DOLAR

31,1336$% 0.09

EURO

33,8351% 0.08

STERLİN

39,4901£% -0.01

GRAM ALTIN

2.033,58%0,09

ÇEYREK ALTIN

3.453,00%0,09

BİTCOİN

1758878฿%9.77626

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Zırh delici mermilere karşı balistik koruma sağlayan zırh üretilecek

Bartın Üniversitesi tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje ile askeri kara araçları için zırh delici mermilere karşı balistik müdafaa sağlamaya yönelik yeni bir zırh üretilecek.
Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sabri Gök’ün TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlamış olduğu proje desteklenmeye hak kazandı.

“Atık Sert Kesici Uçların Kullanımı ile Maliyet Tesirli Yeni Bir Eklemeli (Add-On) Hibrid Kompozit Zırh Sistemi Üretimi ve Balistik Performansının Değerlendirilmesi” başlıklı proje ile askeri kara araçlarında zırh delici mermilere karşı balistik muhafaza sağlamaya yönelik yeni bir zırh modelinin tasarım, modelleme, prototip imalatı ve balistik testlerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Proje hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Sabri Gök, “Savunma endüstrimizde kullanılan zırh delici mermiler var.
Yaklaşık kalınlığı 10-15 milimetre çelik parçayı dahi bu mermi delebilmekte. 100-150 metre uzaklıktan atıldığı halde çeliğe muazzam ziyanlar verebilmekte. Bizim gayemiz bu türlü çeliklerin ürettiğimiz zırh yardımıyla zırh delici mermiler tarafından delinmesinin önüne geçmektir. Şöyle ki ülkemizde üretilmekte olan hafif zırhlı araçlarımız var. İsim vermek gerekirse kirpi, kobra üzere araçlar var. Bunların zırhlarını daha da mukavim hale getirebileceğiz. Bilhassa işçinin daha da emniyetli bir biçimde içerisinde seyahat edebilmesini sağlayacağız” dedi.
Yaklaşık 2,5 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Gök, “Öndelemelerimizi yaptık lakin zırh delici mermiyi burada test etme imkanımız yok.
Bunu daha ileri getirebilmek için Binbir Projesi haline getirdik.

Yaklaşık 700 bin TL bütçesi olan proje ile tam manasıyla hem testlerimizi yapıp hem de zırhımızı üretebileceğiz. 3 yıllık vaktimiz var. Bu 3 yıllık vakit içerisinde öncelikle bir tasarım yapmak istiyoruz. dizaynımızı modelleme yolu ile tahlil programları ile destekleyip asgarî bir çaba ile azamî açıksız randımanı elde etmek istiyoruz. Gerekli zırhımızı tasarlayıp-üretip gerekli testleri yaptıktan sonra savunma endüstrimize sunmuş olacağız.

Şöyle söyleyeyim projemizden eminiz. İleride patentini almaya da üniversitemiz ismine patentini almayı da düşünüyoruz” biçiminde konuştu.
Prof. Dr. Gök Türkiye’nin savunma endüstrinde yakaladığı ivmeye dayanak olmak istediklerini de kelamlarına ekleyerek, “Ülkemiz son 10-15 yılda savunma sanayiinde bilhassa süratli bir ivme yakaladı.
Bizde buna dahil olmaktan gurur duyuyoruz. Yaptığımız proje ile de bir nebze savunma sanayiimize dayanak verebilirsek bizi hem üniversitemiz ismine hem de kümemiz ismine memnun edecektir.” Dedi.

Güvenlik güçlerinin muhtaçlıklarını daima gelişim anlayışıyla azami ölçüde ulusal teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak emeliyle hazırlanan projede alanında ehil bilim insanları misyon alıyor.
Bu kapsamda Prof. Dr. Mustafa Sabri Gök’ün yürütücülüğündeki projede Bartın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Küçük, Dr. Öğretim Üyesi Farshid Khosravi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Güden, İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Günen ve Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Serdar Karakaş çalışmalarıyla takviye olacak. Savunma sanayindeki marifetleri arttırmak ve ekosistemi güçlendirmek hedefiyle projede 1 doktora ve 1 yüksek lisans öğrencisi de bursiyer olarak çalışmalar yapacak.
Üniversite olarak yaptıkları çalışmalarla bilim dünyasına ve ülkemizin geleceğine bedel katma hedefinde olduklarını kaydeden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise muvaffakiyetleri hasebiyle Prof. Dr. Mustafa Sabri Gök ile projede misyon alan akademisyenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin orta ve orta-yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıdan yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıya geçme maksadını gerçekleştirmede kıymetli bir uzaklık kat edildiğinin altını da çizen Rektör Uzun, “Her günün bir evvelki günden daha yeterli olması için tüm bileşenlerimizle birlikte büyük çaba gösteriyoruz.
Bu doğrultuda, bir yandan öğrencilerimizi geleceğe en uygun halde hazırlamak için efor sarf ederken öbür yandan da akademik üretkenliğimizi her geçen gün daha güzel noktalara taşımak için uğraş ediyoruz. Çalışmalarımızın sonuçlarını görmek ise bizi epeyce keyifli ediyor. Akademik üretkenliğimizi arttırıyoruz, gelişiyoruz ve birlikte başarıyoruz.

Bilimsel çalışmalarımızı ve Ar-Ge İnovasyon faaliyetlerimizi her geçen gün arttırarak daha da yükseliş kaydetmeyi hedeflediğimiz bu yolcukta, elde ettikleri başarılarla bizlere yol arkadaşlığı yapan tüm bileşenlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bu kanılarla bizleri daima dahi uygunu için teşvik eden YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a, YÖK üyelerimize, her vakit yanımızda olarak bizlere takviye veren Bartın Valimiz Sinan Güner’e, uygun dilekleri ve teşvikleri için TÜBİTAK Liderimiz Prof. Dr. Hasan Mandal’a, kamu kurum ve kuruluşlardan tüm paydaşlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

OneWeb Dünya yörüngesine 36 uydu daha gönderdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI