DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2108610฿%-0.03541

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Genç bilim adamları, üretim hatalarını asgariye indiren proje geliştirdi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi’nde araştırma vazifelisi olarak çalışan Mert Ali Özel ile Elektronik ve Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi Çağatay Karademir, hazırladıkları proje ile TÜBİTAK’tan 200 bin TL hibe almaya hak kazandı.
TÜBİTAK, BUÜ’lü genç akademisyen ve mühendislik öğrencisinin manzara sürece tahlilleri ile sanayide meydana gelen üretim kusurlarını gerçek vakitli tespit eden projesine 1512 Programı çerçevesinde toplam 200 bin TL’lik dayanak verdi.
Mühendislik Fakültesi’nde misyon yapan Araş. Gör. Mert Ali Özel ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı son sınıf öğrencisi Çağatay Karademir’in birlikte geliştirdikleri “Hibrid Pozisyon Denetim Sistemleri” isimli proje desteklenmeye lâyık bulundu.
Aldıkları takviye ile proje üzerinde ayrıntılı bir biçimde çalışmaya başladıklarını açıklayan Araş.
Gör. Mert Ali Özel, projenin toplam 1 yıl süreceğini söyledi. Projeyi muvaffakiyet ile tamamlayabilmek için ULUTEK Teknopark bünyesinde Oxodes Teknoloji isimli bir firma kurduklarını aktaran Özel, “Firmamızda proje üzerinde ayrıntılı çalışmalar yürütebiliyoruz.

Hazırladığımız proje sayesinde hibrit teknolojiler yardımıyla milimetrik hassasiyette pozisyon tespitine dayalı kalite denetim, ölçüm ve poka-yoke sistemleri geliştiriyoruz. En değerli proje teklifimiz, yanlışları gerçek vakitli önleyerek firmaların vakit, maliyet, itibar ve kalite kayıplarının önlenmesidir.

Şu ân projeyi geliştirmeye devam ediyoruz, 2-3 ay içerisinde satışı hedefliyoruz” diye konuştu.
Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte 6 adet buluş bildirimi yaptıklarını ve ticarileştirme faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti.

Tıpkı vakitte Uludağ İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ‘Otomotivin Geleceği Yarışması’nda son 30 grup ortasına kaldıklarını söyleyen Mert Ali Özel, 18 Ekimde yapılacak finali heyecanla beklediklerini vurguladı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Fatih 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği” projesine yoğun ilgi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI