DOLAR

33,0900$% 0.16

EURO

36,1176% 0.15

STERLİN

42,9681£% 0.1

GRAM ALTIN

2.627,52%0,23

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%0,19

BİTCOİN

2174524฿%1.98087

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

SAKLI KENT NALLIHAN

Nallıhan Anadolu’dan geçen ve uzak doğudan başlayıp Avrupa’ya uzanan ünlü ticaret yolu İpek yolunun üzerinde kurulmuş köklü bir yerleşim birimidir. Bir çok medeniyetin hüküm sürdüğü tarihi mirasa ve ipek yolundan geçen kervanların konakladığı tarihi hanlara sahip olan Nallıhan, Ankara’nın turizm potansiyeli yüksek ilçelerinden biridir.
Nallıhan’ın tarihçesi:
Bilindiği üzere, Nallıhan’ın tarih çağları boyunca Hititlerin, Friğlerin, Britanya Krallığının, Pers, İskender, Roma ve Bizans imparatorluklarının hakimiyetinde bulunmuş, Müslüman Arapların İstanbul seferleri sırasında iki defada arapların istilalarına maruz kalmıştır.
1071 Malazgirit zaferinden sonra Türkler tarafından fethedilmiş, Haçlı seferleri sırasında yeniden Bizansların eline geçmiştir. Daha sonra yeniden Türk hakimiyetine giren bu topraklar önce Danişmentlerin, daha sonra da Anadolu Selçukluların idaresinde bulunmuş, Anadolu Selçukların 1308 de yıkılmasında sonra Candaroğulları Beyliği sınırları içerisinde kalmıştır.
CAMİİLERİ:
1599 yılında Osmanlı veziri Nasuh Paşanın yaptırdığı Nallıhan Nasuh Paşa camisine 1911 yılında Fransız bir mühendis tarafından aslına uygun bir restorasyon yapılmış olup, ibadete açıktır. Uluhan (Köstebek) mahallesinde döneme ait camii bulunmaktadır.

Tapduk EMRE Yunus EMRE Bacım Sultan :
İçte ve dışta, seven ve sevilen bütün insanlar Yunus emreyi okumuş ve tanımışlardır. Yunus emrenin şeyhi Tapduk Emre İlçemiz Nallıhan’da yaşamız Anadolu evliyalarındandır. Türbesi Nallıhan Emrem sultan mahallesindedir. Kızı Bacım Sultanın türbesi Nallıhan Tekke mahallesindedir. Akıl hastası olanlar Tekke mahallesine, çocuğu olmayanlar Emrem Sultana akın akın gelip, ziyaret etmektedirler.

ŞELALELER UYUZ SUYU:
Nallıhanımız’ın Karacasu mahallesinde uyuz suyu şelalesi tam bir doğa harikasıdır. 36 derece sıcaklıkta su 60 metre yüksekten dere yatağına akmaktadır. Cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Soğuk kuyu mahallesinde ki şelalede görülmeye değer güzelliktedir.
KUŞ CENNETİ:
İlçemizin Aladağ çayının sarıyar barajıyla birleştiği havzada oluşmuş ve doğal güzelliklere sahip sulak bir alandır. Çeşit, çeşit kuşların rengarenk görüntüleri ve farklı sesleriyle dolu olan Nallıhan kuş cenneti, her yıl birçok turistler ve doğa severlerce ziyaret edilmekte olup, 180’den fazla kuş türü görülmektedir.
Kayıp kent juliopolis: Nallıhan ilçemizin Çayırhan mahallesi Gül şehri mevkisin de juliopolis antik kentine ait olduğu anlaşılan nekropol (mezar) 2009 yılı kazılarında tespit edilmiş olup, antik Roma dan kalma 43 yeni mezar, ev kalıntısı ve tarihi mücevherler bulunmuştur. Bu bölge ülkemizdeki büyük nekropol alanlarından biridir. Juiopolis’te bulunan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinde sergilenmekte olup, turist ve tarih severlerin ziyaretine uğramaktadır.

Nallıhan’ın gizleri ve güzelliklerini bunlarla da sınırlı değil inanın, ilerleyen zamanda ve yazılarımda inşallah belgeleri ile bu güzelliklerden ve özelliklerinden bahsedeceğim.
“İnanın ben araştırırken ve kaleme alırken keyf alıyorum, aynı hazzı duymanızı niyaz ediyorum” çünkü bu ilçe TEK, BİZİM VE HEPİMİZİN..!
Tabiki bu güzel ilçemizin özellikleri ve tanıtımı hakkında eksiklerimiz mutlaka olacaktır. Birlik beraberlik içerisinde eleştiri dozunu aşmadan, kalp ve gönül kırmadan, tartışarak sorunları aşmak ve ilçemizin bu mükemmel özelliklerini turizm açısından değerlendirmemiz gerekmektedir. Bu konulardaki çalışmaları için Başta Sayın Milletvekilimiz Nevzat CEYLAN’a, İlçe Kaymakamımız Sayın Dr İsmail Altan DEMİRAYAK’a, Belediye Başkanı İsmail ÖNTAŞ’a, Hizmeti geçen bütün Nallıhan halkı ve Nallıhan’ı seven
Daha önce görev yapan Kaymakam ve Belediye Başkanlarımıza, Bu konularda çok emekleri geçtiğini bildiğim Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği eski Başkanı Sayın Mustafa BEKTAŞ’a, Kadriye SEZER’e ,Mehmet ve Meliha ÖZBEK hocalarıma, Hüseyin-Yıldız TIRIL’a ilçemize tanıtım ve faaliyetlerde katkısı olan Sayın AYHAN SÜMER’e kitaplarından kaynak olarak yararlandığım sayın Mesut ŞENER ve Rahmetli A. Nusret MUTLU’ ya Nallıhan’ın tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eder. Şükranlarımı sunarım.

Nallıhan sevdalısı bir Nallıhan’lı olarak Nallıhan’ı yazmaya, tanıtmaya, geçmişi okurlarıma anımsatmaya devam edeceğim.
Selam ve sevgilerimle. Hoşçakalın.

Email : tan1er1@hotmail.com Taner DEMİR Tel:0 553 643 23 69

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’da Yangın 3 Vatandaşımız Hayatını Kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0