DOLAR

32,8464$% 0.22

EURO

35,1853% 0.25

STERLİN

41,6145£% 0.03

GRAM ALTIN

2.449,43%-0,33

ÇEYREK ALTIN

3.927,00%1,92

BİTCOİN

2169265฿%-0.02606

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dijital dünyaya geçenler eski alışkanlıklarını tamamen terk edecek

Ülgen, yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını belirterek, “Dijitalle tanışıp, her işlemini dijital kanallar üzerinden yapmaya başlayan müşterilerimizin eski kullanım alışkanlıklarına döneceğini düşünmüyoruz.” dedi.

Ülgen, gelecek dönemde teknolojinin bankacılık sektörüne etkilerini de değerlendirdi. Küresel çapta tüm yaşamın etkilendiği Kovid-19 salgını sürecinde toplum sağlığının korunmasının en büyük öncelik haline geldiğini belirten Ülgen, bununla birlikte salgının, hem tüketici davranışlarında hem de harcama tercihlerinde birçok değişikliğe neden olduğunu söyledi.

Ülgen, pandemi dönemi (16 Mart-31 Mayıs) ve pandemi öncesi dönem (1 Ocak-15 Mart) kıyaslandığında, evde kalınan süreç boyunca seyahat/konaklama harcamalarının yüzde 82, yeme/içme (restoran) harcamalarının yüzde 76, giyim harcamalarının yüzde 66, akaryakıt harcamalarının yüzde 36 azaldığını ifade etti.

Öte yandan elektronik harcamalarının ise yüzde 21, market/gıda harcamalarının yüzde 14 artış gösterdiğine dikkati çeken Ülgen, şöyle devam etti:

“Normalleşmeyle birlikte (1 Haziran-31 Ekim) kartla yapılan günlük ortalama harcamalar, koronavirüs salgını öncesindeki seviyelere dönerken, seyahat harcamaları hala pandemi öncesi dönemdeki seviyeye ulaşmadı. Yine salgın dönemi öncesine kıyasla normalleşme sürecinde tüketicilerin mobilya/dekorasyon harcamalarının yüzde 39, elektronik harcamalarının yüzde 76, market/gıda harcamalarının ise yüzde 25 artığı gözlemlendi. Evde kalma dönemiyle birlikte fiziksel alışveriş yerini çevrimiçi alışverişe bıraktı. Pandemi döneminde Yapı Kredi müşterilerinin her 3 satın alma işleminden 1’i e-ticaret oldu. Bu oran pandeminin ortaya çıkmasından önce 5 alışverişten 1’i şeklindeydi. Normalleşme döneminde ise bu oran 4 alışverişten 1’i şeklinde gerçekleşti. Normalleşme döneminde günlük e-ticaret hacmi pandemi öncesi döneme göre yüzde 37, pandemi dönemine göre ise yüzde 26 artış gösterdi.”

“Her 2 fiziki satın alma işleminden 1’i temassız”

Ülgen, şunları kaydetti:

“Fiziki alışveriş işlemleri içindeki temassız işlem payı pandemi öncesinde yüzde 27 iken, pandemi döneminde bu oran yüzde 47’ye, normalleşme döneminde ise yüzde 59’a çıktı. Buna ek olarak temassız kredi kartı hacmi normalleşmede pandemi dönemine göre yüzde 95, pandemi öncesine göre ise yüzde 272 artış gösterdi. Türkiye’de pandeminin ortaya çıktığı ilk günlerde kredi ve banka kartlarıyla temassız ödeme işlem tutarı limiti 120 TL’den 250 TL’ye yükseltildi.”

“800’ün üzerinde bankacılık işlemi dijitalde”

Kovid-19 salgını sebebiyle müşterileri bankacılık işlemlerini yapmaları için Yapı Kredi Mobil, Müşteri İletişim Merkezi ve Yapı Kredi Internet Şubesi’ne yönlendirdiklerini ifade eden Ülgen, müşterilerin de ağırlıklı olarak dijital kanalları kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Ülgen, salgınının etkilerinin görülmeye başladığı mart ayında, bankalarının dijital kanallarında gerçekleştirilen işlemlerin hacminin yüzde 6 arttığını dile getirdi.

Ülgen, yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını söyledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

HAVELSAN yeni tip denizaltıların “kalbini” tamamladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI