DOLAR

31,1249$% 0.26

EURO

33,8176% 0.55

STERLİN

39,5116£% 0.34

GRAM ALTIN

2.029,13%-0,15

ÇEYREK ALTIN

3.444,00%-0,54

BİTCOİN

1638023฿%3.27865

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

TUSAŞ genç mühendislerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Ocak 2021’de başlattığı “Mühendis Geliştirme Programı (MGP)” ile farklı disiplinlerden 400’ü aşkın yeni mezun mühendisi bünyesine kazandırdı. Bugüne kadar testleri tamamlanan 5 projenin prototipi gökyüzü ile buluşurken, MGP kapsamında eğitimini tamamlayan yaklaşık 200 mühendis TUSAŞ bünyesinde devam eden farklı projelerde vazifeye başladı.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, alanında uzman mühendisler geliştirmek ve ulusal havacılık ekosistemine kazandırmak için örnek projelerine devam ediyor.
Kişi başı 300 saati aşkın bir eğitim programına tabi tutulan mühendisler, üç faz olarak uygulanan eğitimler boyunca edindikleri yetkinlikler doğrultusunda kendileri tarafından belirlenen bir projenin gerçekleştirilmesi için çalışmalarına başladı. Farklı disiplinlerden genç mühendisleri “Mühendis Geliştirme Programı (MGP)” kapsamında bünyesine kazandıran Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, programa dâhil edilen mühendislere havacılık alanında yapısal, uçuş bilimleri, aviyonik ve yazılım alanlarında teorik ve uygulamalı eğitimler veriyor.

Eğitimlerin sonunda özgün bir hava aracı tasarımı ortaya koymaları beklenen mühendisler, böylelikle “Sistem İhtiyacı Gözden Geçirme (SRR)”, “Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) ve “Kritik Dizayn Gözden Geçirme (CDR)” süreçlerini de kapsayan hava aracının tasarım, tahlil ve üretim faaliyetlerini deneyim ediyor.
Birincisi 2021 Ocak ayında gerçekleştirilen ve bugüne kadar toplamda 8 sefer düzenlenen MGP‘de eğitim sürecini tamamlayan genç mühendisler “konvansiyonel kargo uçağı”, “keşif ve yararlı yük bırakma uçağı”, “kanart tipi amaç tespit uçağı”, “otonom çift kuyruklu haritalandırma uçağı”, “cisim ve maksat tespit eden uçan kanat” üzere projeler gerçekleştirdiler ve tüm testleri tamamlayarak hava aracı prototipini muvaffakiyet ile havalandırmayı başardılar.

MGP hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Havacılık alanında yarım asra yakın deneyimlerimizi genç mühendislerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.
Mühendis Geliştirme Programı, küresel havacılık ekosistemindeki yeni uygulama alanlarını genç mühendislerimizin deneyimlemelerine fırsat sunan ve gelişimlerine özgün katkı sunan kıymetli bir proje.

Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı ve programa dahil olan genç çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Yeni mülakatlara başladık, adaylarımıza muvaffakiyetler diliyorum ve gençlerimize ‘mühendis olun‘ çağrımı yineliyorum” dedi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evinde yaptığı teleskoplarla gezegenlerin fotoğrafını çekiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI