DOLAR

32,9783$% 0.24

EURO

35,3406% -0.09

STERLİN

41,8592£% 0.16

GRAM ALTIN

2.467,15%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.041,00%-0,27

BİTCOİN

2015737฿%0.25879

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Namık Demir: “Tereddüt etmeyin, aşı olun”

Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Namık Demir, bilhassa bebeklerine ziyan verebileceği münasebeti ile Covid-19 aşısı yaptırmayan hamilelere tereddüt etmeyin, aşı olun daveti yaptı. Gebeliğinde aşı yaptırmayanların lohusalık periyotlarında de aşı olabileceklerini belirten Prof. Dr. Demir, “Aşılama, Covid-19’un hamilelikte ağır bakıma kabul, anne mevti, erken doğum ve erken doğumun bebeğinizde neden olduğu hayati risklerden korunmanın en güzel yoludur” tabirlerini kullandı.
İzmir Kent Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum, riskli gebelik uzmanı, Prof. Dr. Demir, başkanlığını yaptığı Türkiye Maternal- Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği olarak korona aşısı konusunda hamilelere yönelik bir rehber hazırladıklarını söyledi.
Bu rehberle anne adaylarının kaygılarına son verip aşı olmalarını sağlamak istediklerini belirten Prof. Dr. Demir, “Hastanemize başvuran anne adaylarına neden aşı olmaları gerektiğini anlatıyoruz. Tereddütlerinden kurtulan hamilelerimizin en az yüzde 80-85’i itimatla aşı oluyor. Lakin kendisi ve bebeği açısından riskli olacağı fikriyle aşıdan kaçanları bilgilendirmek ve kaygılarını gidermek görevimiz” diye konuştu.

Kendinizi ve bebeğinizi düşünün
Covid-19 enfeksiyonu ile gelişen pnömoni, oksijen muhtaçlığı, ağır bakım ünitesine kabul, mekanik teneffüs ve vefatın gebe olmayan bayanlara kıyasla hamilelikte daha yüksek risk ile alakalı olduğunu belirten Prof. Dr. Demir şunları söyledi:
“Gebe bayanlarda Covid-19 nedeni ile vefat oranları binde 4 ile yüzde 2 ortasında değişmektedir.Bu oran hamile olmayan bayanlara nazaran yüzde 70 daha yüksektir. Korona virüsü enfeksiyonu olan bayanlarda düşük yapma riski artmış üzere görünmemektedir. Erken doğum ve perinatal mevtle ilgili deliller çelişkilidir fakat bu riskler ekseriyetle sadece semptomatik, hastanede yatan korona virüsü hastası bayanlarda daha yüksektir. Korona virüsün anneden fetüse yahut yeni doğana bulaşması olarak tanımlanan vertikal geçiş riski ortalama yüzde 3.2 olarak bulunmuştur.”

“Aşılama, hayati riskleri azaltmanın en düzgün yoludur”
Sıhhat Bakanlığı tarafından gebeler için Pfizer-BioNtech mRNA aşısı ile Sinovac İnaktif virüs aşısının onaylandığını vurgulayan Prof. Dr. Demir, “Türkiye’de kullanmakta olduğumuz korona aşıları ‘canlı’ aşılar olmadığı için hamilede ya da bebeğinde Covid-19 enfeksiyonuna neden olmaz.


Bu aşılar gelişmekte olan bir bebeğe ve gebe bayana ziyanlı olduğu bilinen hususlar içermemektedir. Aşılama, korona virüsünün hamilelikte neden olduğu ağır bakıma girme oranlarını, anne mevtini, erken doğum oranlarını ve ayrıyeten erken doğumun bebeğinizde neden olduğu hayati riskleri azaltmanın en düzgün yoludur. Aşılama ile çocuklarınız, yaşlılarınız üzere savunmasız aile üyelerine bulaş riski azalır. Bu aşıların düşük ya da meyyit doğum riskini artırmadığı gösterilmiştir” dedi.

“Aşıdan sonra hamilelikten kaçınmalarına gerek yok”
Prof.


Dr. Demir, gebe bayanların Covid-19 aşısı yaptırdıklarında, gebe olmayanlara emsal halde korona virüsüne karşı antikor oluşturduklarını söz etti. Bu antikorların hamilelik sırasında bebeği de bu virüse karşı koruyacağı manasına geldiğini kaydeden Prof. Dr. Demir, aşının tüm hamilelik boyunca uygulanabileceğini söyledi. Hamileliğinde aşı yaptırmamış bayanların lohusalık periyodunda aşılanabileceğini belirten Demir, “Emziren bayanlara da Covid-19 aşısı öneriyoruz. Hamilelik planlayan bayanların aşıdan sonra hamilelikten kaçınmalarına gerek yoktur. Hamilelikten evvel aşı olmak Covid-19 enfeksiyonu ve enfeksiyona bağlı semptom ve olumsuz sıhhat sıkıntılarını önlemeye yardımcı olacaktır. Ülkü olarak tüm aşılar tamamlandıktan sonra gebelik planlanmalıdır” diye konuştu.
Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Demir, gebelik ve Covid-19 aşıları ile ilgili rehberin tüm milletlerarası kaynaklar taranarak hazırlandığını, https://tmftp.org adresinde bulunan bu rehberde anne adaylarının aradığı tüm yanıtları bulabileceğini kelamlarına ekledi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Düzce aşılamada sarı şehirler arasına girdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0