DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2252732฿%0.3773

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite olan çocuklarda madde bağımlılığı riski

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Aydemir, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların husus bağımlılığına yönelebildiğini belirterek ebeveynleri uyardı.
Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Aydemir, çocuklarda oluşan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kendisi, etrafı ve konut hayatı için kimi riskler taşıdığına dikkat çekti.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun doğuştan gelen nöro gelişimsel bir bozukluk olduğunu söz eden Hilal Aydemir, “Nöro gelişimsel bozukluk, beynin birtakım yapısal ve işlevsel fonksiyonlarındaki bir grup problemlerden kaynaklanan ömür uzunluğu az ya da çok devam eden bozukluklardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk devrinde başlayıp erişkinliğe kadar devam eden bir bozukluktur. Her devir çeşitli belirtilerle karşınıza gelebilir. Ekseriyetle ilkokul devrinde, akademik sıkıntılar, toplumsal bağlantı kurabilmede meseleler, dikkatini verememe, odaklanamama, çok hareketlilik üzere belirtilerle gelirken bazen okul öncesi devrinde de dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri başlayabilir” diye konuştu.

“Çocuklar için risk”
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun okul öncesi devirde çok hareketli olan riski tespit edemeyen kimi çocuklarda sık sık kazaya sebep olabildiğini belirten Aydemir, “Bu kazalar çocuğun kendisi, etrafı ve mesken için kimi riskler taşır.


Çocuğun yüksekten düşmesi, başını çarpması, meskende yangın çıkarması üzere kazalar görülebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu okul periyodunda, akademik sıkıntılara yol açabilir. Akademik başarısızlığın çözülmeyerek uzun yıllar devam etmesi çocukla ilgili özgüven eksikliği, telaş, depresyon üzere, bir kadro öbür problemlere da yol açabilir. Çocuğun başarısızlığı devam ettiği sürece ’başaramıyorum, ne yaparsam olmuyor’ üzere durumlar özgüveninin zedelenmesine yol açabilir. Akademik sorunlar dışında, toplumsal bağlarda de sıkıntılara yol açan bir bozukluktur” biçiminde konuştu.

“Madde bağımlılığına dikkat”
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların unsur bağımlılığına yönelebildiğini söyleyen Aydemir, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuğun akran ilgisinde de ebeveynleri ile bağlantısında, öğretmenleri ile olan irtibatında bir grup sıkıntılara yol açabilir.


Ergenliğe gerçek belirtiler taraf değiştirebilirken riskli davranışlar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Dikkat eksikliği meselesini kendisi tedavi etmek isteyen çocuklar bir ekip ziyan verici unsurlara yönelebiliyorlar. Sigara ve birçok bağımlılık yapan unsurlar dikkati artırdığından ötürü bu çocuklarda ziyan verici hususları kullanma riskleri de artmış oluyor. Bu çocuklarda husus bağımlılığı artma riski birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. Tedavi edilmeyen bireyler erişkinlik devrinde riskli araç kullanımı, kaza yapma, riskli duygusal birliktelikler ve unsur kullanım bozukluğu açısından risk taşımaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun olumlu ve yüz güldüren bir tedavisi bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüs tedavisi gören öğretmenlerini unutmadılar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI