Kadınlarda tüylenmenin sebepleri ve tedavisi

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Parıltı Özgür, “Kadınlarda görülen tüylenmenin farklı sebepleri olabilir, araştırılıp tedavi …

Hediye sipariş alışveriş ankara
01.06.2021
A+
A-

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Parıltı Özgür, “Kadınlarda görülen tüylenmenin farklı sebepleri olabilir, araştırılıp tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir” dedi.
Büyük Anadolu Hastaneleri Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Parıltı Özgür, “kadınlarda tüylenme sorunları” hakkında bilgi verdi.
Opr. Dr. Esra Parıltı Özgür, “Kadınlarda tüylenme diye tanım edilen durum erkek üzere tüylenmedir. Kollarda, bacaklardaki tüylenme değil, bayanlardaki tüylenme bacak iç yüzeyleri karın, uyluk yüzeyleri, yüz, en fazla rahatsız eden çene bölgesi, göğüs, göğüs uç bölgesi üzere örneklerdir. Bu bölgelerdeki tüyler koyu renkli tüylenme olarak çıkmaktadır. Bu tüylenmenin birinci sebepleri Polikistik over sendromu olarak bayanlarda görülür. İkinci olarak daha az yaşlarda ortaya çıkan böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan külfetlerde olabilir. Erkek tipi tüylenmelerde ekseriyetle tüylenmeye eşlik eden sivilce, kilo artışı, adet düzensizliği üzere ek meselelerde olabilir. Bunun teşhisini koymak için öncelikle bayan doğum uzman muayenesi, bazen hastalar bu şikayetleri sebebiyle lazere gidip lazerden tedavi alamayınca, cildiye uzmanına da sarfiyatlar. Saç dökülmesi de eşlik ettiği için cildiye uzmanı yahut bayan doğum uzmanına gidilmesi gerekir” diye konuştu.

Hormonal bozukluklar
Dr. Esra Işık Özgür şöyle devam etti: “Cildiye uzmanı yaptığı muayenede hormonal bozukluk olduğunu tespit ettiğinde Bayan doğum uzmanına yönlendirmektedir.


Âdetin 3 günü yaklaşık 2. 5. günü ortası yapılan kimi testler ile hormonal zahmet olup olmadığını karar verilir. Öncelikle sebebe bağlı birtakım hastalarda erkeklik hormonu denen androken hormonu ölçüsü yüksektir. Birtakım hastalarda ölçü yüksek değildir lakin hormon hassaslığı artmıştır. Çoğunlukla hassaslık artışını çok görmekteyiz.
Polikistik over sendromu ise tek başına bunlarda değil insülin direnci gelişmiştir.
Şayet hastanın folikistik over sendromu varsa obezitesi varsa birinci öncelikle ömür şeklini değiştirmesi, kilo vermesi, insülin direncini kırması için kimi ilaçlar önerilmesidir. Şayet bu kasvetlere adet gecikmesi eşlik ediyorsa, şiddetli ise hastanın hormonal dengesizliği doğum denetim hapları dener ve hormonal ilaçlar tedaviye eklenebilir.”

Tedavisi uzun sürebilir
Opr.


Dr. Esra Işık Özgür tüylenme tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:
“Tüylenmenin şiddetine nazaran, androjen düzeyini düşüren ya da androjen seviyesine etkileşimini engelleyen birtakım ilaçlar tedaviye eklenebilir.
Tedavi uzun sürebilir. Hastalardan sabır bekleriz. En az 2 yada 3 yıl döngüsü vardır. Çoklukla ergenlikle başlar . Hastanın sabrıyla ve ahengiyle 2 yıla kadar tedavi müddeti vardır. Hasta bu mühletten sonra lazerden de karşılık alabilir. Lakin erkek üzere tüylenmelerde tek başına asla lazerden cevap bulamaz ve mutlu olamazlar. Polikistik over sendromu kronik bir rahatsızlık olarak düşünebiliriz. Yani hasta obez kilolu ise zayıfladığında çoklukla şikayetleri olağana dönebilir. Şiddetli polikistik over sendromu varsa mesela hasta tedavi görür tedavi sürecinden de çok hoş karşılık alır, tüylenmesi geçer ,adet düzensizliği düzelir , kiloda verir. Fakat tedaviyi bıraktıktan sonra 1-2 yıl içinde kilo artışı var ise bazen kilo artışı olmasa bile tekrar tüylenme şikayeti olabilir. Bu periyotlarda tekrar dayanak tedavisi yapılabilir.”

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.