DOLAR

31,3425$% 0.34

EURO

33,9563% 0.24

STERLİN

39,6499£% 0.24

GRAM ALTIN

2.069,48%0,83

ÇEYREK ALTIN

3.488,00%0,63

BİTCOİN

1948273฿%-0.54275

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Sigarayı deneyen her 5 kişiden 3’ü bağımlı oluyor”

Tütün sanayisinin gençleri maksat aldığını ve daha şuurlu olunması gerektiğini aktaran Uzm Dr. Fadime Tülücü, “Farklı yaş kümelerine özel olarak eğitim verilmeli. Sigarayı deneyen her 5 bireyden 3’ü bağımlı oluyor” dedi.
Sigara, nargile ve başka tütün bazlı eserler içerisinde son derece bağımlılık yapan hususlar içerir.
Bu bağımlılık çeşitli kanser çeşitlerine hatta vefata sebebiyet verebilir. Sigarayı deneyen her 5 şahıstan 3’ünün bağımlı olduğunu ve bu nedenle tütün sanayisi, gençleri amaç aldığını belirten Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, “Genç kuşak tütün ile gayret şuuruna hakim bir formda yetiştirilmeli anaokulundan başlayarak; çocuk, genç ve yetişkin yaş kümelerine mahsus eğitim programları ile tütün eseri kullanımının engellenmesi gerekli.”
Dr.
Fadime Tülücü, sigara dumanının direkt kullanıcıya ziyan vermekle kalmayıp, pasif içicilere de ziyanlar verdiğini hatırlattı. Son vakitlerde “ikinci el duman”ın yansıra “üçüncü el duman”ın zararlarından da bahsedildiğine dikkat çeken Fadime Tülücü, “Sigara dumanının bireylerin elbisesine ve cildine yapışması, nefesinde ziyanlı unsurlar oluşması ‘üçüncü el içicilik’ olarak tanımlanıyor. Bu durumdan birinci derece aile yakınları, bilhassa de bebekler en çok etkileniyor” sözlerini kullandı.

Sigara içilmeyen toplumsal ortamlara gereksinim var
“Pandemi periyodunda restoran, kafe üzere toplumsallaşma ortamlarında açık alanların kullanılması ikinci ve üçüncü el duman maruziyeti açısından artan bir risk oluşturuyor” diyen Tülücü, bu nedenle dumansız hava alanlarının oluşturulması gerekliliğine dikkat çekti.


Sigara içilmeyen park, bahçe, restoran, kafe üzere alanların oluşturulmasının ve bunların yaygınlaştırılmasının değerli bir muhtaçlık haline geldiğini söyleyen Tülücü bunun da günümüz belediyeciliğinde saygın ve özendirici bir davranış olacağını belirtti.

Nargile ve elektronik sigara üzere eserler temiz değil
Tülücü, nargile ve elektronik sigara üzere eserlerin temiz olduğu savlarının büsbütün hedefli ve aldatıcı bilgiler olduğunu da tabir ederek şöyle devam etti; “Son yıllarda artış gösteren nargile kullanımı da bütün öteki tütün eserleri üzere zararlı olmakla kalmayıp, ayrıca tüberküloz, hepatit gibi hastalıkların bulaşması için risk oluşturuyor.


Tütün endüstrisi tarafından, sigarayı bıraktırma özelliğine sahip olduğu iddiaları ile piyasaya sunulan elektronik sigara ve dumansız tütün ürünleri de sigaraya eşdeğer birer tehlike oluşturuyor.”

“Sigarayı bırakmak mümkün”
Sigarayı bırakmada zorlu bir süreci göze almanın ve sağlık kuruluşlarından destek talep etmenin gerekliliğine dikkat çeken Uzm. Dr. Fadime Tülücü, “Yeni yıla başlarken kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapın, sigarayı bırakın.


Elbette sigarayı bırakmak zor ve ciddi bir iştir.

Ama asla imkansız değildir” ifadelerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronadan 139 kişi hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI