DOLAR

32,8827$% 0.21

EURO

35,2087% -0.01

STERLİN

41,6730£% -0.01

GRAM ALTIN

2.501,22%0,47

ÇEYREK ALTIN

4.071,00%0,58

BİTCOİN

2109006฿%-1.42261

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye’nin şekeri düşüyor

Sıhhat Bakanlığı, ambalajlı besinlerde, toplu beslenme yapılan yerlerde ve şekerli besin üreten yerlerde kullanılan şeker ölçüsünün, 2025 yılına kadar kademeli olarak yüzde 10 azaltılmasının planlandığı belirtiliyor.
Türk Böbrek Vakfı Lideri Timur Erk, Sıhhat Bakanlığı’nın şeker ölçüsünün düşürülmesiyle ilgili kararına takviye vererek, “Yolumuz uzun, lakin tuz tüketiminin azaltılmasında olduğu üzere tüm gücümüzle çalışmaların en büyük destekçilerinden olacağız” dedi.

Bilimsel çalışmalarla ortaya konulan şeker ve şeker ilave edilmiş besinlerin fazla ölçüde tüketimi, başta obezite olmak üzere; kardiyovasküler hastalıklara, böbrek hastalıklarına, diş çürüklerine, birtakım kanser çeşitlerine, tip 2 diyabete ve birtakım metabolik sıkıntılara neden oluyor.
Bilhassa çocukları tehdit eden kıymetli sıhhat sıkıntılarından olan obezitenin, her yıl yaklaşık yüzde 8 oranında artış göstermesi tehlikenin ve acil tedbir alınmasının zorunluluğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırma sonuçları, Türkiye’de 1,8 milyondan fazla çocuğun obez olduğunu çarpıcı bir biçimde gösteriyor.
Sıhhat Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberde, ambalajlı besinlerde, toplu beslenme yapılan yerlerde ve şekerli besin üreten yerlerde kullanılan şeker ölçüsünün, 2025 yılına kadar kademeli olarak yüzde 10 azaltılmasının planlandığı belirtiliyor.

Erk, “Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu tarafından lanse edilen, ‘Sağlık Bakanlığı Türkiye Şeker Tüketimini Azaltma Rehberi’nin, şeker tüketimi konusunda ülkemizde kıymetli bir farkındalık oluşturacağına inanıyoruz.
Biz son 10 yıldır, çok şeker ve tuz tüketiminin azaltılması için aralıksız saha çalışmalarıyla mevzunun ehemmiyetine vurgu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Devlet tarafından da mevzunun ele alınmasının itimadı ile şeker tüketiminin vakitle azalacağı yayınlanan rehberde belirtiliyor. Türk Böbrek Vakfı olarak çok tuz tüketiminde olduğu üzere çok şeker tüketiminin azaltılması konusunda da gerek projeler, gerekse etkinliklerle her vakit olduğu üzere toplum sıhhati faydasına tüm gücümüzle alanda olacağız” dedi.
“Koruyucu hekimlik ismine değerli bir adım”
Erk, “Obezite yalnızca ülkemizi değil maalesef tüm dünyayı tehdit ediyor.

Bu mevzuda elbet en büyük etken ise beslenme. Farklı ülkeler farklı modellerle uzun yahut kısa vadede bir dizi tedbir çalışmalarını ortaya koyuyor. Biz de geçtiğimiz yıllarda, Türk Böbrek Vakfı olarak, paketli besinlerin içerik etiketlerinde, besindeki şeker ve tuz oranına dikkat çekmek, tüketicilerin farkındalığını arttırmak ve daha sağlıklı seçimler yapmalarına rehberlik yapmak ismine, etiketlerde şeker, tuz ve kalori ölçülerinin ‘Trafik Işıkları Modeli’ usulünde olması için çalışmalarımızı başlatmış ve Tarım ve Orman Bakanlığına bu mevzuda teklifte bulunmuştuk. Bakanlık bu teklifimizi şimdi sonuçlandırmadı. Dolayısı ile çok şeker tüketiminin azaltılması tarafında yapılacak her türlü toplamsal çalışmaya her vakit olumlu yaklaşıyor ve destekliyoruz. DSÖ tarafından belirlenmiş olan kişi başına günlük tüketilen şeker ölçüsünün 50 gramı geçmemesi gerekirken, hala iki katından fazla olan ülke şeker tüketiminin azaltılmasına yönelik bu rehber, ulaşılması gereken amaca uzak olmakla birlikte, âlâ bir başlangıçtır. Bu husustaki sıhhat harcamalarına ve esirgeyici hekimliğe olumlu yansıyacağını düşünüyoruz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Yaraları iyileştiren böyle ’kudret’li ilaç yok

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI