DOLAR

32,4187$% 0.35

EURO

34,8624% -0.02

STERLİN

41,2778£% 0.25

GRAM ALTIN

2.402,23%0,85

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%-2,03

BİTCOİN

2254115฿%0.19477

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Prof. Dr. Oğuztürk’ten ’bayram’ uyarısı: “Kesinlikle orta yaşlı ve büyüklerimizi riske edecek davranışlardan uzak kalalım”

Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Özellikle gençlerimizden rica ediyorum, bu bayramda da yaşlılarımıza ve orta yaşlılarımıza sevgi gösterisini temasla yapmayalım. Bayramlaşmayı daha çok uzak aralıkta yahut maske takılı bir halde gösterelim. Lakin mutlaka sarılma yahut el öpme formunda orta yaşlı ve büyüklerimizi riske edecek davranışlardan uzak kalalım” dedi.
Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, vatandaşları Kurban Bayramında temastan kaçınmak konusunda uyardı.
Prof. Dr. Oğuztürk, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Delta varyantının son devirde yayılım eğiliminde olduğunu ve bu varyantın yepyeni virüse nazaran yüzde 60 daha bulaşıcı olduğunu söyledi. Oğuztürk, Delta varyantının yayılımının önüne geçmek gayesiyle toplumsal hareketliliğin önüne geçilmesi gerektiğini ve Kurban Bayramında oluşabilecek ağır temas ortamından kaçınılması gerektiğini kaydetti. Oğuztürk ayrıyeten, aşılama programına dikkat çekerek, aşılama bu oranda ilerlemeseydi ağır hasta ve vefat sayılarının çok daha fazla olabileceğini, aşı olmayan vatandaşların da aşılarını kesinlikle olması gerektiğini kaydetti.

“Bulaştırıcılık özelliği başka varyantlara nazaran Delta varyantında yüzde 60 daha fazla”
Kurban Bayramında bir toplumsal hareketliliğin oluşacağını ve rehavetten uzak durulması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Virüsün toplumsal hareketlilikten beslendiğini ve Temmuz’un başından itibaren de toplumsal hareketliliğin arttığını biliyoruz.


Bu manada hadise sayıları bir ölçü artmış ve azalma eğiliminin de ortadan kalktığını görmüştük. Buna ek olarak, bizim şuan ki en büyük düşüncelerimizden birisi de varyant virüsün toplumda yaygın olma eğiliminde olması. Siz de takdir edersiniz ki bulaştırıcılık özelliği başka varyantlara nazaran Delta varyantında yüzde 60 daha fazla. Bu da çok daha kısa müddet içerisinde müspet bir beşerden başkasına virüsün bulaşma ihtimalini ortaya çıkarıyor. Bu da hadise sayılarının artmasındaki değerli nedenlerden biri olarak kabul edilmeli. Benim şahsi kanaatim, varyant virüslerin hâkim olması, toplumdaki bu toplumsal hareketlilikten çok daha riskli bir durum” sözlerini kullandı.

“Biz şayet hızlandırılmış aşı uygulamasına geçmiş olmasaydık, şuan olaylar çok çok daha fazla olabilirdi”
Aşılama kampanyasının süratle ilerlediğini hatırlatan Oğuztürk, kimi bölgelerde düşük olan aşı oranına dikkat çekti.


Oğuztürk, “Biz şayet hızlandırılmış aşı uygulamasına geçmiş olmasaydık şuan hadiseler çok çok daha fazla olabilirdi. Hem vefat manasında, hem de hastanelerin servis ve ağır bakımına yatış manasında çok daha yüksek sayılar karşımıza çıkabilirdi. Şükür ki şuan itibariyle ivme kazanmış ve süratle ilerleyen bir aşı kampanyası var. Bizim Kurban Bayramı’ndaki bu toplumsal riskin artmasına rağmen, süratli bir halde aşılamayı hızlandırmamız gerekiyor. Şuan itibariyle biz ne kadar çok aşı olursak yeni olayların olma ihtimalini de o kadar çok azaltmış olacağız” biçiminde konuştu.

“Aşı öldürmez lakin Covid-19 hem öldürür hem de uzun vadede dert oluşturabilir”
Pandemiden kurtuluşun aşı ile mümkün olduğunu ve bilimsel olarak aşıların güvenilirliğini kanıtladığına dikkat çeken Prof. Dr. Oğuztürk şunları kaydetti:
“Aşı aksisi olan insanlara şu soruyu sormak gerekiyor, ‘sizler covid-19 hastalığının iki yıl yahut beş yıl sonra bedeninizde rastgele bir komplikasyona, daha sonra oluşabilecek bir hasara neden olup olmadığına dair bize net bir yanıt verebilir misiniz?’ Tabi ki bu türlü bir şey olamaz.Covid-19 hastalığı doruktan tırnağa bedenin bütün organlarını zahmete sokacak bir süreç işletiyor. Hiç aklınıza gelmeyecek hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Hal bu türlü iken, aşının da önemli manada vefat ve hastaneye yatış oranını düşürdüğü bilimsel olarak da açıklanmışken, insanların aşı ile yine karşılaşmadıkları ve aşı yüz yıllardır bilinen bir gerçekken ve pandemilerde insanlığın kurtuluşu olmuşken, şuan insanların aşı yaptırmamasının bizim pandemi ile çabada elimizi zayıflatacağını söyleyebiliriz. Şunu söylemem gerekiyor. Aşı öldürmez ancak Covid-19 hem öldürür hem de uzun vadede sorun oluşturabilir.”

“Kesinlikle sarılma yahut el öpme halinde, orta yaşlı ve büyüklerimizi riske edecek davranışlardan uzak kalalım”
Kurban Bayramında, kesim alanlarında oluşacak yoğunluklardan, bayram ziyaretlerinden ve büyükler ile yakın temastan kaçılması gerektiğine dikkat çeken Oğuztürk, “Varyant virüsler açık havalarda dahi siz toplumsal araya kıymet vermezseniz hastalığa sebep olabiliyor.


Bu manada bu Kurban Bayramında da toplumumuzun şuurlu bir biçimde davranması gerekiyor ki bayram sonrası olayları artmış bir biçimde görmeyelim. Kurban kesim yerlerinde öncelikli olarak profesyonel olarak kesim yapan insanların olduğu, hijyen kurallarına uyulmuş alanlarda bu kesim süreçlerinin yapılması gerekiyor. Eski bayramlarda olduğu üzere kurban kesim sürecinde etrafta kalabalık olmaması gerekiyor. Buna ek olarak bayram ziyaretinde bilhassa yaşlılarımızı, yakın araya gelip elini öpme yahut sarılıp kucaklama biçiminde temas kurmayalım. Bilhassa gençlerimizden rica ediyorum, bu bayramda da yaşlılarımıza ve orta yaşlılarımıza sevgi gösterisini temasla yapmayalım. Bayramlaşmayı daha çok uzak arada yahut maske takılı bir formda gösterelim. Lakin katiyen sarılma yahut el öpme biçiminde orta yaşlı ve büyüklerimizi riske edecek davranışlardan uzak kalalım” açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Balıkesir’de sosyal mesafeli plajları havadan böyle görüntülendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI