DOLAR

32,3787$% 0.1

EURO

34,9127% 0.02

STERLİN

41,4130£% 0.16

GRAM ALTIN

2.405,75%0,19

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%0,15

BİTCOİN

2247608฿%-0.34827

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yapay zekayla Covid-19 teşhisi konulabilecek


Yapay zeka alanında Türkiye’deki en tesirli bilim insanları ortasında yer alan Doç.Dr. Rıdvan Şahin, yapay zeka ile akciğer sinemasından kişinin Covid-19 olup olmadığını belirleyen bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Gümüşhane Üniversitesi Tabiat Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi, Matematik Mühendisliği kısmında akademisyen olarak misyon yapan Doç.Dr. Rıdvan Şahin, son devirde bilimin gittiği yer olan yapay zekanın artık hayatın her alanında, her yerinde karşılaşılan bir kavram olduğunu söyledi.

Türkiye’den 858 bilim beşerinin yer aldığı “Dünyanın En Tesirli Bilim İnsanları” listesinde birinci 500 de yer alan, ayrıyeten Türkiye’de 156 bilim beşerinin değerlendirildiği “Yapay Zekâ ve İmaj İşleme” alt bilim kolunda da 89’uncu sırada yer alan 34 yaşındaki Doç.Dr. Şahin, Covid-19 salgınıyla yapay zekanın kıymetinin hayli artmaya başladığını belirterek, “Karar noktasında hastalığın nereye gideceğini iddia edebilmemiz gerekir. Yapay zekanın yapmak istediği karar vermekten çok kestirim etmektir. Hastalık boyutunun nereye gideceğini tam manasıyla kestirmek zor” dedi.

“Hangi maskenin ülkü olduğunu yapay zeka seçecek”

Yapay zekayla ilgili yaptıkları son çalışmaları paylaşan Şahin, “Birçok firmanın birçok farkta ürettiği maskeler var. Bunların Covid-19 için en ülkü olanı hangisi olduğu sorununu çözmeye çalıştık. Maskelerin hangisinin daha korunaklı olabileceğini farklı parametrelerle ölçmeye çalıştık” diye konuştu.

“Covid-19’lu hastaya teşhis sinemalardan konulacak”

Bu çalışmanın ardından Covid-19’u akciğer sinemalarından nasıl belirleyebilecekleri konusunda manzara işlemede bunun üzerine ağırlaştıklarını aktaran Şahin, “Çeşitli çalışmalar şuanda yapılıyor. Sağlam bir bireyle Covid-19’lu bir kişi ve bir de zatürreli kişi ortasında nasıl bir temas kurabiliriz, bir kişinin sinemasını aldıktan sonra Covid-19 olma yada olacak derecesini nasıl belirleyebiliriz üzerine çalışıyoruz. Bunlar esasen görülüyor lakin hala sanki insan öksürüğü nedeniyle zatürremi, gripmi, covid-19 mu sorusu daima soruluyor. Biz de tam bu noktada çalışma yapıyoruz. Bu sinemaların ayrışmasını istiyoruz. Şuan bilgileri topluyoruz. Bulanık kümeler mantığıyla çalışan küme bilgileriyle biz çalışıyoruz” diye konuştu.

Sıhhatle matematiği, mühendisliği birleştirmeye çalışacaklarını tabir eden Şahin, “Covid-19 tutulmasıyla farklı bir kanser tutulması ortasındaki farkı ölçmeye çalışacağız. Biz hastalıkları Covid-19 ve öbürleri diye ayırmaya çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Doktoru görmeden yapay zeka hastanelerde teşhis koyacak”

Gümüşhane Üniversitesinde akademisyenliğinin yanısıra Genel Sekreter Yardımcısı ve Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokul Müdürü olarak misyon yapan Doç.Dr. Şahin, devam eden bir çalışmalarında ise bir kişinin hastaneye gittiğinde hiçbir şahısla temas kurmadan büsbütün yapay zeka yardımıyla teşhis konulabileceği bir uygulama üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bir kişi hastaneye gittiğinde şikayetlerini söylüyor, analizleri yapılıyor, gerekli sinemaları çekiliyor ve bu kişi hastanenin öbür kapısından hangi hastalık yada ne cins bir sorunu olduğu sonucuna varılıp ilaçları yazılıp gönderiliyor. Hiçbir bireyle, hekimle temas etmeden hastaneden çıkabilecek. Yavaş yavaş oraya gerçek gidiyoruz. Araba üreten fabrikalar nasıl robotlaştıysa öteki kesimlerde yavaş yavaş bu türlü olacak. Yapay zekanın en son gideceği yer buralar” dedi.

“Telefonlardaki asistanlar manalı karşılıklar verinceye kadar yapay zeka gelişecektir”

Yapay zekanın nereye gittiğiyle ilgili soruyu yanıtlandıran Şahin, “Benim kızım telefondaki asistanla konuşurken bazen “Bu beni anlamıyor” diyor. Telefonlarımızdaki asistanlar sorulan bütün sorulara manalı ve bizi tatmin edecek yanıtlar verinceye kadar bu yapay zeka gidecektir. Her dal artık yapay zekayla birlikte insan gücünü minimize edip makine gücünü azamî düzeye çıkarmaya çalışıyor. İnsan gücünün gelecekte nerelere gideceğini kestirmek çok zor” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ömer Kökçam: “Milli Teknoloji Hamlesi’ni insan kaynağımızla başarabileceğiz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI