DOLAR

32,6909$% 0.57

EURO

35,2060% 0.6

STERLİN

41,6131£% 0.5

GRAM ALTIN

2.455,26%0,94

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%0,95

BİTCOİN

2150765฿%1.05317

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Pandemi döneminde hastalar için telerehab

Korona virüs salgınıyla virüsün yayılmasını daha yeterli denetim etmek için fizik tedavi protokollerine önemli kısıtlamalar getirildiğini söz eden Fizyoterapist Çağıl Ertürk, teletıp ve telerehab uygulamalarının yine popülerlik kazandığını söyledi. Ertürk, “Koronavirüse yakalanan ve tıpkı vakitte çeşitli hareket bozukluğu olan hastalar için telerehab kolaylık sağlıyor” dedi.
COVID-19 salgınının teletıp kullanımını artırdığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Sıhhat Bilimler Fakültesi’nden Fizyoterapist Öğr.
Gör. Çağıl Ertürk, “Bu çağda fizik tedavi hasta bakımı sağlamanın sistemlerinden biri teletıp. Telerehabilitasyon yahut telerehab, başta şu periyotta korona virüse yakalanan bireylerin akciğer işlevlerini geliştirmek üzere hastalara hizmet veren teknolojik bir görsel-işitsel sistemdir” sözlerini kullandı.
“Ön deliller bulundu”
Telerehab ile ilgili bilgiler veren Ertürk, “Yüz yüze müdahaleler yerine telerehabın benimsenmesinin, bel ağrısı, lomber stenoz, boyun ağrısı ve osteoartrit nedeniyle kronik kas – iskelet ağrısı çeken hastalarda ağrıyı azaltmak ve fizikî fonksiyonu güzelleştirmek için faydalı olduğunu gösteren ön ispatlar bulundu” dedi.


“Güvenlik tedbirleri düzgünce ele alınmalı”
Son on yılda, rehabilitasyonda uzaktan kıymetlendirme ve müdahale teknolojisinin büyük ölçüde büyüdüğünü ve telerehabın geliştiğini söyleyen Ertürk, “Hasta datalarının internet üzerinden geçişi güvenlilik ve kapalılık gerektirdiğinden, güvenlik tedbirleri güzelce ele alınmalı.

Kullanım kolaylığı ve pratikliği tedaviye bağlılığı teşvik etmek için de önemli” dedi.
Telerehabın avantajları hakkında konuşan Ertürk şu tabirleri kullandı:
“Geçmişte telerehabın en büyük avantajlarından biri, fizikî manileri, yani ulaşımı aşma kabiliyetiydi.

Ülke çapında verilen konutta kalma önlemleriyle, daha fazla insan, vazifeleri uzaktan tamamlamanın rahatlığını, aktifliğini ve başka avantajlarını keşfediyor. Telerehab, klinisyen ve hasta ortasında dolaylı yoldan etkileşim-temas sağlıyor. Meskende hasta ile sağlayıcı ortasındaki seyahat zorunluluğunu ortadan kaldırarak rehabilitasyon hizmetleri seyahat masraflarını ve bakıcı yükünü azaltıyor. Hareket bozukluğu olan hastalar için kolaylık sağlıyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

PRP ve Lokal Ozon Tedavisi ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI