DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167377฿%0.27077

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

EGİAD, yapay zeka ile e-ticareti masaya yatırdı

E-ticaret sitelerinin artırılmış gerçeklik oluşturmasına imkan veren ve ’EGİAD Melekleri’nden daha evvel yatırım alan teknoloji teşebbüsü ARKA Labs ile “Arttırılmış Gerçeklik ve Yapay Zeka ile E-ticaretin Geleceği” başlıklı bir webinar düzenlendi. Arka Labs Kurucu Ortağı Uğur Yekta Başak’ın konuşmacı olduğu aktiflikte yeni jenerasyon ticaret sistemi olarak bilhassa pandemide şirketler için büyük çıkış noktası olan e-ticaret ve yapay zekâ ile elektronik ticaretin püf noktaları aktarıldı.
Artırılmış Gerçeklik (AR) e-ticaret perakendecilerine nasıl katkı sunabilir konusunda son yıllarda teknoloji geliştiren şirketler bu soruya odaklanırken, online müşteriler artırılmış gerçekliğin alışveriş tecrübelerini değiştireceğini söylüyor.
İşte tüm bu mevzular Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) düzenlediği aktiflikte iş dünyasının görüşüne ve değerlendirmesine açıldı. E-ticaret perakendecilerinin uğraşmak zorunda kaldığı en büyük zorluklardan biri, tüketicilerin satın almadan evvel eserlerle etkileşime girmeleri için bir yol bulmaktır. Birden fazla insan satın alma kararı öncesi eseri deneyimlemek ister. Bu tecrübesi yaşayamayan müşterilerin sepet terk oranları artabilir. Lakin, teknolojik gelişmeler bunu Artırılmış Gerçeklik yoluyla çözmek için büyük bir yol kat etti. Artırılmış gerçeklik, yapay zekâ dayanağıyla sanal objeleri gerçek dünyada gerçek vakitli olarak yerleştirerek, bir kişinin etrafındaki ortamda tesirli bir dijital orta yüz oluşmasını sağlayan son trend teknoloji olarak dikkat çekmekte.

“Artırılmış gerçeklik, müşterilerin satın alacağı eserleri evvelden deneyimleyebilmesini sağlıyor”
E-ticaretin bu sistemle daha aktif ve başarılı olacağı fikriyle genç iş beşerlerine tanıtımını sağlayan EGİAD’ın İdare Konseyi Lideri Alp Avni Yelkenbiçer, “Pandemi ile değişen dünyada mağazalara olan bakış açısı değişiyor.


E-ticaret tarafında ise kalıcı bir büyüme kelam konusu. Artırılmış gerçeklik, müşterilerin satın alacağı eserleri evvelce deneyimleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede fizikî olarak mağazada bulunmaya en yakın dijital tecrübesi yaşatıyor ve müşterinin karar alma kademesinde birçok sorusunu cevaplıyor. Geliştirilen kapsamlı teknoloji ile mevcut şirketler için e-ticaret daha kolay bir hale geliyor” dedi.

“Sanal gerçeklik tahlilleri süratle teknolojiye kazandırılıp kullanılmaya başlandı”
Son araştırmaların E-ticaret cirosunun 2021’de süratle 4.88 trilyon dolar düzeyine geleceğini bunun da neredeyse her sene yüzde 20 civarı bir büyümeyi içerdiğini söz eden Yelkenbiçer, “Kaldı ki bu büyümenin dolar cinsinden olması kesime olan ilgiyi anlatmaktadır.


Öte yandan bu kestirimler, 2025 yılına kadar yüzde 20 artış olabileceğini göstermektedir. Taşınabilir e-ticaret ise çok daha süratli büyüyor ve 2018 yılı prestiji ile cironun yüzde 70’i mobilden gelmeye başlamış durumda.

Bir öteki çalışma ise 2020 prestiji ile müşteri bağlantılarının yüzde 80’inin yapay zeka dayanaklı karar sistemleri tarafından sağlanacağını göstermiştir. Google, Apple ve Facebook tarafından sanal gerçekliğe yapılan yatırımlar sayesinde sanal gerçeklik tahlilleri süratle teknolojiye kazandırılıp kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu Sanal Gerçeklik uygulamaları sayesinde e-ticaret üstünde 2020 prestiji ile 120 milyar dolar ciro aşılmıştır. Ayrıyeten Alibaba, Sony, Microsoft, Samsung ve HTC de Sanal Gerçeklik uygulamaları üstünde çalıştıklarını açıklamışlardır” tabirlerini kullandı.

“Kuşaklarla ahenk içerisinde çalışmanın yollarını arıyoruz”
EGİAD Gelecek başlıkları altında bugüne kadar iş dünyasındaki jenerasyonları incelediklerini lisana getiren Yelkenbiçer, “Kuşaklarla bir ahenk içerisinde çalışmanın yollarını arıyoruz.


Bunun yanında da tekrar birebir başlık altında günümüzde şimdiki olarak teknolojileri takip edip, onların sanayilerini nasıl değiştireceğini anlamak istiyoruz.

Bu kapsamda da NFT, E-Spor üzere başlıklar altında webinarlarda kıymetli konuklar ağırladık. İlerleyen periyotlarda de blokzincir, siber güvenlik, metaverse, web 3.0, tokenization üzere hususları da ele alacağız. Bu etkinlikler ışığında, Uğur’un EGİAD olarak bizlerin de odağında olan Z nesline özel bir ehemmiyet verdiğini; bilhassa stajyerlerini geleceğin girişimcileri olarak tanımlayarak onları yetiştirdiğini keyifle izliyorum. Girişimcilik kulüplerinde ve kuluçka merkezlerinde girişimcilik kıssalarını paylaşarak bir fikir emekçisi üzere ekosisteme katkı koyuyor. Ülkemizin aydınlık geleceğinin Uğur üzere Atatürk’ün yolunda yürüyen başarılı girişimcilere emanet olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

“On binlerce eserin AR tecrübesi ile sunulabilmesi mümkün”
ARKA Labs Kurucu Ortağı ve CEO’su Uğur Yekta Başak ise, sundukları teknolojiyi e-ticaret üzerinden hacmi yüksek pazar yerlerine ve öncü markaların kullanımına açtıklarını söyledi.


Ev-dekorasyon, ayakkabı-giyim, moda, aksesuar üzere bölümlerde kullanımda olduklarını lisana getiren Başak, “Platformu kullanan şirketler e-ticaret sitelerinde artırılmış gerçeklik tecrübesi ekleyebiliyorlar. Sunulacak eserlerin 3D görsellerinin oluşturulması ise gücünü imaj sürece ve yapay zekâ algoritmalarından alan bulut tabanlı bir sistem ile sağlanıyor. On binlerce eserin AR tecrübesi ile sunulabilmesi mümkün oluyor. Bu sayede satışlardaki artış ve iade oranlarındaki düşüş üzere yararlar, AR takviyeli geniş bir katalog sayesinde maksimize ediliyor” diye belirtti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türksat 5B aralıkta uzaya fırlatılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI