DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166913฿%-0.05414

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Prof. Dr. Çobanoğlu: “Aktarlar da diplomalı olmalı”

Kapadokya Üniversitesi’nin konut sahipliğinde Motif Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Halk Kültüründe Sıhhat Milletlerarası Sempozyumu’na katılan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Halkbilimi Kısım Lideri Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, “Aktarlar da diplomalı olmalı” dedi.
Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa Yerleşkesi Oktay Sinanoğlu Binası’nda yüz yüze ve çevrimiçi olarak yapılan sempozyumda, Covid-19 global salgınıyla bir defa daha kıymetini ispatlayan ’sağlık’ konusunun halk kültüründeki yansımaları ele alındı.
Sempozyuma katılan Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Halkbilimi Kısım Lideri Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, pandemi devrinde aktarlara olan ilginin arttığını söyleyerek, “Covid bağlamında aktarların durumu daha değerli hale geldi. Aktarları da içine alan halk tıbbı, halk hekimliği binlerce yıllık deneme yanılma ile ortaya çıkmış devalar olduğu için covide karşıda silah olarak kullanılıyor. Biz biliyorduk ki çörek otu simit olmaz. Geçmişte çörek otu klâsik olarak kullanılıyordu. Hatta covid ortaya çıkana kadar da ben merak ediyordum. Bizim milletin bu çörek otuna ilgisi nedir diye. İnsan bünyesini daha güçlü hale getirmesine yönelik fonksiyonları ve işlevleri ortaya çıkınca aktarlara olan ilgi çoğaldı” dedi.

“Aktarlar da diplomalı olmalı”
Türkiye’de aktarların başıboş olduğunu söyleyen Çobanoğlu, “Diğer iş kolları üzere aktarlarında, ne olursa olsun satışı ön planda tutan mensupları olduğunu görmezden gelmemeliler.


Bu bir disipline bağlanmalı. Çaycıların meşrubatçıların bile bir odası varken aktarların da bir odası olmalı ve aktar olabilmek kolay olmamalı. Muhakkak bir birikimi bulundurmak ve o birikimini aktarmak bağlamında onların da diploması olması lazım. En azından meslek yüksek okulu üzere bir yapılanış bize bunu verebilir.

Buna yönelik olarak aktarların da başıboşluktan kurtarılması lazım” biçiminde konuştu.

“Aşıyı gerçek anlatamadık”
Çobanoğlu, “Milletimizin hekimlere karşı, hastanelere karşı klasik bir çekingenliği var.


Bu çekingenliği de gereğince biz okumuşlar aydınlar milletimizi ikna edemediğimiz için, aşıya karşı da göstermekte olduğunu görüyoruz.

Aşıya karşı da sanki ne olacak, içinde ne var üzere komplo teorileri bağlamında bunlar ön plana çıkıyor. Bu da sıhhat kültüründeki eksiklikleri gösteriyor.

Kültürümüzü uygun tetkik ettirerek eksik taraflarımızı telafi etmemiz gerektiği kanaatini uyandırıyor bizde” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuklarda ‘gece yatak ıslatma’ya dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI