DOLAR

32,8325$% 0.06

EURO

35,1991% -0.07

STERLİN

41,7343£% -0.19

GRAM ALTIN

2.491,41%2,44

ÇEYREK ALTIN

4.039,00%2,24

BİTCOİN

2136757฿%1.07241

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yelkenbiçer: “Tarıma katkı sağlamak hepimizin bu ülkeye borcudur”

Tarım 4.0’a geçiş sürecinde İzmir’i, Türkiye’nin ziraî teknolojilerin AR-GE üssü olarak konumlandıracak nitelikte olan İzmir Ticaret Borsası öncülüğünde oluşturulan Tarım Teknoloji Merkezi, EGİAD iş dünyasının katıldığı webinar ile tanıtılırken, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü ise toplantıya konuk konuşmacı olarak katıldı.
İzmir Tarım Teknoloji Merkezi; İzmir Ticaret Borsası öncülüğünde tarımda bilişim teknolojileri kullanılarak üretilmiş yahut üretilecek eser ve hizmetlerin gerçek hayat ortamında, gerçek kullanıcılar ve eserler üzerinde test edilebileceği ve geliştirilebileceği bir açık inovasyon olarak yerini aldı.
İTTM; tarım teknolojilerinin geliştirilmesi için bir köprü misyonu görerek, paydaşlar ortasında ortak bir lisan oluşturarak, tarım teknolojileri AR-GE üssü niteliğinde bağımsız bir yapı olarak göze çarpmakta. Ülke tarımının, değişen kurallar ile ahenk içerisinde sürdürülmesine, yeni ve tesirli, yerli ve ulusal teknolojiler geliştirilmesine katkı sağlamak hedefinde olan merkez, İzmir’e büyük katkı sağlayacak. Toplantının açılışını yapan EGİAD İdare Heyeti Lideri Alp Avni Yelkenbiçer, konuşmasına Ulu Başkan Atatürk’ün kelamları ile başladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milli iktisadın temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük kıymet vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu gayeye yayılmayı kolaylaştıracaktır” kelamları ile tarım bakımından vizyon tanımlaması yaptığını kaydetti.

“İklim krizinin derinleşmesiyle tarımda inovatif teknolojilere muhtaçlığımız olacak”
Günümüzde endüstrileşmenin etrafa olumsuz tesirleri olduğunu hatırlatan Yelkenbiçer, “Küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi üzere olumsuz ögeler ile tarım konusunun kıymeti farklı bir boyuta taşınmıştır.


Bilhassa iklim krizinin derinleşmesiyle de tarımda inovatif teknolojilere ve farklı tahlillere daha çok gereksinimimiz olacaktır.

EGİAD olarak ele aldığımız sanayi 4.0 üzere tüm dünyada bu istikamette çalışmaları kapsayan Tarım 4.0 kavramı da bu doğrultuda oluşmuştur. Bu çağdaş vizyonun bir modülü olarak karşımıza çıkan, tarımı teknoloji ile buluşturmayı hedefleyen İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM), çok bedelli proje olarak yerini almıştır” dedi.

“İTTM’nin tarım teknolojilerinin geliştirilmesi için köprü olacağını düşünüyorum”
EGİAD’ın bu periyot ana temalarından olan sürdürülebilirliğin tarım konusu ile de direkt bağı bulunduğuna da dikkat çeken Yelkenbiçer, “Sürdürülebilirlik tedbirleri ile verimli ve tarıma uygun alanların korunması yanında kendi içinde ziraî arzın da sürdürülebilir kılınması hem ekonomik açıdan değerlidir hem de sıhhat başta olmak üzere birçok alana katkısı vardır.


Bu bakış açısıyla süratle artan nüfusun muhtaçlıklarını karşılayabilmek ve tıpkı anda üretimin ekonomik boyutunu gözetmek tarım kesiminde teknolojinin ağır biçimde kullanımını gerekli kılmıştır.

Tarımımızın değişen kaideler ile ahenk içerisinde sürdürülmesine, tesirli ve yerelden çıkan teknolojiler geliştirilmesine katkı sağlamak hepimizin bu ülkeye borcudur. Bu manada İzmir Tarım Teknoloji Merkezinin tarım teknolojilerinin geliştirilmesi için bir köprü olacağını düşünüyor ve mimarlarına kentimiz ismine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Teknoloji kullanımı gençleri tarıma çekmek için bir araç olacaktır”
İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü ise Tarım Teknoloji Merkezi’nin İzmir’de olmasının avantajlarına değindi.


Güdücü, “Tarım ve ziraî endüstrinin bu bölgede yüksek potansiyele sahip olması, bilim odağı olarak üniversite ve teknoparkların faaliyetleri, Türkiye nüfusunun 3. büyük ilinin İzmir olması, liman kenti olması, sürdürülebilir kalkınma siyasetlerine ahenk sağlaması kentimizi tarım teknoloji merkezi olması açısından elverişli kılıyor. Ayrıyeten teknoloji kullanımı gençleri tarıma çekmek için bir araç olacaktır” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ağaç elektrik direklerinin ömrü ’bor’la uzatılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI