DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

฿%

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Yorulmaz, ’Grip ve nezlede artış yaşanıyor’ diyerek çağrıda bulundu

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, son günlerde grip ve nezle hadiselerinde artış yaşandığına dikkati çekerek, vatandaşlara bağışıklık sistemini güçlü tutma davetinde bulundu.
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, Kovid-19 başta olmak üzere tüm virüs ve rahatsızlıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini, bağışıklık sistemi zayıfladığında bedenin dışarıdan gelen mikroplar ve yabancı hususlara karşı çıkmakta zorluk çektiğini bu durumun ise hastalıklara yol açtığını söyledi.

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte grip, nezle üzere mevsim hastalıklarında da artış yaşanıyor.
Uzmanlar Kovid-19 salgınının da devam ettiği bu devirde hastalıklardan korunmak için en güçlü silahın güçlü bir bağışıklık olduğu konusunda ikazlarda bulunuyor. Bu periyotta bağışıklığı güçlü tutmak ve hastalıklardan korunmak için beslenme tertibinden, idmana, su tüketiminden, tertipli ve kâfi uykuya kadar birçok kıymetli faktör bulunuyor. Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, güçlü bir bağışıklık için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.
Kış mevsimi yaklaşırken, bağışıklığını güçlü tutmak isteyen vatandaşlar da taze meyve ve sebzelerden almak için pazarın yolunu tutuyor.
Pazar tezgahlarının kış zerzevat ve meyveleriyle dolmasıyla birlikte hareketlilik yaşandığı görülüyor. Uzmanlar, salgın sürecinin devam ettiği ve hadise sayılarının artışa geçtiği bu periyotta alışverişin çok ağır kalabalığın olduğu saatlerde yapılmaması konusunda uyarıyor.

“Çocuklarımızın zerzevat tüketiminden uzak olduğunu görüyoruz”
Her mevsimde ortaya çıkan zerzevat ve meyvelerin insanların o mevsimdeki gereksinimlerine uygun olan besin unsurlarını içerdiğini söyleyen Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, “Kış mevsiminde yetişen narenciye, portakal, mandalina üzere besinler kış mevsimindeki muhtaçlıklar için daha uygun besin unsurları içermektedir.


C vitamini de bunlardan birisidir. Ispanak, pırasa üzere sebzeler de bu mevsimin gereksinimlerini karşılayacak besin hususları içermektedir. O mevsimin zerzevat ve meyvelerini tüketmekte büyük fayda var. Ne yazık ki çocuklarımızın zerzevat tüketiminden uzak olduğunu görüyoruz.

Bu çok büyük bir külfet. Hastalıklara karşı bağışıklık kazanmada zerzevat ve meyvenin sağladığı vitaminlerin yanı sıra mineraller de değerli bir direnç kazanmaya katkı sağlayacaktır” dedi.

“Meyve suyu, meyvenin yerini tutmaz”
Meyve suyunun meyveye tercih edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, “Hiçbir vakit meyve suyu, meyvenin yerini tutmayacaktır.


Meyveyi tüm haliyle tüketmek çok daha sağlıklıdır. Bilhassa meyvenin suyunun dışında kalan kısımlarında bulunan vitaminleri ve de lifli besinleri almak bağırsak sıhhatimizi müdafaada çok kıymetlidir.

Bu yüzden meyve suyu yerine meyvenin kendisini tercih etmekte fayda var. Şayet meyve suyu tüketilecekse taze sıkılmış mesken üretimi meyve suyu tercih edilebilir” tabirlerine yer verdi.

“En az 1 buçuk litre su tüketilmeli”
Yazın olduğu üzere kışın da en az 1 buçuk litre su tüketilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Yorulmaz, “Su olarak tüketmemiz gerekiyor.


Kimi vakit kış mevsiminde içilen sıcak içeceklerle karşılanıyor üzere bir algı var ise de bu gerçek değildir.

1 buçuk litreyi su olarak tüketmek en sağlıklı tüketme biçimidir” dedi.

“Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin”
Uygun havalarda yarım saatlik de olsa bir antrenman yapmanın, olmadığı durumlarda ise konut içinde bir kadro hareketlerle bu eklemlerin çalışması ve alınan fazla gücün atılmasının organların daha sağlıklı çalışması açısından çok değerli olacağını vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, bu yüzden idmanların ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.


“Uyku sistemini değiştiren alışkanlıklardan vazgeçin”
Tüm bunların yanı sıra kâfi ve nizamlı uykunun da hastalıklardan korunmada büyük ehemmiyet taşıdığını tabir eden Prof. Dr. Yorulmaz, “Bu açıdan gecelerin uzun olması kıymetli bir avantaj sağlamakta.


Lakin kimi vakit öbür şeylerle uğraşarak uyku saatlerimizi geciktirebiliyoruz.

Şayet sabah erken saatte kalkmak üzere bir durum varsa bu noktada kâfi uyku çok değerlidir. Ya da tekrar makûs alışkanlıklardan birisi odamızda televizyon seyrederken uyumak üzere bir alışkanlıktan da vazgeçmek gerekiyor.

Kâfi ve sistemli uyku hastalıklardan korunmada son derece önemlidir” sözlerini kullandı.

“D vitamini hastalıklardan korunmada çok kıymetli bir vitamindir”
Kış mevsiminde gereğince güneş ışığına maruz kalamamanın da öbür bir sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, “Güneşli havalarda 15-20 dakika bile olsa güneşi alalım ki bedenimizin D vitamini yapması mümkün olabilsin.


D vitamini hastalıklardan korunmada çok değerli bir vitamindir. Yapılan çalışmalar ülkemiz insanlarının D vitamini açısından ne yazık ki yetersiz olduğunu göstermektedir.

Toplumun çok büyük bir kısmının D vitamini düzeyleri yetersiz seviyede bulunmaktadır” dedi.

“Genel olarak D vitamini yüklü beslenmeye çalışıyorum”
Pazara alışverişe çıkan üniversite öğrencisi Yasemin Sude Sarı, “Genel olarak D vitamini yüklü beslenmeye çalışıyorum.


Ancak yeşilliklerden sonra turunçgiller, portakal, limon, mandalina üzere besinler geliyor. Pazarda mandalina, limon bulup aldık. Posası olsun diye şeftali aldık.

Bu süreçte bağışıklık sistemi kadar bağırsak hareketleri de çok değerli yer tutuyor. Posalı ve liftli besinler aldık” dedi.

“C vitamini için mandalina aldık”
Üniversite öğrencisi Edanur Tekeoğlu ise, “Salatalarımız için domates salatalık üzere besinler aldık.


Bunları turunçgiller ve limon ile tüketmemiz gerekiyor. Bunun yanında mandalina çıktı. Çabucak alalım dedik C vitamini açısından.

Yazın bitimine gerçek şeftali az kaldı onları da yakalayalım yaz bitmeden tüketelim dedik” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(ÖZEL) Baş dönmesi şikayetiyle hastaneye götürülen 3 yaşındaki çocuğun başında tümör çıktı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI