DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2259100฿%0.45224

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gramı 50 kuruşa ısıya dayanıklı malzeme geliştirdi

Malatya’da yaşayan 18 yaşındaki genç bilim adamı Feridun Balaban, gramı 50 kuruşa mal edilen yüksek ısıya destekli materyal geliştirdi.
Malatya’da yaşayan 18 yaşındaki genç bilim adamı Feridun Balaban, okul laboratuvarında geliştirdiği ‘Bor ve azot katkılı, elmas üzere karbon gerecinin çok katmanlı güneş panellerinde üst katman olarak kullanımının panellerin verimlilikleri ve spektral etkinliklerinin incelenmesi’ projesiyle Amerika’da düzenlenen fuarda dünya birincisi seçilmişti.
Genç bilim adamı son olarak da TÜBİTAK tarafından düzenlenen müsabakaya katılmak için yüksek ısıya sağlam materyal geliştirdi. İçine katkılandığı malzemelerin ısıya sağlam olmasını sağlayan gereç, çok yüksek derecedeki ısıya dayanabilme özelliği taşıyor. 1 gramıyla ısıya sağlam 500 gr plastik, 15 metre kağıt üretilebilen gerecin gramının maliyetiyse 50 kuruş. Balaban, danışman hocası Savaş Zafer Güler ile başladığı projesini Prof. Dr. Turgay Seçkin’in laboratuvar dayanaklarıyla devam ettiriyor.

“Bu materyal gereçlerin çok yüksek sıcağı dayanmasını sağlıyor”
Geliştirdiği materyalin katkılandığı malzeme yanmasını engellediğini belirten Balaban, “Bu karışımı neye koyarsanız o materyal o gerecin yanmasını engelliyor.


Bunu plastiğe koyarsanız plastik yanmıyor, boyaya koyarsanız boya yanmıyor. Tek yapmam gereken şey elindeki malzemeyi o suya daldırmak.

Daldırıldıktan sonra kuruduğu vakit yanmasını engelliyor gerecin. Yüzde doksanı organik o yüzden insan ziyan görmüyor. Bu benim bu sene 12. sınıftayken katılmış olduğum TÜBİTAK projem. Bu gereç gereçlerin çok yüksek sıcağı dayanmasını sağlıyor.

Bunu koydunuz katkıladığınız boya, plastik, kağıt yüksek ısıya maruz bırakıldıktan sonra yanmıyor. Bunun üretimi çok kolay çok ucuz. Tek yapmanız gereken bunu suyla karıştırmak. Suyla karıştırdıktan sonra isterseniz kağıdı koyarsınız bunun için kağıdı daldırmanız yeterli” halinde konuştu.

5 bin derece ısıya kadar dayanabiliyor, gramı 50 kuruşa mal ediliyor
Isıya güçlü malzemesi uzay araçlarını kaplamasında ve demir çelik fabrikalarında kullanılması için iki farklı çalışma yürüttüğünü söz eden Balaban, “Geliştirdiğim bu gereçle uzay araçlarının dış kaplamalarında ve demir çelik fabrikalarında kullanmak için iki farklı çalışma yürütüyorum.


Bu malzemeyi vakumda ısıtınca uzay araçlarının dış kaplamasında kullanılabilecek kadar kaliteli bir materyal oluşuyor. 5 bin derece ısıya kadar dayanabiliyor. Kaynak arkıyla malzemesi ısıttım. 1 dakika kadar kaynak arkıyla gereci ısıttım. Daha sonra çıplak elle bile üzerine dokunabiliyordum.

Hiç bir halde ısıtma gözlenmedi. 1 gr gereçle 15 metre kare kadar kağıt kaplanabiliyor. 1 gram maliyeti 50 kuruş kadar. Birebir biçimde 1 gramıyla da 500 gr plastik üretilebiliyor. Yeniden plastik sizin ham maddenize bağlı olarak ben mesela PVA kullanıyorum. Lakin PMMA öteki plastik cinsleri de kullanılabilir” formunda konuştu.

“Temennim bu gerecin Türkiye’de üretilmesi”
Balaban, geliştirdiği materyalin benzerlerinin yurtdışından yüksek sayılara getirildiğini belirterek gayesinin bu materyalin Türkiye’de üretilmesinin olduğunu söyledi.


Geliştirdiği materyalin patentli teknolojisi olduğunu belirten genç bilim adamı, “Bu eserin seri üretime geçmesi çok kolay bir gereç. Üretim için her hangi bir komplike materyale gerek yok.

Yalnızca başlangıçları karıştırıyorsunuz ve olmuş oluyor. Karışımda kullandığım malzemeler benim patentli teknolojim. Bu gereçlerin karıştırıldığı, katkılandığı malzemeyi çok yüksek sıcaklığa kadar 5 bin dereceye kadar koruyabiliyor.

Bu gerecin benzerleri daha çok Amerika ve İskandinav ülkelerinde üretiliyor. Ülkemize de yurtdışından getiriliyor. Temennim bu gerecin Türkiye’de üretilmesi ve bir daha ki sefere yangınlarda, büyük afetlerde ülkemize yardımcı olması” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Muş’ta köy çocuklarının “Köyvivor” heyecanı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI