DOLAR

32,8456$% 1.04

EURO

35,2830% 0.71

STERLİN

41,8024£% 0.67

GRAM ALTIN

2.486,04%2,21

ÇEYREK ALTIN

4.034,00%2,14

BİTCOİN

2134800฿%1.16316

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Boeing 737’nin motor kapağı TUSAŞ’ta üretilecek

Boeing ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Boeing’in tek koridorlu uçak ailesi Boeing 737’lerin motor kapağı üretim ve tedariki için mukavele imzaladı. TUSAŞ’ın bu mukavele ile 2025 yılından itibaren üretilen tüm Boeing 737 uçakları için aylık motor kapağı üretiminin yarısını karşılaması öngörülüyor.
Boeing ile TUSAŞ ortasında imzalanan bu kontrat, TUSAŞ’ın Boeing Ticari Uçaklar portföyünü de genişletiyor.
İki şirketin yakın sanayi işbirliği, 737 programının performansını ve finansman gücünü artırırken, Boeing ve Türk havacılık sanayii ortasındaki uzun yıllara dayanan bağlantıyı daha da ileriye taşıyor.

“Yeni bir yetkinliği daha şirketimize kazandırıyoruz”
Motor kapaklarının uçaklardaki fonksiyonu, hava girişi ve aykırı itme sistemi ortasında motor fan kasası üzerinde aerodinamik bir yüzey oluşturarak motora monte komponent ve donanımları korumaktır.


Her bir motorun etrafında, motor fan kasası üzerindeki motor kesim ve donanımlarının servis ve bakımını sağlamak üzere açılabilen iki motor kapağı bulunmaktadır.
Muahede ile ilgili görüşlerini paylaşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Şirketimiz yarım asırlık deneyimi ile hava yapısalları alanında rüştünü ispatlamış üreticiler ortasında yer almaya devam ediyor.
Bir yandan ülkemizin havacılık alanında beka projelerini üretirken, öbür taraftan dünyanın önde gelen hava platformu üreticileri için de yüksek kaliteli kritik üretimler gerçekleştiriyoruz. Muahede kapsamında Boeing için üretimini gerçekleştireceğimiz motor kapağı üretimi için heyecanlıyız. Yeni bir yetkinliği daha şirketimize kazandırıyoruz. Bu iş birliğinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı ve Boeing yetkilerini tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.
Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın, “Boeing’in stratejik büyüme ülkeleri ortasında yer alan ve değerli bir sanayi ve teknoloji ortağı olan Türkiye’nin, global havacılık dalına büyük katkılar sağlama potansiyeli olduğuna inanıyoruz.
Boeing, Türkiye ile birlikte birkaç yıl evvel hayata geçirdiği Ulusal Havacılık Planı ile ülkedeki varlığını, yatırımlarını ve tedarik zincirini genişletti. 737 motor kapağı üretimi için TUSAŞ’ın seçilmesi, Boeing’in Türkiye ile olan stratejik iştirakini ve Türk havacılık sanayiinin dünya standartlarındaki kabiliyetini yansıtmaktadır” dedi.
737 motor kapaklarının üretimi, TUSAŞ’ın halihazırda Boeing için 787 Dreamliner irtifa dümeni, kargo paneli, kuyruk yatay atak kenarı ile 737 irtifa dümenini üretmekte olduğu ve yıllardır uçan Boeing uçakları için binlerce modül ve komponent teslimatını gerçekleştirdiği Ankara’daki son teknoloji TUSAŞ tesislerinde gerçekleşecek.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gramı 50 kuruşa ısıya dayanıklı malzeme geliştirdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI