DOLAR

31,0829$% 0.29

EURO

33,6722% 0.08

STERLİN

39,3886£% 0.03

GRAM ALTIN

2.022,32%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.453,00%0,28

BİTCOİN

1585592฿%-0.5563

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzmanlardan “reçeteye uygun ilaç kullanın” uyarısı

Uzmanlar bir doktorun yazdığı reçeteye uygun biçimde ilaç kullanımının hastalığın seyrini etkilediğini belirterek, vatandaşları uyarıyor.
Hastalıklarda ilaç kullanılması kadar ilacın gerçek kullanılması da çok kıymetli.
Bilhassa ilaç kullanırken en sık yapılan yanlışların başında hastalığın düzgünleşme periyoduna girildiğinde hastanın kendini hafif güzel hissetmesi nedeniyle tabibin verdiği ilacı ’iyileştim’ diyerek bizatihi bırakması geliyor. Uzmanlar ilaçların kesinlikle tabibin verdiği dozda alınmasını, ne eksik ne de fazla alınmaması gerektiğini belirtiyor.
Mevzuyla ilgili açıklama yapan İSÜ Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr.
Üyesi M. Genco Fazilet, “Doğru ilacı tabip müellif. Vatandaşlarımızın doktorun yazdığı ilacı kullanması gerekiyor. Komşu teyzemizin ya da tıpkı ilacı alan iş arkadaşımızın teklifiyle ilaç kullanmamak gerekir. Bir tabibin yazdığı reçeteye uygun formda ilacı kullanmak gerekir. Bu uygun dozda ilacı uygun zamanlama ile alınması demektir. Burada sık yapılan yanlışlardan biri de günde üç defa denildiği vakit, bunun sabah öğle akşam biçiminde çok kısıtlı bir müddete sıkıştırılmasıdır. Hastalarımızın günde üç seferin, sekiz saatte bir alınacak manasına geldiğini bilmesi gerekmektedir. Bunun dışında, tabip yemekten evvel ya da sonra üzere bir ihtar yaptıysa, buna da uymak gerekir. İlacı doktor zati hastaya uygun dozda verecektir. O yüzden hastalarımızın bu hususta bir telaş ya da heyecana kapılarak bu ilaç bana fazla gelir diye düşünmesine gerek yoktur. İlacı kendilerinin yarıya düşürmemeleri ya da bu ilaç tesirli olmadı diyerek iki kat doza çıkarmamaları bizim için hayli kıymetlidir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra hastalarımız kendini daha düzgün hissetmeye başladıkları vakit ilacı bırakabiliyorlar lakin bizim burada teklifimiz doktorun uygun gördüğü süreyi tamamlamalarıdır. Bu süreyi olduğu kadar kısaltmamak, uzatmamak gerekir. Bazen bu ilaç bana çok güzel geldi, bir hafta daha devam edeyim de uygunca bütün çivilerimi çıkartsın diye düşünebiliyorlar. Bunu da mutlaka önermiyoruz. Hastalarımızın tabiplerinin uygun gördüğü müddet boyunca ilaçlarını kullanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“Yanlış besinle alınan ilaçlar mevte götürebilir”
Kimi ilaçları alırken beslenme konusunda kesinlikle tabipten ve eczacıdan görüş alınması gerektiğini söz eden Fazilet, aksi takdirde birtakım ilaçlarla alınan besinlerin hastayı mevte kadar götürebilecek önemli rahatsızlıklara yol açabileceği ihtarında bulundu.


Dr. Öğr. Üyesi Fazilet, “Bazı tansiyon ilaçları bedendeki potasyumu yükseltiyor. Bu ilaçları kullanırken ağır potasyum içeren havuç, patates, muz üzere besinleri çok tüketirsek kandaki potasyum ölçümüz epeyce yükselir. Kalp durması, hatta vefata kadar gidebilecek bir süreç başlayabilir. Eş vakitli olarak kimi kan sulandırıcıları kullanan hastalarımızın da ağır yeşillik içeren bitkilerden sakınmaları, birtakım kalp ritim düzenleyici ilaçları kullanan hastalarımızın ise ağır kafein almaktan ve çok kahve tüketiminden kaçınmaları da bizim için kıymetlidir. Unutulmamalı ki, hakikat ilacı doktor verir. Bu nedenle doktorun verdiği reçeteyi kesinlikle eczaneden alarak kullanmaya başlamanız lazım“ dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Her burun estetiğinde düşük de olsa revizyon ihtimali vardır”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI