DOLAR

32,9006$% 0.22

EURO

35,3415% 0.53

STERLİN

41,8033£% 0.49

GRAM ALTIN

2.464,64%0,58

ÇEYREK ALTIN

4.029,00%-0,32

BİTCOİN

2011695฿%-4.44293

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Pandemiyle birlikte teknolojiye ve sosyal medyaya yatkınlık oldukça fazlalaştı”

Acıbadem Kayseri Hastanesi Uzmanı Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, teknoloji ve toplumsal medya kullanımında ebeveynlerin çocuklarına rol model olmalarının gerektiğini lisana getirerek, “Pandemi periyodunun başlaması ile birlikte ortalama 1 yıl üzere bir müddettir çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde teknolojiye ve toplumsal medyaya yatkınlık epeyce fazlalaştı. Elbetteki bu süreç aileleri baş karıştırıcı bir formda düşündürüyor” dedi.
Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, pandemi devrinde insanların meskende kalmasıyla birlikte teknoloji ve toplumsal medyaya yatkınlıklarının hayli arttığını söyleyerek, “Bilgisayar, telefon, tv üzere teknolojik kaynaklı irtibat araçlarıyla ziyadesiyle vakit geçiriyoruz.
Bilhassa toplumsal medyadaki bilgi kirliliği çocuklar üzerinde pek çok tesir oluşturdu. Bilhassa toplumsal medyadaki bilgi kirliliği, ruhsal olarak hazır olmadığı bir periyotta edinilen bilgiler çocuklarda; telaş bozukluğu, depresyon, gerilimi yönetmekte zorluklar ve öfke denetim sorunlarının görülmesine yol açıyor. Çocuklarında bu hastalıklarla ilgili belirtiler nedeniyle kaygılanan ve bize başvuran aileler ve danışan bireylerin sayısı arttı bu mühlet içerisinde. O nedenle toplumsal medya kullanımlarını kısıtlamak ve bilhassa internete filtre koymak, çocuklar bilgisayarı kullanırken ortak alanda kullanmalarını sağlamak çocukları daha korunur hale getirecektir. Buna dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

“Kuralları herkes uygulamalı”
Buzkan Ertuğrul, ”Pandemi periyodunun başlaması ile birlikte ortalama 1 yıl üzere bir müddettir çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde teknoloji ve toplumsal medya kullanımı hayli fazlalaştı.


Konutta çalışan anne babaların ya da uzaktan eğitim gören çocuklarda bilgisayar kullanımı çok yüksek. Ayrıyeten kısıtlamalardan kaynaklanan toplumsal gereksinimlerimiz nedeniyle ya arkadaşlarımızla görüşmek ya da toplumsal medya kullanmak için telefonla geçirdiğimiz saatler de uzadı. Televizyon ise daha çok seyredilir oldu. Sadece yetişkinlerin değil çocukların da hayatının neredeyse olmazsa olmazı haline gelinen bilgisayar, tv ve telefon kullanım saatleri de uzadıkça uzadı.
Elbette ki bu süreç aileleri baş karıştırıcı bir biçimde düşündürüyor.
Teknoloji kullanımı formu ve mühleti ile ilgili, bizim rol model olmamız çocuklar ve ergenler için epeyce kıymetli. Biz rol model olarak sağlıklı bir halde kendi kurallarımızı koyarak, toplumsal medyadan ve teknolojiden gerektiği kadar yararlandığımızı gösterirsek, onlar da bizlerden etkilenecektir. Fakat onlara kısıtlama koyup, kendimize kısıtlama koymadan devam edersek çocuklar söylediklerimizden de çok yaptıklarımızdan etkilendiği için kısıtlamalarımıza uymakta zorluk çekecekler. O yüzden kendimize de çocuklarımıza da belli kurallar koyup, uygulamaya dikkat etmemiz lazım” tabirlerini kullandı.

“12 yaş altı çocuklar toplumsal medya kullanmamalı”
12 yaşın altındaki çocukların toplumsal medya kullanmasını tavsiye etmediklerini belirten Sevim Buzkan Ertuğrul, kelamlarına şu formda devam etti:
“Buna ailelerin dikkat etmesi lazım.Pandemi süreci hepimizi zorlayan bir süreç oldu. Bu süreçte çocukların sağlıklı ruhsal gelişimi için dikkat etmemiz gerekiyor. Biz teknoloji kullanımını günlük ‘yaş çarpı 10 dakika’ üzere olmasını öneriyoruz. Yani bir çocuk 15 yaşındaysa teknoloji kullanımı 15×10:150 dakika yani en fazla 2 saate yakın olmalı, lakin 2 saat gün içerisine bölünmelidir. Elbette bu mühletin geçtiği özel günler olabilir. Teknolojiden uzak durduğu boş saatlerinde tv de çizgi sinema izlemek yerine çocukların gelişimini destekleyecek oyunlar oynanabilir. Örneğin kağıt nasıl yapılır, her gün bir kent öğrenilip, o kent hakkında konuşulabilir, karşılıklı aktiviteli oyunlar oynanabilir. Akılda tutulmalı ki, sağlıklı ebeveyn, sağlıklı çocuk demektir. O nedenle çocuğun ruhsal manada ve fizyolojik manada gelişiminde anne babaların katkısı çok değerlidir. Çocukların ruhsal olarak sağlıklı olması, fizyolojik sıhhati da beraberinde getirecektir. Şayet bu durumdan ötürü zorluk yaşıyorsanız; badireleri çözemediğinizi kurallara uyamadığınızı, kısıtlamalara uyamadığınızı ve ailecek sorunlar yaşadığınızı görüyorsanız kesinlikle bir uzmandan takviye almanız gerekiyor. Teknoloji ve toplumsal medyanın günlük olarak çok uzun mühlet kullanımı bizim toplumsal irtibat hünerlerimizi azaltır ve çocuklar ileriki devirde arkadaşları ile bağ kurduklarında toplumsal manada sorun yaşayabilirler. Bu durum yetişkinlerde de ortaya çıkıyor. O yüzden toplumsal medya kullanımı hayat işlevselliğimizi epey olumsuz etkileyebilir. Ayrıyeten mavi ekrana (Tv, telefon, teknoloji aletler) baktıktan sonra uyumak, çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde uyku hijyenini bozar. O nedenle uyumadan 1-2 saat evvel kesinlikle mavi ekrandan uzak durulmalı ki uyku sağlıklı bir hale gelsin.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kadınlarda tüylenmenin sebepleri ve tedavisi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0