DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2258557฿%0.3838

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Evliliği zorlaştıran 6 yanlış inanış

Acıbadem Adana Hastanesi’nden Psikolog Hande Nacar Baş, evlilikte sonsuz memnunluk beklentisinin gerçek dışı olduğunu tabir ederek, “Evliliklerde sonsuz memnunluk olmadığı üzere, sonsuz mutsuzluk da yoktur. Sağlıklı beklentilerin olduğu hiçbir evlilik, yanlış inanışların esiri olmamaktadır” dedi.
Psikolog Hande Nacar Baş, yaptığı açıklamada, evliliğin hiç sorun olmadan daima memnunlukla süreceğine dair beklentiler, yaşanan aksiliklerin kolaylıkla büyütülmesine ve çiftlerin yanlış bir evliliğin içinde olduklarına dair inançlarının artmasına neden olduğunu aysa birbirlerinin gereksinimlerine hürmet duyan çiftlerin, evlilikte yaşanan sıkıntıları daha kolay çözdüklerini söyledi.

Evliliği zorlaştıran inanışlar
Evliliğe dair gerçek dışı beklentilerin sağlıklı bir alaka gelişmesini de engelleyebildiğini belirten Psikolog Hande Nacar Baş, sıklıkla karşılaştıkları gerçek dışı beklentileri şöyle sıralıyor:
“- Birbirini seven çiftler her vakit keyifli olurlar.
– Evlendikten sonra da heyecan bitmemelidir.

– Memnun evliliklerde cinsel hayat birebir istek ile devam edecektir.

– Eşler birbirlerini çok düzgün tanımalı, istek ve gereksinimlerini karşı taraf söylemeden fark etmelidir.

– Birbirini seven çiftler her vakit birlikte vakit geçirir, öbür kimseye gereksinim duymazlar.

– Birbiri ile anlaşan çiftler değerli kararlarda da hemfikir olurlar.”
Bu tıp anlayışlar nedeniyle evlilikteki şiddetli süreçlerin çiftleri hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Baş, “Böylesi durumlarda çiftler evliliklerine dair umutlarını yitirmeye başlıyor.

Halbuki keyifli evliliklerde de birtakım sıkıntıları olabileceği ve bu meselelerle birlikte evliliğin yürütülebileceği unutulmamalı” diye konuştu.

Eşler birbirine inancını yitiriyor
Çiftler, ilgilerindeki en ufak zorluğu yanlış bir evlilik yaptıklarına dair inançlarla yorumladığında yaşanan sorunların büyüdüğünü kaydeden Psikolog Hande Nacar Baş, şöyle devam etti:
“Önce birbirlerine olan inançları zedeleniyor.Akabinde da eşler, karşısındakinin cümlelerinde irtibat yanlışlarını daha kolay bulan, birbirlerinin kusurlarının listesini yapan ve ne kadar berbat bir evliliğin içerisinde olduğunu kendilerine ispat etmeye çalışan bireylere dönüşüyor. Aslında çiftler birçok vakit makûs bir evliliğin içinde değillerdir, buna rağmen yaşanılan sorunları akıllarında büyütüp olumsuz yorumlarla evliliklerine dair inançlarını yitiriyor.”

Sonsuz mutsuzluk da yok
Gerçek dışı beklentilere sahip olmayan çiftlerin, yaşanan sıkıntıları “mutlu evliliklerde de olabilecek bir durum” olarak yorumladığını söyleyen Baş, bu münasebetlerde karı kocanın, evliliklerini bütünü ile problemli görmediğine ve yapıcılıklarını koruduğuna vurgu yaptı.


Hande Nacar Baş, yaşanan problemlerin olağan karşılanmasının tahlil bulmayı kolaylaştırdığını da belirterek şunları kaydetti:
“Birbirlerine muhtaçlıklarını kolaylıkla lisana getiren, fikirlerine hürmet duyan, ferdi hayatlarının da olduğunu unutmayan çiftler, sorun yaşadıklarında, bu hususlar hakkında daha rahat konuşabiliyor ve sorunlarını genellemiyor.

Evliliklerde sonsuz memnunluk olmadığı üzere, sonsuz mutsuzluk da yoktur. Sağlıklı beklentilerin olduğu hiçbir evlilik, yanlış inanışların esiri olmamaktadır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yarım asrı deviren hastane, yapılacak yatırımla Avrupa’nın gözbebeği olacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI