DOLAR

32,3550$% 0.08

EURO

34,8086% -0.21

STERLİN

41,2653£% 0.09

GRAM ALTIN

2.405,41%0,17

ÇEYREK ALTIN

3.915,00%-0,03

BİTCOİN

2166261฿%-4.23159

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türksat 5B aralıkta uzaya fırlatılacak

Üretimi tamamlanan Türksat 5B uydusunun SpaceX firması tarafından aralık ayında uzaya gönderilmesi için hazırlıklar başladı.
Tasarım, üretim ve test evreleri muvaffakiyetle tamamlanan Türksat 5B uydusu, Fransa’da AIRBUS D&S tesislerinde düzenlenen merasimle Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ile Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok tarafından teslim alındı.
Teslim merasiminin akabinde uydunun SpaceX tesislerine nakledilmesi için hazırlıklar başladı. Türksat 5B uydusunun aralık ayında ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Space X Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmesi planlanıyor. Yararlı yük kapasitesi ve güç kıymetleri ile Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B, Sabit Uydu Servis (FSS) sınıf uydulara nazaran en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan yüksek verimli uydu (High ThroughputSatellite-HTS) kategorisinde yer alıyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini kapsayan geniş bir kapsama alanında hizmet verecek olan Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant yararlı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla data iletim kapasitesi sağlayacak.

Türksat 5B uydusunda yerli üretim ekipmanlar kullanıldı
Türksat 5B uydu projesinde Türksat A.Ş tarafından yerli uydu sanayisinin geliştirilmesi ve desteklenmesi maksadıyla Yerli Sanayi Katkı Programı hayata geçirilmişti.


Türksat mühendislerinin dayanağı ile Aselsan tarafından iki adet haberleşme ekipmanı tasarlanıp Türkiye’de üretilerek, Türksat 5B uydusunda kullanılması sağlandı. Bu sayede birinci sefer ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi ve uzay tarihçesi kazanması Türksat 5B uydusu ile gerçekleştirilmiş olacak.

Türksat 5B, 35 yıldan fazla hizmet verecek
Türkiye’nin uydu bilgi bağlantı kapasitesi olan KA Band kapasitesini 15 kattan fazla artacak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı bilhassa denizcilik ve havacılık üzere ticari dallarda aktif bir biçimde yer alacak.


Ayrıyeten uydunun sağlayacağı yüksek bilgi kapasitesiyle Türkiye’nin karasal altyapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet altyapısı kurulabilecek. Türkiye’nin yararlı yük kapasitesi en yüksek uydusu olan Türksat 5B uydusu; 4,5 ton fırlatma yüküne ve 15 kilovat güç kapasitesi sahip olup, ayrıyeten yeni kuşak elektrikli itki sistemi barındırıyor.

42 derece doğu yörüngesinde Türksat 5B uydusunun kullanıma alınmasıyla Ka Bant bilgi hizmetinin yanı sıra Ku Bant kapasitesi artırılacak ve tıpkı yörüngede hizmet veren Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına da yedeklilik sağlanmış olacak. 35 yılın üzerindeki hareket ömrüyle 42 derece doğu yörüngesindeki ilgili frekans ve yörünge kullanım haklarının korunması da temin edilecek.

5B’nin uzayda yerini alması ile birlikte Türksat’ın yerli ve ulusal uydu anten ailesi PeycON servislerinin de kapsama alanı ve suratı daha da güçlenecek.
Uydu kapsama alanının gelişmesi ile MicrON, AerON, HidrON ve TerrON anten ailesinin internet, kurumsal ağ, IP bachauling üzere servisleri ile bir arada dünya üzerinde birçok ülkede kullanılmasına imkan sağlanmış olacak.

Uydu teslim merasimine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Uydu Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Selman Demirel, Türksat Uydu Programları Yöneticisi Mehmet Nefes ile Airbus üst seviye yetkilileri katıldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

IMEI numarası klonlanan telefona yenisini tanımlatmak yasal süreçle karşı karşıya bırakabilir

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI