DOLAR

32,8946$% 0.21

EURO

35,3345% 0.52

STERLİN

41,7165£% 0.3

GRAM ALTIN

2.462,10%0,48

ÇEYREK ALTIN

4.030,00%-0,58

BİTCOİN

2000896฿%-5.33926

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Şeker otunun savunma sanayi yolculuğu başladı

Balıkesir’de, Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, 2019 yılında başladıkları proje ile şeker otundan faal karbon elde etmek üzere çalışmalara yürütüyor.
Faal karbonun savunma sanayi dahil birçok kesimde kullanıldığını belirten Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, yurt dışından elde edilen bu eser için ulusal gelirden çok fazla hisse ayrıldığını lisana getirdi.
Üretim etabında belirli bir noktaya geldiğinin altını çizen 28 yıllık Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, şeker otundan faal karbon elde etmek için takviye beklediğini belirtti.
Ülke iktisadına katkıda bulunmak için şeker otundan faal karbon elde etmeyi plânlayan Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, eseri elde etme noktasında kimi hususlarda takıldığını lisana getirdi.
Ülke genelindeki üniversitelerden takviye isteyen Meral Çıtak, eserin elde edilmesi noktasında her türlü fikir için iş birliği yapamaya hazır olduğunu tabir etti. Meral Çıtak etkin karbon üretimi için yaptıkları çalışmayla ilgili şunları söyledi:
“Aktif karbon benim için 28 yıldır periyodik cetveldeki bir element.
Karbon iziyle aşikâr hususların yaşlarının tayin edildiği bir bilgiydi. 2019 yılında bir öğrencimizle birlikte başladığımız bu projede gördüm ki ulusal gelirimizin büyük bir kısmını yurt dışına veriyoruz. Kimyasal olmayan bir faal karbon için yurt dışına ödediğimiz para kilo başına 6-7 bin lira civarında olduğunu muhakkak kaynaklardan bulduktan sonra dedik ki Türkiye niçin bunu üretmesin.

Bununla birlikte şeker otunu bir alternatif olarak düşünmüştük. Bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum fakat aşikâr yerde takılı kaldık.

Ayrıntı araştırması içinde diğer bileşenler var mı onu bulmakta pandemi nedeniyle geç kaldı diyebilirim. Bunun dışında bu türlü bir olay varsa ve öğrencimize katkı manasında bir patent müracaatımız oldu Bu patent müracaatımız şu ana kadar hoş geçiyor.

Dünya ve Türkiye üzerinde bu bitkiyle yapılmış bir çalışmanın bulunmadığını gördük. Yalnızca faal karbon manasında değil ülke iktisadına ziraî manada da çok fazla katkıda bulunabilecek bir şey.

Bu süreçten sonra benim en çok istediğim şey ulusal gelirimizin dışarıya gitmemesi, öğrenciye dokunabilmek, ülkeme bir şey yapabilmek. Bunun için ben buraya kadar getirdim, kısıtlı kaldım.

Analizleri ve gerekli araştırmaları için yapılabilecek ne varsa bu bahiste her türlü fikre açığım.”

“Aktif karbon savunma endüstrisinden tıbba kadar birçok alanda kullanılıyor”
Etkin karbonun savunma sanayiinden tıbba kadar bir çok alanda kullanıldığına dikkat çeken Meral Çıtak, “Aktif karbon dediğimiz son günlerde hamburgerlerden tutun diş macunlarına kadar, daha evvel çok bildiğim ağır zehirlenmelerde acil servislerde kullanılan bedendeki toksini atmaya yarayıcı bir unsurdu.


Savunma sanayi çok büyük bir ölçüde kullanıyor bunu.

Besin sanayi çok büyük ölçüde bunu kullanmaya başladı. Bedeni toksinlerden arındırıyor olması hoşluk manasında yapılan bir ekip çalışmalarda da faal karbon şu anda kullanılmak üzere.

Karbon genelde linyit ve türevlerinden olan bir bileşimdir. Bu alanlarda kullanılan etkin karbon ise bilhassa Hindistan taraflarında Hindistan cevizinden üretilen doğal faal karbon olarak nitelendiriliyor.

Yani sanayi ve doğal etkin karbonu burada ayırmak gerekiyor.

Elde edebilirsek, hoş bir şey ortaya çıkartabilirsek savunma sanayinden tutun hoşluk kesimine kadar ya da tıp, eczacılık kesimine kadar her türlü alanda muhtaçlığımız olan bir unsur.

Zati o yüzden de çok büyük ölçüde yurt dışına döviz ödüyoruz” diye konuştu.

“Gayem gelecek jenerasyonlara bir şey bırakabilmek”
Projenin gerçekleşmesindeki tek amacının gelecek kuşaklara bir şey bırakmak olduğuna değinen Meral Çıtak, “Mesleğim manasında ben öğrencilerimle, işimle ilgili doyuma ulaştım.


Şu andan sonraki tek beklentim gelecek kuşağa hoş bir şey bırakabilmek.

Bu mevzuda da bana takviye verebilecek herkese kapımın açık olduğunu söylemek istiyorum.

Bir çocuğa, bir bölüme dokunabiliyorsak, bir dayanağımız olabiliyorsa yaptığım öğretmenlik misyonu kadar kutsal bir şey yaptığıma da inanıyorum” sözlerini kullandı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Geleceğin bilişimcileri, müzisyenleri ve sporcularını yetiştirecek atölyeler açıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI