DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167377฿%0.27077

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Kardiyoloji uzmanı uyardı; bayramda ağır yemek kalp krizine zemin oluşturabilir

Kurban Bayramı’nda ağır ve yağlı yiyecekler yemenin kalp sıhhatini olumsuz etkileyebileceğini belirten SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, “Ağır yemek kalbi hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve sindirimi güç olduğu vakit çeşitli pıhtılaşma hormonlarının da salgılanmasını sağlayarak kalp krizine bir taban oluşturuyor” diyerek kalp hastalarına bayramda istikrarlı beslenme konusunda ikazlarda bulundu.
Sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin kalp sıhhati için çok değerli olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.
Bilhassa Kurban Bayramı’nda şeker ve tatlı tüketiminin yanında kırmızı et tüketiminin de artması, kalp ve damar hastalığı olan hastalarda önemli sıhhat sorunlarına neden olabilmekte. Bu sorunların önüne geçmek için SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, hastalara bayramda istikrarlı beslenme tavsiyesinde ve ikazlarda bulundu.

“Haftada 2 gün et tüketimini öneriyoruz”
Bayram telaşıyla öğün atlamalarına dikkat edilmesini öneren Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, “Kahvaltı öğünü bilhassa atlanmamalı, kurban kesme telaşıyla hastalarımız bunu atlayabiliyorlar.


Kahvaltıda bilhassa olağan kahvaltı öğününün yanında kavurma tüketimi artabiliyor. Ama etin dinlenmemiş olması ve dinlenmeden pişirilmesi, sert olmasına, pişmede zorluk yaşanmasına sebebiyet veriyor. Bu da sindirimin sıkıntı olmasına neden oluyor ve kalbi daha fazla yorabiliyor. Onun haricinde hastalara olağanda haftada iki kere et tüketimini öneriyoruz. Zira et beslenmemiz için gerekli bir öğe. Bilhassa magnezyum, demir, B12 vitamini, A vitamini, B1 vitamini ve L-Karnitin’den varlıklı bir besin. Ama bunu ölçülü tüketmeyi öneriyoruz. Hastaların da bilhassa haftada 2 gün kuralına riayet etmesini ve çok et tüketiminden kaçınmasını öneriyoruz bu dönemde” diye konuştu.

“Eti kızartma ve kavurmadan fazla haşlama ve ızgarayı öneriyoruz”
Eti pişirme halinin besin pahalarını de etkilediğini hatırlatan Uz. Dr. Tokgöz, “Etin pişme biçimi de kıymetli.


Az pişmiş ya da pişmemiş et tüketilmemesini, ya da çok pişmiş etin de bilhassa vitamin bakımından yoksul olabileceğini, bu nedenle eti dozunda pişirmek gerektiğini öneriyorum. Kızartma ve kavurmadan çok haşlama ve ızgara olmasını öneriyoruz bilhassa. Kurban Bayramı’nda bilhassa tuz tüketiminin arttığı da gözlemleniyor. Kavurma yaparken tuzu fazla kullanabiliyoruz.

Bu devirde tansiyon yüksekliği meydana gelebiliyor, felç ve beyin kanaması riskinde artış olabiliyor. Günlük 5 gram yani bir buçuk çay kaşığı ya da bir silme tatlı kaşığından fazla tuz tüketimini önermiyoruz. Yeniden hastalarımızın bu periyotta kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları dışında sıvı kısıtlaması yok ise, 2 buçuk litre sıvı tüketmesini bilhassa öneriyoruz” dedi.

“Kalp hastalarımız bilhassa diyabetin eşlik ettiği hastalar.

Diyabet hastaları katiyen tatlılardan kaçınmalı”
Bayram ziyaretlerinde ikram edilen yiyeceklere de dikkat çeken Uz. Dr. Tokgöz, “Bayramda çay ve kahve ikramı olduğu için tüketimi artmaktadır.

Bunun da kalbi hızlandırıp ritim bozukluğuna neden olabileceği göz önünde bulundurularak bilhassa kalp hastalarının kaçınmasını öneriyoruz. Bizim kalp hastalarımız bilhassa diyabetin eşlik ettiği hastalar. Diyabet hastaları katiyen şeker ve tatlılardan kaçınmalı. Bunun yerine sütlü tatlıları ve meyveli tatlıları tercih etmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

“Hastalara Kurban Bayramı’nda da yürüyüşler yapmalarını öneriyoruz”
Bayramı sağlıklı bir formda geçirebilmek için kalp hastalarına tavsiyelerde bulunan Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, “Hastaların bilhassa ağır yemekten kaçınması gerekiyor.


Zira ağır yemek kalbi hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve sindirimi güç olduğu vakit çeşitli pıhtılaşma hormonlarının da salgılanmasını sağlayarak kalp krizine bir yer oluşturuyor. Bu nedenle bilhassa ağır yemekten kaçınılmalı, fazla yenilmemeli. Haftada 2 defadan fazla kırmızı et tüketiminden kaçınılmalı. Hastalara fizikî aktivitelerine Kurban Bayramı’nda da devam etmelerini, yürüyüşler yapmalarını öneriyoruz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kurban etlerinin sindirimini bu yöntem kolaylaştırıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI