladıklarını belirten Çelik, çok sayıda kurum ve kuruluşun siperlik için kendileriyle irtibat kurduğunu anlattı.

Gençlerin desteğini önemsediğini vurgulayan Çelik, “Üretilen siperlikleri hem kendi kurumlarımıza hem de talep eden farklı kurumlara veriyorlar. Günde pek çok siperlik üretiliyor. Yaptıkları çok değerli bir ektir, şık bir çalışmaya imza atıyorlar.” dedi.

“İhtiyacı olanlara ulaştıracağız”

Kahramanmaraş’ta bulunan Elbistan Bilim ve Sanat Merkezi de 3D siperlik üretimi yapıyor.

Merkez yöneticisi Mehmet Turaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istekli muallim arkadaşlarıyla tatil günlerini merkezde siperlik yaparak geçirdiklerini söyledi.

Artan taleplere karşılık vermeye çalıştıklarını anlatan Turaç, şöyle devam etti:

“Koranavirüsle savaşta sahip olduğumuz 3 boyutlu yazıcı potansiyeliyle medikal kesimlere, araç ve gereçlere muhtaçlık duyan hastaneleri desteklemek ve zatî korunmaya karşılık vermek istiyoruz. 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş modüller, muhtaçlık anında yepyeni modüllerin alanını daha kısa müddette alabiliyor. Şu anda doktorlarımızın ve sıhhat çalışanlarının hastalarla yakından irtibatları sırasında korunmalarını sağlayacak yüz kalkanı üretiyoruz. Gereksinimi olan kurum ve kuruluşlara hastane ve sıhhat merkezleri üzere mahallere bu eserlerin ulaştırılmasını sağlayacağız.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Toplam değeri 42,5 TL olan ve kısa süreliğine ücretsiz olan 6 Android uygulama!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI