DOLAR

33,1008$% 0.16

EURO

36,1375% 0.25

STERLİN

42,9276£% 0.07

GRAM ALTIN

2.558,61%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.137,00%0,19

BİTCOİN

2012992฿%2.62598

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Zonguldak’ta korona virüste 7 bin 300 test başarılı filyasyona olanak sağladı


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Başhekimi Dr. Şenay Özdolap, vilayette yeni tip korona virüsle savaşta 7 bin 300 test yapıldığını belirterek, “Bu bölgemizde müspet vakaların süratli tespitini ve binaenaleyh memleketimizde örnek gösterilen başarılı bir filyasyon çalışmasına imkan sağlamıştır” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından korona virüs vakaları ve hastanenin çalışmaları hakkında basın içtiması düzenlendi. Içtimada konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “Böylesine süreçte çalışmak güçlükle. Çalışmalarımız tahminen birazdan uzaktan devir ve mekan olarak uzaklıklı halde devam etmektedir. Bu bağlamda üniversitemizde bir taraftan uzaktan eğitimle talebelerimizi eğitmeye çalışırken, bir taraftan da hastanemiz yerimize hizmet etmektedir. Umarız bu süreç daha kısa olur. Muvaffakiyetle buradan çıkarız. Bu süreci muvaffakiyetle yürütüyoruz. Bütün akademik, idari çalışanımızla yürütüyoruz” biçiminde konuştu.

Türkiye gündeminde Zonguldak isminin 26 Şubat günü İran’dan gelen tır şoförleri ile nokta almaya başladığını belirten Başhekim Özdolap, “30 büyükşehir ve Zonguldak söyleminden hatırlarsanız 26 Şubat günü İran’dan gelen tır şoförlerinin belli tarihli rahatsızlıkları nedeniyle Zonguldak ismi çok uzun hengam evvel gündeme oturmuştu. Bu tarihler içerisinde biz artık hastane olarak, idari ve enfeksiyon komitesi olarak bu virüsün memleketimize girdiğini anlamış olduk. Hareket planlarımızı neredeyse 27 Şubat gününden itibaren gerçekleştirdik. Bizi nasıl bir pandemi bekliyor, biz neler yapmalıyız, hangi fiilleri süratlice gerçekleştirmeliyiz diye içtimalar yaptık” dedi.

“Eylem planı 26 Şubat’tan itibaren hayata geçti”

Hastaları en süratli vadede en âlâ biçimde tedavi edebilmek için fiil planı hazırlıklarını yaptıklarını aktaran Özdolap, “Yeni bir virüs diyoruz. Hastalarımız nasıl bir bulgu ile gelecek, biz ne ile karşı karşıyayız. Bunun dışında da işçi eğitimleri bizim için esastı. Zira bu pandemi mühletince iki büyük gayemiz vardı. Hastalara en süratli müddette en yeterli tedavi vermek, tıpkı ölçüde de hastane işçimizi korumak. Bu manada işçi eğitimleri bizler için çok kıymetliydi. Bu salgında en tesirli tedavi formülü izolasyon tedavi usulüdür. O yüzden hastalarımızın kişisel odalarda şahsi kıyafetli işçi ile hasta takiplerini yaptık” formunda konuştu.

“Bin 505 müracaattan 201 vaka müspet çıktı”

17 Mart ila 29 Nisan arasında bin 505 yetişkin müracaattan sırf 201’inde korona virüs testinin olumlu çıktığını anlatan Özdolap, “Bin 505 kişi bir halde şikayetle bu kodla hastaneye gelen kişi sayısıdır. Bu sayıların 201’inin korona virüs testi olumlu çıktı. Bu tanıyla başvuran hastane kayıtlarına bu kodla giren her kişi aşikâr bir mühlet konutta izlenmek durumundadır. Bu sayımız da bin 118 oldu. Yatarak takip edilen hastamız 335, bu hastalarımızın 96’sı ağır bakımda takip edildi. Taburcu olan 280 kişi idi. Testi olumlu çıkıp vefat eden hastamız ise 14. Evlat başvurusu olarak da 81 müracaat var. 44’ü hanede izolasyon ile izlendi. 37’si yatarak takip edildi, 4 evlat ağır bakımda takip edildi. 28 evladımız da taburcu edildi. Halk sıhhati eksperlerinin kabul ettiği birincil koşul pandemide en değerli şey müspet enfekte bireylerin tespiti ve bunların süratlice izolasyonudur. Hastanın müspet yahut negatiflik durumunu belirleyen kimi testler var. Bunlardan bir tanesi mikrobiyoloji laboratuvarında yapılan PCR testidir. Bu test ile DNA ve RNA tahlili yapılıyor. 29 Mart itibarıyla bir aylık süreçte 7 bin 300 PCR testi yapıldı. Bir de bu testler yapılırken 10 büyükşehir ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda PCR testi yapıldı. Bu, vilayetimizde müspet vakaların süratli tespitini ve hasebiyle memleketimizde örnek gösterilen başarılı bir filyasyon çalışmasına imkan sağlamıştır” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Reflü hastaları bunlara dikkat etmeli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0