DOLAR

33,0851$% 0.15

EURO

36,0797% 0.05

STERLİN

42,9720£% 0.11

GRAM ALTIN

2.630,76%0,36

ÇEYREK ALTIN

4.260,00%0,32

BİTCOİN

2169188฿%1.34171

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gıda ve yem analizleri artık Malatya’da yapılabiliyor


Tarım ve sanayi kesiminde her geçen gün gelişen Malatya’da, besin ve yem tahlilleri yeni kurulan MalatyaLab Tahlil Laboratuvarında yapılmaya başlandı.

Kayısı başta olmak üzere kentte üretilen tarım eserlerinin tüketiciye sağlıklı bir formda sunulması ismine yapılan besin ve yem tahlilleri artık Malatya’da yapılıyor. 2. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren İŞGEM’de yer alan Makimtek Analiz’in hizmete sunduğu MalatyaLab Laboratuvarı ile besin ve yem eserlerinin tahlilleri artık Malatya’da yapılmaya başlandı.

Laboratuvar Müdürü Neslişah Yüzgeç, 12 Ekim 2020 tarihi itibariyle Tarım ve Orman Bakanlığından çalışma müsaadelerini alarak faaliyete başladıklarını söyledi. Laboratuvarlarının Fizikî, Kimyasal, Mikrobiyolojik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Enstrümental tahliller olmak üzere 5 üniteden oluştuğunu belirten Yüzgeç, “Laboratuvar tahlil ünitelerimiz ve kapsam listemiz Malatya ve etraf vilayetlerden gelecek numunelere nazaran belirlenmiş olup bunlar; Kayısıda kükürtdioksit ve nem tahlili, balda yapılan tahliller, süt ve süt eserleri tahlilleri, et ve et eserleri tahlilleri, GDO ve yem tahlilleri üzere birçok tahlile yer verilmiştir. Önceliğimiz, devam eden süreçte yasal mevzuat ve kaliteyi, kapalılığı, tarafsızlığı, güvenilirliği ve milletlerarası standartların rehberliğinde gerçekleştirilecek tahliller vasıtasıyla ile gerçek, süratli ve muteber sonuçlar etmek. Bunu da ‘TS EN ISO / IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar’ standardının gereklerini karşılayan seviye ve kalitede referans laboratuvar olmayı hedefleyip müşteri memnuniyetini ölçü alan bir anlayışla hizmet vermeyi taahhüt etmektir” dedi.

Laboratuvar Müdürü Yüzgeç, büsbütün bağımsız olarak çalışan laboratuvarlarında müşterilere ilişkin her türlü bilginin saklılığı ve uygun şartlarda saklanması konusunda etik anlayış kuralları ile çalıştıklarını da söyledi.

Malatya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerinin altını çizen Neslişah Yüzgeç, “Son vakitlerde yaşanan sıhhat dertleri ve besinlerdeki yaşanan sorunlar ülkelerin besin ve sıhhat siyasetlerinin da değişmesine ve güncellenmesine neden oldu. Bu nokta da besin tahlilleri de değer kazandı. Örneğin bir endüstrici bir eser üretiyorsa ne ürettiğini hangi şartlarda ürettiğini bilmek istiyor. Son tüketici aldığı bal yada zeytinyağının ne kadar gerçek olduğunu bilmek istiyor. Bunun için besin tahlilleri artık çok daha değerli bir pozisyonda yer alıyor” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dijital dünyaya geçenler eski alışkanlıklarını tamamen terk edecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0