Rektör Çomaklı: “DAG, büyük atılımların yapılmasına fırsat tanıyacak”

Türkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri ortasında yer alan ve Ulusal Uzay Programının da kıymetli amaçlarından biri olan Atatürk Üniversitesi Doğu …

Hediye sipariş alışveriş ankara
19.06.2021
A+
A-

Türkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri ortasında yer alan ve Ulusal Uzay Programının da kıymetli amaçlarından biri olan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu Gözlemeviyle (DAG) ilgili yapılan çalışmaları incelemek, kıymetlendirmek ve gelecek planlamasını yapmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı ve Ulusal Teknoloji Genel Müdürü Zekeriya Çoştu, Atatürk Üniversitesinin konuğu oldu.
6550 sayılı Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun kapsamında oluşturulan 6550 Düzenleme ve Kıymetlendirme Komitesi, Atatürk Üniversitesinde yapılan çalışmaları incelemek üzere Erzurum’a geldi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan ve bu doğrultuda incelemelerini sürdüren Düzenleme ve Kıymetlendirme Komitesi, kentin mülki ve idari erkânını ziyaret ettikten sonra Türkiye’nin 2023 vizyon projeleri ortasında yer alan ve en büyük temel bilim projesi olan Doğu Anadolu Gözlemevinde (DAG) incelemelerde bulundu. Ziyarette heyete; Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın yanı sıra, Rektör Yardımcıları ve Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürü Prof. Dr. Cahit Yeşilyaprak eşlik etti.

Rektör Çomaklı: “DAG, büyük atılımların yapılmasına fırsat tanıyacak”
Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) tarafından DAG ve OPAL Ar-Ge altyapılarının tamamlanması ve hızlanması için hem idari ve mali hem de bilimsel ve teknik süreçlerin muvaffakiyetle yürütüldüğüne dikkat çeken Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Türkiye’nin uzay siyasetleri alanındaki 10 yıllık vizyon, strateji, gaye ve projelerinin belirlendiği Ulusal Uzay Programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da vurguladığı Doğu Anadolu Gözlemevinde (DAG) çalışmaların sona yaklaştığını söyledi.


DAG’ın gerek kendisinin sahip olduğu özellikler ve teknolojilerle, gerek getirdiği yenilikler ve farklılıklarla, gerekse de bulunduğu pozisyonu itibariyle yalnızca uzay bilimlerinde değil uzay teknolojilerinde ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağına inandığını belirten Rektör Çomaklı DAG’ın ayrıyeten, uzay bilimleri ile birlikte farklı disiplinlerle yürütülen projeler kapsamında çalışan ve birebir vakitte akademik meslek yaparak uzmanlaşan yetişmiş insan gücüne de katkı sağladığını belirtti.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Bakan Yardımcısı Kacır: “Gereken dayanağı vermeye devam edeceğiz”
Doğu Anadolu Gözlemevinin ülkemizin hem bilimsel çalışmalarına hem de savunma gücüne değerli katkı sağlayacağını aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, DAG’ın, dünyadaki değerli bir gözlemsel boşluğu dolduracağını belirterek: “Bakanlık olarak ülkemizin bilimsel ve teknolojik çalışmalarına takviye vermeyi sürdürüyoruz.

Bu kapsamda devletimiz; gerek mali ve idari, gerekse ekip-ekipman ve altyapısal olarak Atatürk Üniversitesi de gereken dayanağı, projenin başladığı yıldan itibaren kesintisiz bir formda vermeye devam ediyor.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek, hatta bir adım öne geçmek için Doğu Anadolu Gözlemevi büyük değer taşıyor.

Bu vesileyle, birlik ve bütünlük içerisinde çalışmalara devam ederek en kısa vakitte birinci ışığı alacağız” formunda konuştu.

DAG’ın akabinde, Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezini (DAYTAM) ziyaret eden heyet, CET Teknokent’e geçerek TEKNOFEST 2021’e katılacak öğrencilerin çalışmalarından oluşturdukları sunumlarına ağır ilgi gösterdi.

Ziyaret, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile son buldu.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.