DOLAR

32,2978$% -0.11

EURO

35,0406% 0.59

STERLİN

41,4880£% 0.55

GRAM ALTIN

2.412,75%0,26

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,05

BİTCOİN

2240469฿%3.38268

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ukraynalı kan hastası kadının imdadına TÜRKÖK yetişti

Ukraynalı Natalya Yavuz, bir cins kan hastalığı olan Myelodisplastik Sendrom (MDS) hastalığına yakalandı. Yavuz’un uygunlaşması için kök hücre nakline muhtaçlık duyulurken, ailesinden verici bulunmayan Yavuz’un imdadına geniş bir istekli bağış havuzuna sahip olan Türkiye Kök hücre Uyum Merkezi (TÜRKÖK) yetişti. Türkök’ten sağlanan bağışla İzmir Kent Hastanesinde kök hücre nakli yapılan Yavuz, süratle düzgünleşme gösterirken, “Uzun yıllardır Türkiye’deyim, artık yüzde yüz Türk oldum; zira damarlarımda Türk kanı dolaşıyor” dedi.
Bir çocuk annesi Natalya Yavuz (53), Ukrayna’nın Kriyov Rog kentinde yaşarken 20 yılı aşkın bir müddet evvel çalışmak için İstanbul’a geldi.
Bir dokumacılık firmasında çalışan Yavuz, daha sonra iş insanı Bektaş Yavuz ile hayatını birleştirdi. Vakit içerisinde Yavuz sıhhat meseleleri yaşamaya başladı. 2014 yılında; halsizlik, kansızlık üzere şikayetleri üzerine gittiği özel bir hastanede kendisine Akut Miyeloid Lösemi (AML) tanısı koyulan Yavuz, bu hastanede 11 ay tedavi gördü, kemoterapi aldı. 3 yıl evvel eşiyle birlikte Dikili’nin Deliktaş Mahallesi’ne taşınan Yavuz’un şikayetleri tekrar başladı. Kan nakilleriyle ayakta durabilen Yavuz, bu sefer İzmir Kent Hastanesine başvurdu.

Uyumlu donör TÜRKÖK bankasından bulundu
Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü tetkikler sonucunda Myelodisplastik Sendrom (MDS) tanısı koyduğu Yavuz’a kök hücre nakli önerdi.


Nakil için bir hafta kemoterapi görüp 3 hafta meskende dinlenen ve bu süreç üç kere tekrarlanan Yavuz’un ailesinden donör bulunamadı. Çaresizlik içindeki Natalya Yavuz’a akraba dışı donör bulunması için Türkiye Kök hücre Uyum Merkezi (TÜRKÖK)’e müracaat yapıldı.

TÜRKÖK bankasında Yavuz’a uyumlu donör bulununca nakil hazırlıkları yapıldı ve geçtiğimiz 27 Ocak’ta ‘isimsiz kahramandan’ gelen kemik iliği kök hücre Ukraynalı Natalya Yavuz’a nakledildi.

“Bu nakille hastamız her hafta kan almaktan kurtuldu”
Başarılı geçen kemik iliği kök hücre naklinin akabinde hastayı 13 gün sonra şifa ile taburcu ettiklerini belirten Hematolog Prof. Dr. Kadıköylü şunları söyledi:
“MDS nedeniyle hastamıza haftada bir trombosit, iki haftada bir eritrosit transfüzyonu yapılıyordu.Kansızlık çekiyordu, had safhada halsizlik vardı. 6 yıl evvel AML geçirmiş bir hastaydı. Kemik iliği yetersiz çalışan hastamıza kök hücre nakli yapılmazsa akut lösemik dönüşüm riski vardı.

Maalesef donör olacak yakını da yoktu. TÜRKÖK sayesinde uygun donör bulundu. Bu nakille hastamız her hafta kan almaktan kurtuldu, ömür kalitesi yükseldi. 15 binlerde olan trombosit sayısı 50-60 bine yükseldi. Birinci günlerden itibaren kan bedellerinin yükselmesi kemik iliğinin yeterli çalıştığının da göstergesi.

İlerleyen günlerde daha da düzgün olacak.”

“Damarlarımda Türk kanı dolaşıyor”
Öte yandan, iş için gelip evlendikten sonra ikinci vatanı Türkiye olan Natalya Yavuz, tabibine, hemşirelere, TÜRKÖK ve isimsiz bağışçısına teşekkür etti.


Yavuz, “Uzun yıllardır Türkiye’deyim, artık yüzde yüz Türk oldum; zira damarlarımda Türk kanı dolaşıyor. Bu nakil sayesinde sıhhatime kavuşup hoş Türkiye’de kaç hoş yıllar yaşamak istiyorum” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Pandemiye rağmen kan stokları dolu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI