DOLAR

32,5038$% 0.08

EURO

34,7826% -0.12

STERLİN

40,2943£% -1.04

GRAM ALTIN

2.496,26%0,50

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,18

BİTCOİN

2112875฿%0.84143

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Her burun estetiğinde düşük de olsa revizyon ihtimali vardır”

Doç. Dr. Erkan Soylu, “Her burun estetiğinde düşük de olsa revizyon ihtimali vardır. Rinoplastinin başarısı burun ve cilt yapısı, cerrahi tecrübe ve hastanın güzelleşme performansı üzere faktörlere bağlıdır” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Erkan Soylu, revizyon burun ameliyatlarına ait merak edilenleri açıkladı.

Doç. Dr. Soylu, revizyon ameliyatlarının düzeltme yahut süreci tamamlama için yapıldığını belirterek, “Bir burun ameliyatında hedeflenen sonuçlara ulaşılamaması yahut uzaklaşılması sonucunda düzeltme için gerekli olan ikinci, üçüncü yahut daha fazla yapılan ameliyatlardır. Burun ameliyatlarında hedeflenen sonuçlar tabip ve hasta tarafından ameliyat öncesinde belirlenir. Zira hareket noktası hastanın birinci burnudur. Münasebetiyle her burnun ulaşabileceği sonuç birbirinden farklıdır. Burun ameliyatlarında muvaffakiyetin ölçütü işlevsel ve estetik olarak kayda paha değişimin, gelişimin elde edilmesidir. Bu değişim ve ilerlemenin ulaşacağı son nokta her burunda farklıdır” dedi.

Hasta ve tabip ortasındaki bağlantının ameliyatın sonucunu etkilediğine dikkati çeken Doç. Dr. Soylu, şöyle devam etti: “Yapı gereği burnu kusursuz olamayacak olan hastaların ameliyat öncesinde bu durumu bilmeleri ve doktorların de bu gerçeği hastalarına söylemesi gerekir.

Böylelikle hasta beklentisi ile ameliyat sonucu ortasında uyumsuzluk olmaz. Ameliyattan hiç yarar göremeyecek ve ilerleme sağlanamayacak olan az de olsa hastalar vardır. Bu hastaların ameliyat edilmesi uygun değildir. Şayet ameliyat öncesinde tabip ve hasta ortasında beklenen sonuçlar konusunda bir konsensüs oluşmamışsa ameliyat sonrasında hayal kırıklıkları, mutsuzluklar beklenebilir. Sonuç olarak her hasta ameliyat öncesi burnunun ulaşabileceği beklenen seviyeyi bilmelidir.”

“Burnum ne kadar güzelleşebilir”
Doç.


Dr. Erkan Soylu, burun ameliyatlarında 2 gaye olduğuna işaret ederek, “Burun yüzün merkezinde yer alır ve yüzümüzün manzarasını önemli manada tesirler. Münasebetiyle herkes yüzüyle uyumlu kusursuz bir görünüm ister. Bir öteki kıymeti de ömrün birinci prensibi olan nefes almanın birinci ve en kıymetli organı olmasıdır. Burun ameliyatlarındaki amacımız daha uygun bir görünüm ve daha rahat bir nefestir. Ameliyat sonrası nefes almada gereğince düzelme olmaması mutlak revizyon münasebetidir. Görünüm konusu biraz daha karışıktır. Örneğin çok kalın ciltli bir hastada incecik, sivri ve keskin sınırlara sahip bir burun elde edilemez. Ya da önemli yüz asimetrisi olan bir hastada büsbütün düzgün bir burun elde edilemez. Hasebiyle her hasta burnunun sahip olduğu sorunları ve kısıtlılıkları bilerek ameliyata girmeli ve ameliyattan beklentisinin ne olması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir” açıklamasında bulundu.

“Tekrarlama ihtimali yüzde 5 ila 10 arasında”
Her burun ameliyatında düşük de olsa revizyon ihtimalinin bulunabileceğini tabir eden Doç. Dr. Soylu, “Burun ameliyatlarında revizyon oranı burun yapısı, hastanın güzelleşme performansı ve cerrahın deneyimi ile bağlantılı olmakla birlikte genel olarak yüzde 5 ila 10 ortasında değişir.


Çok deneyimli ellerde bu oran daha düşük olmakla bir arada mutlaka yüzde sıfır değildir. Ameliyat edilen burun ne kadar az meseleye sahip olursa olsun revizyon oranı sıfır olmaz. Hastaların ameliyat öncesinde bunu bilmeleri çok kıymetlidir. Düzgünleşme süreci devam ederken öbür tabiplere danışılması yahut internetten alternatif yaklaşımlara ilgi duyulması gereksiz baş karışıklığına yol açacaktır. Münasebetiyle hastaların ameliyat oldukları hekimle yakın irtibatta olmalarını tavsiye ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Problemin kaynağında estetik kusur mu yoksa ruhsal sorun mu var”
Doç.


Dr. Erkan Soylu, revizyon nedenlerini de şu biçimde açıkladı: “Ameliyattan sonra gereğince müddet geçmesine rağmen burundan nefes almanın rahatlamaması mutlak revizyon münasebetidir. Ameliyattan evvel hedeflenen tüm sonuçların bir seansta elde edilememesi yahut ameliyattan sonra beklenmedik bir kanama, enfeksiyon üzere komplikasyon gelişmesi de revizyon gerektirebilir. Sonucun hastanın beklediği biçime uygun olmaması, örneğin doğal sonuç isteyen hasta için çok kalkık olması yahut kalkık sonuç isteyen hasta için çok doğal olması da bir öbür nedendir. Bir başka neden de yüz asimetrisi, kalın cilt üzere kısıtlılıklara bağlı yahut yetersiz düzeltmeye bağlı olarak düzgünleşme sürecinde çeşitli meseleler çıkmasıdır. Birtakım ruhsal hastalıklara bağlı olarak, olağanda sorunsuz olan burnunda hastanın daima sorun varmış üzere hissetmesi de kıymetli bir nedendir. Bu hastaların aslında ameliyat öncesinde tabip tarafından tespit edilmesi ve bu ruhsal rahatsızlığı ilgili tabiplere gönderilip denetim altına alınana kadar ameliyatın ertelenmesi daha uygundur. Lakin bu sorunu ameliyat öncesi görüşmede her vakit tespit etmek maalesef mümkün olmayabilir.”

Revizyon kararını kim vermeli?
Bir burun ameliyatında revizyon gerekip gerekmediğine hasta ve hekimin birlikte karar vermesinin uygun olduğunu belirten Doç. Dr. Soylu, “Bazı hastalar fotoğraflarıyla bize revizyon ameliyatı için başvurduklarında ‘Sizin burnunuzda bundan daha ileri bir sonuç elde edilemez’ deyip revizyonu reddedebiliyoruz.


Yani revizyon kararı hastanın tek başına karar verebileceği bir durum değildir. Birebir biçimde bir doktor burnunuzda şu sorun var bir revizyon planlayıp düzeltelim dediğinde hasta elde ettiği sonuçla keyifli olabilir ve revizyon ameliyatını reddedebilir. Münasebetiyle revizyon kararı hasta ve tabibin güzelleşme tamamlandıktan sonra oturup birlikte karar vermeleri gereken bir süreçtir” değerlendirmesinde bulundu.

“Revizyon birinci ameliyattan ne kadar sonra yapılmalı”
Doç.


Dr. Erkan Soylu, birinci ameliyattan sonra revizyon için en uygun vakti ise şöyle anlattı: “Deneyimlerimize nazaran olağan ve ince ciltli hastalarda düzgünleşme müddeti en az bir yıl, kalın ciltli hastalarda ise en az iki yıldır. Bu güzelleşme müddetleri dolmadan revizyon ameliyatı planlanması sakıncalıdır. Zira kimi meseleler düzgünleşme tamamlandıkça ortadan kalkabilir yahut ortaya çıkabilir. Bu nedenle gereğince bekleyip tüm sonuçları görmek ve ondan sonra gerekliyse ameliyat planlamak en akılcı yaklaşımdır. Genel olarak revizyon ameliyatları birinci ameliyatlardan daha sıkıntı ve özelliklidir. Zira birinci sefer ameliyat olacak olan bir hastada şayet doğumsal bir anomali yoksa burun yapısı ve anatomisi muhakkak, cerrahı bekleyen sorunlar daha öngörülebilirdir. Revizyon ameliyatlarında ise bu durum farklıdır. Ameliyat sırasında birtakım yapıların hali, anatomisi değişmiş ve kıkırdak yapı azalmış olabilir. Bu durumda bedenin öteki yerlerinden örneğin en sık kulak ve kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kar nedeniyle köy yolu kapanan hastanın imdadına UMKE ekipleri yetişti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI