DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2221412฿%0.83645

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzm Dr. Dikmen: “Sonbaharda pandeminin aktivasyonlarını yine görebiliriz”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Nurullah Dikmen, Kovid-19 aşılarının insanları ağır bakıma düşürmeme konusunda yüzde 100 tesirli olduğunu belirterek, “Yazın biraz daha rehavet ve rahatlık olacak. Sonbaharda okullar açılacak, hava soğuyacak, pandeminin aktivasyonlarını yeniden görebileceğiz. Aşıları bulduğumuz sürece olmamız lazım” dedi.
Uzmanlar tarafından pandemide en kıymetli silah aşı olarak gösteriliyor.
Şu an Türkiye’de uygulanan “Sinovac” ve “Biontech” aşılarının da ortasında çok önemli bir fark olmadığını söyleyen Medıcana Internatıonal Samsun Hastanesinde misyonlu Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, aşı konusunda değerli açıklamalarda bulundu. 2 aşının avantaj ve dezavatanjları olduğunu belirten Uzm. Dr. Nurullah Dikmen, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün tanımlamasında pak içme suyu kullanımı dışında insanlığın hastalıkla çabasında antibiyotiklerde dahil olmak üzere en kıymetli buluş aşılardır, diyor. Bu aşılarda 2 tane ana küme vardır. Bir mRNA aşıları diyoruz, bir inaktif aşılar diyoruz. Bunu biraz daha pratik bir lisanla yaparsa Biontech aşısı mRNA diyoruz, Çin aşısı inaktif aşıdır. Bu mRNA aşıları bedendeki immün sistemini uyaracak protein moleküllerini direkt olarak vermek yerine RNA’sını veriyoruz. İnaktif aşılarda ise virüs kâfi ölçüde üretiliyor. Sonra öldürülüyor, inaktif ediliyor. Bunları yalnızca RNA değil de tüm yapısındaki veriyorsunuz. Doğal, 2 aşının da avantaj ve dezavantajları var. İnaktif aşılarda bir dezavantaj şu halde var: Uzun müddet alıyor. Yani inaktif aşıyı üretmek, öldürmek tahminen 6 ay tahminen 8 ay alabiliyor. mRNA aşılarında çağdaş teknikler kullanıldığı için tahminen 15 gün üzere kısa müddette bunu üretme bahtı var. Varyantları karşı kısa müddette ufak bir değişikle tekrardan üretime sokulabiliyor. Şu aşı daha uygun sonuç veriyor diye bir şey demek çok mümkün değil. Bu aşılar bize şunu göstermiştir: Sizi ağır bakıma düşürmemek ismine yüzde 100 etkililerdir. Her iki aşı kümesi bunda etkilidir” diye konuştu.

“Sonbaharda hava soğuyacak pandeminin aktivasyonları yeniden görebileceğiz”
Yaz aylarında insanlarda daha bir rehavet ve rahatlama olacağından ötürü daha dikkatli olmak konusunda ikazda bulunan Dr. Dikmen, “Aşı yapılıyor ancak ’hasta olmayacağız’ garantisi yok lakin sizi entübe haline getirmiyor.


Aşılar çıktı diye pandemi çabucak bitecek diye bir kaydımız da yoktur. Bu biraz vakit alacak. Pandemiden korunmak için en az yüzde 70-80 aşılanmamız gerekiyor.

Bu aşıların korkulacak bir yan tesiri yoktur. Aşılandık diye hastalığı bulaştırmayacağız demek değildir. Bu aşılar virüsten koruyor ancak mukozal immünüteyi çok fazla uyarmıyor. Ben aşılıyım ben de mikrop olmaz dememek lazım. Biz geçen yaz bir rahatlık yaşadık. Bu pandemide de yazın bir rahatlığı olacak.

Yazın biraz daha rehavet ve rahatlık olacak. Sonbaharda okullar açılacak, hava soğuyacak pandeminin aktivasyonları tekrar görebileceğiz. Aşıları bulduğumuz sürece olmamız lazım. Aşılar ortasında çok önemli bir farklılık yok” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evliliği zorlaştıran 6 yanlış inanış

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0