Ağaç elektrik direklerinin ömrü ’bor’la uzatılacak

Samsun’da hazırlanan “Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Eser Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması” isimli AR-GE projesi ile ağaç …

Hediye sipariş alışveriş ankara
09.08.2021
A+
A-

Samsun’da hazırlanan “Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Eser Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması” isimli AR-GE projesi ile ağaç elektrik direklerinin ömrünün uzatılması hedefleniyor.
Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop vilayetlerinde gösteren YEDAŞ, Güç Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) tarafından her yıl düzenlenen AR-GE proje müsabakası ile güç kalitesinin artırılması ve verimlilik sağlanmasına yönelik buluşlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

“Ağaç direklerin ömrünü uzatıyoruz”
YEDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’de, bor madeninin kullanımına yönelik AR-GE projeleri her geçen gün artıyor.


Yerli ve ulusal kaynaklarımızı dikkate alarak geliştirdiğimiz ‘Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Eser Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması’ isimli AR-GE projemizin EPDK’dan onay alması ile çalışmalara başlanılmıştır. Bu proje ile YEDAŞ alanında 500 ağaç direkte yapılacak çalışmayla, ağaç direklerin toprak ile temas ettiği noktada, üretimini YEDAŞ’ın yapacağı ve tabiat ile uyumlu olan bor katkılı bulamaçla direklerin çürümesi önlenecektir. Yerli hammadde, yerli üretim, yerli eser anlayışı ile ağaç direklerin çürümesinin önüne geçilecektir” denildi.

“Hedefimiz yerli ve ulusal ürün”
Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, “Bu proje ile elektrik dağıtım kesiminde bor madeninin, ağaç direklerde çürümeyle gayret noktasında görünürlüğü ve bilinirliğinin artırılması amaçlanmaktadır.


Aktifliği kanıtlanmış eser tip ve karışımının ticari olgunluğa kavuşturulmasıyla yerli ve ulusal eser elde edilmesi hedeflenmektedir. Günümüzün rekabetçi şartlarında sürdürülebilir muvaffakiyetin sırrı, yenilikçi fikir, değişim-gelişim ve yeni teknolojiye sahip olmaktan geçmektedir. Bu sürecin anahtarı ise AR-GE çalışmalarına verdiğimiz önemdir” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.