Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin kuracağı tesis Türkiye’de bir ilk olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yerli ve ulusal eserlerin daha süratli bir formda üretilmesi için çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
13.10.2021
A+
A-

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yerli ve ulusal eserlerin daha süratli bir formda üretilmesi için çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı. “Demir Kuş” (Iron Bird) olarak isimlendirilen uçuş denetim sistemi entegre test tesisi ile yerli ve ulusal eserlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin hızlanması hedeflenirken; 2022 yılının Şubat ayında faaliyete geçmesi planlanan tesis Türkiye’de havacılık alanında bir birinci olacak.
Projelerin geliştirilmesini kolaylaştıracak altyapı çalışmalarını sürdüren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii kurulumunu başlattığı ’Demir Kuş’ tesisi ile bilhassa HÜRJET ve HÜRJET’in farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleri ile entegre olarak test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlayacak.
Kazanılacak kabiliyetler, Türkiye’nin beka projesi olarak isimlendirilen Ulusal Muharip Uçak için de kullanılacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve kurgulanan test tesisi ile uçak üzerinde kullanılacak bütün uçuş kritik ekipmanlar test edilecek.
Test faaliyetlerinin sürdürüleceği sistemler ortasında Uçuş Denetim Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Grubu Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek), Kolaylaştırılmış Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak.
Yaklaşık 50‘ye yakın kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın bir mühlet ile faaliyet göstermesi hedefleniyor.
Kurulacak test tesisi ile ilgili konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Ülkemiz için birincileri yapmaya devam ediyoruz.
Bu yapı Türkiye’de bir birinci ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri ortasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleri ile uçağın tüm denetim yüzeylerine, çevresel kaidelerden ötürü meydana gelecek olan ve hareketler esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak, uçuş denetim sistemi çıktılarının gözlemlenmesine imkan sağlanacak. Gerçek vakitli kayıt, yine oynatma ve anlık tahlil özellikleri ile toplanan datalar ’Sanal İkiz’ konseptinin çalışması için de öncül bilgi merkezi olarak tasarlandı” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.