DOLAR

32,8911$% 0.2

EURO

35,3011% 0.44

STERLİN

41,7290£% 0.32

GRAM ALTIN

2.457,92%0,31

ÇEYREK ALTIN

4.028,00%-0,66

BİTCOİN

2024930฿%-3.98899

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

‘Türkiye’nin şu an mottosu, milli teknoloji hamlesi ve dijital dönüşüm’


TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, “Nasıl Almanya’nın sanayi 4.0’ı varsa Türkiye’nin de şu an mottosu, ulusal teknoloji atağı ve dijital dönüşüm. Bunun merkezinde makine ve imalat var.” değerlendirmesinde bulundu.

Hitit Üniversitesinden (HİTÜ) yapılan açıklamaya nazaran, Mandal, Deneyap Teknolojileri Atölyeleri kapsamında Tokat’taki programının akabinde Ankara’ya dönerken Çorum’da, HİTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ü ziyaret etti.

Mandal, ziyarette Öztürk’ten, üniversitede yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında bilgi aldı.

HİTÜ Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (HÜBTUAM) de inceleyen Mandal, akabinde üniversite yöneticilerine TÜBİTAK dayanakları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de üniversitelerin “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma” Projesi kapsamında ihtisaslaştığına işaret eden Mandal, HİTÜ’nün de “makine ve imalat teknolojileri” alanında ihtisaslaşmayı tercih ettiğini hatırlattı.

Üniversitelerin kendi misyon alanı içinde yarıştırılması gerektiğine işaret eden Mandal, “Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı periyodunda, ‘her vilayette bir üniversite olacak’ dedikten sonra yeni kurulan üniversitelerimizin temel maksadı bulunduğu kente, bölgeye katkıda bulunmasıdır. Bölgeye katkıda bulunması eğitim öğretim hizmetlerinin yanı sıra bölgenin değişimine ön ayak olmasıyla mümkündür. İşte o vakit o üniversitenin o bölgedeki varlığından, tesirinden bahsedebiliriz.” tabirinde bulundu.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’nin, üniversitelerin bulundukları bölge için daha fazla kıymet üretmesini sağlamayı hedeflediğine vurgu yapan Mandal, şöyle devam etti:

“TÜBİTAK Stratejik Bütçe Başkanlığınca üniversitelerin ihtisaslaşmasına yönelik ayırdığı bütçe var. TÜBİTAK olarak misyon üniversiteleri için misyon alanı kapsamında önereceği projelere yüzde 50 dayanak veriyoruz. Hasebiyle bu bizim için üniversitemizde hocaların ‘ben misyona niçin sarılayım’ noktasında TÜBİTAK üzerinden yapacağı tüm projelerde motivasyon noktamız.”

Her üniversitenin kendi tercihiyle, müracaatıyla projeye dahil olduğunu aktaran Mandal, şunları kaydetti:

“Başvurudan sonra üniversitenin yetkinlik tahlili yapılıyor ve sonrasında üniversiteler ortasından seçiliyor. Hitit Üniversitesi de bu halde aday olup, başarmış üniversitelerden birisi. Makine ve imalat teknolojileri dediğimiz ihtisaslaşma alanı yalnızca makine mühendisliği ise bu büsbütün yanlış. Üniversitenin tüm ünitelerinin bu alana yönelik birlikte çalışması ve herkesin bu misyona inanması gerekiyor. Misyon üniversitelerine biz ayrıyeten bakıyoruz. Misyon üniversitelerimizi mükemmeliyete hakikat götürmek istiyoruz. Nasıl Almanya’nın sanayi 4.0’ı varsa, Türkiye’nin de şu an mottosu, ulusal teknoloji atılımı ve dijital dönüşüm. Bunun merkezinde makine ve imalat var. Temelinde Hitit Üniversitesinin de ihtisaslaşma alındaki maksatları Türkiye’nin amacıyla tıpkı. Kendisine koyduğu amaç makine ve imalat teknolojileri potansiyelini üst düzeye taşımak. Gaye, Türkiye’nin ulusal teknoloji atılımıyla bağlantılı, bütünleşik durumda.”

Ziyarete, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve Belediye Lideri Halil İbrahim Aşgın da katıldı. 

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türk bilim kadınından CERN’de önemli başarı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI