DOLAR

32,9454$% 0.14

EURO

35,3325% -0.11

STERLİN

41,7967£% 0.02

GRAM ALTIN

2.465,14%-0,16

ÇEYREK ALTIN

4.038,00%-0,34

BİTCOİN

2012801฿%-0.14657

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yerli aşı TURKOVAC’ta son adımlar

Yerli aşı “TURKOVAC”’ın Faz-3 çalışmalarında sona yaklaşılırken, vatandaşlar aşı için istekli olmaya devam ediyor. Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit de yerli aşıya ait “On yıllardır aşı üreten ülkeler, üretim manasında yaklaşık 1 yılda aşılarına kavuştular. Biz aşı yarışına sonradan giren bir ülke olarak 1,5 yılda aslında aşımızı ürettik. Şu an yalnızca fazını tamamlayıp bunun tescilini almaya uğraşan bir ülkeyiz” dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen birinci yerli inaktif Covid-19 aşısı “TURKOVAC”, Faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllülerin aşılanmasına devam ediliyor.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, geçtiğimiz günlerde yerli aşısının Faz-3 çalışmalarının tamamlanması için ’1000 Kahraman’a gereksinim olduğunu söylerken, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne gelen vatandaşlara da hatırlatma dozu olarak yerli aşıdan yaptırdı. Son gönüllülerin de aşılarını yaptırmasıyla birlikte yerli aşıda Faz-3 çalışmalarının tamamlanacak.

“Hem aşılama hem aşının geliştirilmesi manasında önemli misyon edindik”
Yerli aşıya ait konuşan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Pandemide en değerli olan hastalanmayı engellemektir burada da aşılama süreci devreye girdi.


Aşılama sürecinde hastanemiz çok önemli vazifeler edindi. Aşımızın geliştirilmesine de hizmet veriyoruz. Şu an TURKOVAC aşısının gönüllülere uygulanmasını da yapıyoruz. Bu manada hastalarımızın o vefatın soğuk alanına girmesini engellemek üzere bir misyon edindik lakin hasta olmasınlar diye hem aşılama hem de aşının geliştirilmesi manasında önemli bir misyon edindik. On yıllardır aşı üreten ülkeler, üretim manasında yaklaşık 1 yılda aşılarına kavuştular. Biz aşı yarışına sonradan giren bir ülke olarak 1,5 yılda aslında aşımızı ürettik. Şu an yalnızca fazını tamamlayıp bunun tescilini almaya uğraşan bir ülkeyiz. 45 günde yapılan pandemi hastaneleri, çok kısa müddette seri üretime geçen ventilatörler ve 1,5 yılda kullanılabilecek aşı üretimi birçok şeyi üst üste koyduğunuzda en uygun efor, uğraş ve vatandaşına en kucaklayıcı hizmeti veren ülke olduk” dedi.

“Kazandığımız yüzde 95’i görmezden gelmeyelim”
Sıhhat hizmetlerinin değerine dikkat çeken Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Pandemi devrinde birçok ülke için vatandaşlarına önemli ekonomik takviye sağladı dendi.


Bizim sıhhatteki kazanımlarımız bütün vatandaşlarımıza bu sıhhat hizmetini fiyatsız veriliyor olması düşünüldüğünde aslında birçok ekonomik yardımın çok çok üzerinde bir kazanımdır. Zira vatandaşına ekonomik yardım yaptığı söz edilen ülkelerdeki vatandaşlar, Covid olduklarında aldıkları sıhhat hizmetine ödedikleri maliyet ülkelerinin yaptıkları yardımın kat ve kat üstünde. Aşı bizi yeterli koruyor fakat birtakım şahısların bağışıklık sistemini uyandıramıyor sayı olarak o küçük örnekleri verip kazandığımız yüzde 95’i görmezden gelmeyelim. Aşı bizi çok uygun koruyor. Elimizdeki en büyük silah aşı ve bu silahı çok yeterli kullanalım, vatandaşlarımızı biz aşı olmaya bekliyoruz“ halinde konuştu.

“Çok az ülke yapabiliyor, korkmayalım”
Yerli aşının Faz-3 çalışmalarının bitmesi için istekli olmaktan memnunluk duyduğunu anlatan gönüllülerden Özkan Gürgen, “Ben birinci duyduğumda sevindim esasen, istekli de olmak istedim.


Başkalarına olmuştum kendi aşımıza da istekli olmak istiyordum. Aşı olmaktan da kaçınmayalım bence, korkmayalım. Bence büyük bir muvaffakiyet çok az ülke yapabiliyor esasen bunu bizim yapabilmiş olmamız ülkemizin gelişimini gösterir. Sıhhat açısından da aslında başkan olduğumuzu gösterir. Hastanelerden de aşikâr zaten” diye konuştu.

“Yerli aşının seri üretime geçebilmesi için TURKOVAC’ı tercih ettim”
Yerli aşıya istekli olan vatandaşlardan bir diğeri, “Yerli aşının seri üretime geçebilmesi için ve daha evvelki olduğum aşılara hatırlatma olabilmesi için yerli aşı TURKOVAC’ı tercih ettim.


Bununla birlikte yerli aşıya katkı sağlayarak inşallah seri üretime geçer. Yerli aşıya istekli olmaları noktasında tercih etmelerini öneririm. Zira yerli aşıya istekli olarak üretime geçmesini ve ülkemizin bu bahiste bağımlı hale gelmemesin ismine yerli aşıyı tercih ettim. 2 Doz Sinovac olmuştum, Öteki aşıları olduğumda da bunda da acı hissetmedim” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocuklarda madde bağımlılığı riski

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0