DOLAR

32,4110$% 0.32

EURO

34,8577% -0.02

STERLİN

41,2607£% 0.21

GRAM ALTIN

2.399,19%0,72

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%-2,12

BİTCOİN

2255610฿%0.3343

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Prof. Dr. Oğuztürk uyardı: “Delta varyantı virüsünün baskın bir şekilde ülke genelinde vaka artışlarına sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz”

Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Delta varyantı virüsünün baskın bir formda ülke genelinde olay artışlarına sebebiyet verdiğini söylemek zorundayız. Delta varyantı, eski varyantlara nazaran bulaştırıcılık özelliği çok daha fazla olan, insanların kısa mühlet irtibat ve etkileşimde olmalarında bile hastalanma riskinin olduğu bir varyant. Bunun da hadise sayılarına önemli manada etki ettiğini söz edebiliriz” dedi.
Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, son vakitlerde yaşanan hadise artışının, Kurban Bayramını da içine alan 9 günlük tatil periyodunda oluşan toplumsal hareketlilikten kaynaklandığını söyledi.
Prof. Dr. Oğuztürk, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, ayrıyeten Delta varyantının son devirde ülke genelinde yayılım eğiliminde olduğunu ve bu varyantın özgün virüse nazaran çok daha bulaşıcı olduğunu ve bu durumun hadise artışlarına da etki ettiğini kaydetti. Oğuztürk, ayrıyeten aşılamanın kıymetine vurgu yaparken, iki doz aşı olmuş bireylerin sırası geldiğinde üçüncü dozlarını da olması gerektiğini, aşı olanların da hastalığı hafif atlatıyoruz diye rehavete kapılmaması gerektiğini söyledi. Çift doz aşı olanların hastalığı hafif geçirdikleri için, virüsü yaymadıklarını düşünmelerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Oğuztürk, aşılanmış bireylerin de müspet çıkmaları durumunda kendilerini muhakkak izole etmeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

“Bu çok kurallara uymama halindeki süreçte virüs bayram yaptı diyebiliriz”
Kurban Bayramı sonrasında olay artışlarında yaşanan üst yanlışsız ivmelenmenin hala devam ettiğini belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Kurban Bayramı’nın da içerisinde olduğu 9 günlük tatil devrinde, maalesef ülke insanları olarak kurallara uyma konusunda tam bir istikrar sağlayamadık.


Bu manada ferdî önlemlerin uygulanmasındaki eksiklikler ve aşılama sayılarında da istenilen seviyede bir oranın oluşmaması. Maalesef o tatilin bitişi sonrasında olay sayılarında artışa sebebiyet verdi. Olay sayıları şuan itibariyle 25 binler düzeyinde. Bu bizim istemediğimiz bir sayı. Bu çok kurallara uymama halindeki süreçte virüs bayram yaptı diyebiliriz. Bunun yansımalarını da daima birlikte görmekteyiz. Aslında bayram devrinde şehirlerarası seyahat ve toplumsal hareketliliğin artması virüs için bulunmaz bir nimetti ve virüs de bundan faydalandı” sözlerini kullandı.

“Delta varyantı virüsünün baskın bir formda ülke genelinde olay artışlarına sebebiyet verdiğini söylemek zorundayız”
Delta varyantının, tüm dünyada olduğu üzere ülke genelinde de baskın hale gelmeye başladığına dikkat çeken Oğuztürk, “Delta varyantı virüsünün baskın bir formda ülke genelinde hadise artışlarına sebebiyet verdiğini söylemek zorundayız.


Delta varyantı, eski varyantlara nazaran bulaştırıcılık özelliği çok daha fazla olan, insanların kısa müddet irtibat ve etkileşimde olmalarında bile hastalanma riskinin olduğu bir varyant. Bunun da olay sayılarına önemli manada etki ettiğini söz edebiliriz. Bu 9 günlük süreçteki toplumsal hareketliliğin artması, şehirlerarası bağlantının artması ve kişisel önlemlere uyma konusundaki etkinlikler müddetinde virüsün de kuluçka müddetini göz önünde bulundurursak önümüzdeki birkaç gün daha hadise sayılarının düşme eğiliminde olmayacağını tabir edebiliriz. Fakat bizim elimizde aşılama üzere çok güçlü bir silah var. Aşılama ile bu direnci kırabileceğimize ve sonbahara yanlışsız, bu hadise sayılarının çok da artmayacağı bir dönemi yakalayabileceğimizi ümit ediyoruz” formunda konuştu.

“İki doz aşı yapıldı olay bitti, bu türlü bir durum kelam konusu değil”
Aşılanmanın değerine de dikkat çeken Oğuztürk, “Hastalanabilirsiniz.


Ancak aşının yararı ne? Daha ağır seyretmesini engelliyor. Hafif halde yahut hiç şikayet olmadan da hastalığı atlatabiliyoruz. Bu manada aşının buradaki yararını tartışmaya gerek yok. Lakin şöyle bir realite var. Şayet siz aşı olmuş ve hastalanmışsanız, hafif atlatsanız dahi virüsü o süreçte diğerlerine bulaştırma riskiniz var. Onun için topluma şu bilgiyi net bir halde aktarmamız gerekiyor. ‘Siz iki doz aşı olsanız dahi, kendinizde önemli bir rahatsızlık oluşma süreci olmasa da diğerlerine hastalığı bulaştırma riskinden ötürü ferdi önlemlere uymaya devam etmek zorundasınız.’ İkincisi, bu hastalık devam ettikçe, virüs toplumsal ortamdan ve hareketlilikten beslenip hayatımızın bir kesimi olmaya devam ettikçe bizim iki doz aşısız olmamız üzere bir süreç hakikat değil. Yani iki doz aşı olduğunu bu sizi sonsuza kadar korumuyor. Bu iki doz aşıdan sonra bedenin savaşçı elemanlarının aktive olması ve o halde beklemesi ismine, tekrarlayan doz aşılar ile ilgili bir hayat stilini o denli görünüyor ki, virüs hayatımızda olmaya devam ettikçe biz de göreceğiz. Bu manada iki doz aşı yapıldı, olay bitti. Bu türlü bir durum kelam konusu değil” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

62 yaşındaki hastanın mesanesinden 139 adet taş çıktı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI