DOLAR

32,7916$% -0.03

EURO

35,2149% -0.1

STERLİN

41,8076£% 0.14

GRAM ALTIN

2.449,03%0,17

ÇEYREK ALTIN

3.926,00%0,25

BİTCOİN

2178241฿%-0.65792

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Vaka sayılarının arttığı Trabzon’da yoğun bakımlar doldu

Trabzon’da son günlerde artışa geçen korona virüs sayıları huzursuz ediyor. Bilhassa Covid-19 tedavilerinde değerli bir üs olan Trabzon Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yükselen hadise sayıları nedeniyle doluluk oranı arttı.
Trabzon Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, hastalara ağır bakımda yer bulamazken kentin diğer yerinde şenlik düzenlendiğini belirterek yükselen olay sayılarına dikkat çekti.
Türedi, ağır bakımlarda yatan hasta sayının arttığını belirterek, “Yoğun bakımlarda beşerler can çekişiyor. Lakin bir bakıyorsunuz kentin diğer yerinde cümbüşler düzenleniyor. Bence bunu bir bütün halinde değerlendirilmeli. Toplumsal sorumlulukla herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Şayet hiçbir kurala uymazsak elbetteki başa döneriz” dedi.

“Şu anda hastanemizdeki mevcut ağır bakımların tamamı Covid hastalarıyla dolu”
Hastanedeki mevcut ağır bakımların tamamı Covid-19 hastalarıyla dolu olduğunu kaydeden Türedi, “Dördüncü atağın yaşandığı kesin.


Trabzon’da olay sayıları yüksek. Daha evvel ikinci atakta yakalamış olduğumuz yüksek sayıları şu anda yakalamış durumdayız. Hastaneye yatış oranları da yüksek. Bilhassa ağır bakında yatan hasta sayımızda maalesef fazla. Şu anda hastanemizdeki mevcut ağır bakımların tamamı Covid hastalarıyla dolu. Ek açmış olduğumuz ağır bakımlar var. Bu ağır bakımlardan da çabucak hemen tamamı maalesef Covid hastalarıyla dolu” formunda konuştu.

Bir çok kişi hayatını kaybediyor
Bir çok kişinin hayatına kaybettiğine dikkat çeken Türedi, “Sürecin başından beri burası bölgedeki pandemi idaresinin kıymetli bir yer işgal ediyor.


İşin neredeyse yüzde 70-80’ni yöneten bir hastane. Sayıların bu hale gelmesi etkiliyor. Pandemi hastanesi haline dönüştüğümüzde de burası bölgenin kıymetli üçüncü basamak hastanesi. Öbür sıhhat gereksinimlerini da karşılayan bir hastane. Onlarla ilgili olumsuz şeylere yol açıyor. Onun için insanların sorumlu davranması gerekiyor ki; hem Covid-19 hastaları yönetilebilsin hem bu süreç daha sağlıklı bir formda tamamlanabilsin. Bir çok kişi hayatını kaybediyor. Aşılanmamış genç bir nüfus var. Maalesef şuanda ağır bakımda yatan hastalarımızın bir kısmı bunlar. Yaşlılardan bilhassa iki doz Sinovac aşısını olmuş, üçüncü dozu olmamış yani aşı programını tamamlamamış şahıslar var. Burada aşının tesirli olabilmesi için yalnızca aşı olması yetmiyor. Belli bir oranda kişinin aşılanması ve belli bir müddet içerisinde aşılanması gerekiyor. Yoksa, bu vakte yayıldığında virüsün mutasyonu ile bir arada faal olan aşıların aktifliğini kaybetmesi gündeme geliyor. İki doz Sinovac’ın bu türlü bir şeyi var. Üçüncü dozu yapılmak gerekiyor. Şu anda Biontech aşıları faal. Devletimiz de bunu halkına ulaşılabilir ve fiyatsız bir formda sunuyor. Bunun şuurunda olmak lazım. Bunun pahasını bilmek lazım.

Sıhhat topluluğunda arkadaşlarım var. Mesela İran örneğini verebilirim. İran’da orta ara görüştüğümüz öğretim üyesi arkadaşlarımız var. Neredeyse iki yıllık süreç içerisinde şimdi kendi sıhhat çalışanını dahi aşılayamıyormuş. Hem Covid ile uğraş ediyor hem aşılanmamış sıhhat çalışanı var. Bizim ülkemizde ise aşı 12 yaşına kadar herkese fiyatsız sunuluyor. Buna karşın çeşitli dedikodularla, mantığa uymayan sözlerle aşı aykırılığı var. Bunun sonuçlarını da maalesef hayatını kaybeden insanlarımızla ödüyoruz” diye konuştu.

Hastalarımıza ağır bakımda yer bulamazken kentin öteki bir yerinde şenlik düzenleniyor
Hastalara ağır bakımda yer bulamazken kentin öbür yerinde şenlik düzenlenmesini eleştiren Türedi, “Sosyal medyadan da vakit zaman tenkitlerde bulunuyorum.


Bu tenkitler de maalesef ‘Başhekim isyan etti’ üzere başlıkla çıkıyor. Aslında bu bir isyan değil. Bu bir bilgilendirme. İsyan edecek bir durumumuz yok. Bizim mevcut sorumluluğumuz bu süreci yönetmeyi gerektiriyor.

Muhakkak vakitlerde da doğal ki bilgilendirme yapmamızı gerektiriyor. Fakat bunu insanların dikkatini çekecek bir üslupta yapmanız gerekiyor. Neredeyse hastalarımıza ağır bakımda yer bulamazken bir tarafta kentin öbür bir yerinde şenlik düzenlenmesi, evvelden bu türlü bir şey vardı, bizim kültürümüzde de var bu; cenaze meskeni olduğu vakit konutta müzik çalınmaz, düğün yapılmaz. Artık çok ağır bir hasta potansiyeli var. Ağır bakımlarda beşerler can çekişiyor. Lakin bir bakıyorsunuz kentin öbür yerinde cümbüşler düzenleniyor. Bence bu bir bütün halinde değerlendirilmeli. Toplumsal sorumlulukla herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Sıhhat topluluğu zati 2-2,5 yıldır bununla uğraşıyor. Beşerler yoruldu. 50-55 yaşında beşerler 7/24 üç, dört vardiya biçiminde PCR testlerini yetiştirmeye çaba ediyor. Konserlere, sinema salonlarına, kimi toplantılara katılmasıyla alakalı PCR örneği alınması gerekiyor. Halbuki bu yalnızca örnek almak değil, bir de çalışma boyutu var bu bir iş yükü.

Bu çalışan bireyler emekliliği yaşlanmış olan yaşlı arkadaşlarımız. Fedakarca 2,5 yıldır müsaade yapmadan çalışan beşerler. Her fazladan örnek onların omuzuna yüklenen fazladan yük manasına geliyor. İnsanların sorumlu davranıp, PCR testi değil direk aşılanarak bu işi birlikte bitirmemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“Eğer hiçbir kurala uymazsak elbetteki başa döneriz”
Kurallara uyulmaması durumunda tekrar başa dönüleceğine dikkat çeken Türedi, “Maskeyi şayet kuralına uygun formda ağzımızı burnumuzu hoş kapatacak biçimde takmazsak, kolumuza takarsak, çene altına takarsak, cebimizde gezdirirsek kuralına uymadan, yalnızca maske değil her şeyde ferdî izolasyona uymazsak bu süreç bitmeyecek.


Herkes bu bitsin diye dua ediyor lakin bitmesi için de üzerine düşen sorumluluğun gerektiği şeyi de yapması gerekiyor. Başa döndük diyemeyiz. Elimizde aşı var. 2-2,5 yıllık bir süreç yönettik. Şayet hiçbir kurala uymazsak elbetteki başa döneriz. Gönül istiyor ki bu türlü olmasın. İki doz Sinovac aşısı yapılan şahıslar virüs mutasyona uğramamış olsaydı şuan büsbütün sağlıklı bir biçimde yaşayacaklardı. Süreç uzadı. Virüs mutasyona uğradı. Artık delta varyantı ve türevleri insanlarda hastalık yapıyor. Şuan ağır bakımda iki doz aşılanmış beşerler var.

Başa döndük demeyelim lakin başa dönebiliriz. Şu an 70-80’e yakın ağır bakımda yatan hastamız var. Onun iki katı kadar da hastanede yatan hastamız var” dedi.

Acil servisin bir kısmı ağır bakım
Acil servisin bir kısmının ağır bakım hizmeti verdiğini kaydeden Türedi, “Acil servisin dizaynı gereği gereksinime binaen kullanabilecek biçimde esasen ağır bakım haline getirilebilecek formda planlamıştık.


Gönül istiyor ki bu koşullar oluşmasın fakat bu koşullar oluştuktan sonra ilin genel sıhhat sisteminde gereksinime binaen değişiklikler yapılıyor. Bizim hastanemizde de acil servisimizin bir kısmını olağan ağır bakım hastaları yani Covid olmayan hastalar için ağır bakım hizmeti verebilecek bir biçime getirdik. Acil serviste esasen ağır bakım gerektirecek bir hasta potansiyelimiz var. Bu hastaları da yönetebilmemiz gerekiyor. Münasebetiyle şu anda hastanemizde acil servisimizin bir kısmı ağır bakım” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Diyabet hastalarına beslenme önerileri

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI